30-dnevni izazov: dovedite u red svoj financijski život

Svi koji me prate na Facebooku znaju kako svakoga mjeseca smišljam neki #izazov. Nisu to velike stvari – trčanje, tuširanje hladnom vodom, vježbanje. Stalno smišljam što bi to bilo dovoljno izazovno, a opet, ostvarivo. Igram se. Stvaram dobre i zdrave navike tamo gdje smatram da nedostaju.

Izazov koji slijedi namijenjen je svima. Neki od vas su već odradili velik dio koraka, nekima će ovo doći kao dobar podsjetnik. Već sljedeći mjesec pokušajte krenuti ovim putem. Obećavam kako će vam život biti puno jasniji. Vremenom i lakši.



  • Dan 1: Odluči se na mjesec bez šopinga, samo hrana i potrepštine. Neka ovo bude svojevrstan mjesec ‘čišćenja’. Pogledaj moj post na tu temu (Godina dana bez šopinga?) za više detalja. O tome kako sam ‘pala’ krajem ljeta pišem u drugom postu 😉
  • Dan 2: Izračunaj sve svoje mjesečne i godišnje (aktivne i pasivne) prihode. Ovo ne bi trebao biti neki pretežak zadatak (barem ne većini). Pogledaj mjesečne iznose plaće, eventualnih bonusa, prihoda od najma, prihoda od dividendi i sličnog.
  • Dan 3: Odaberi prikladnu aplikaciju (alat) za praćenje troškova. Nije presudno, ali nije loše takvo nešto koristiti jer će ti olakšati praćenje potrošnje. Ja svoje troškove pratim putem aplikacije moje banke, a mjesečno ih prenosim u Excel tablice koje sam i za vas pripremila. Možete slobodno koristiti takav mjesečni plan plan troškova (o čijoj sam upotrebi pisala ovdje), a ‘skinuti’ ga u Digitalnoj biblioteci.
  • Dan 4: Saznaj svoje mjesečne (i godišnje troškove) po glavnim kategorijama: otplate kredita, režije, hrana, troškovi putovanja, telekomunikacije i slično…). Ovaj podatak trebat će ti za izradu godišnjeg plana (budžeta) koji, ako već nisi napravio/la za 2019, evo prilike pripremiti se za 2020. godinu. Budžetiranje je iznimno važno za financijsku neovisnost, nemojte to ignorirati. To je zadatak za sljedeći dan.
  • Dan 5: Napravi godišnji budžet. Za te potrebe također sam pripremila Excel koji možete naći u Digitalnoj biblioteci. O važnosti godišnjeg planiranja pisala sam Jesmo li spremni za 2019?.
  • Dan 6: Napravi detaljnu analizu troškova koje najlakše možeš smanjiti. Neki od najčešćih kandidata:
    • telekomunikacijske usluge – da li trebaš sve te pretplate, ima li jeftinijih opcija? Nazovi svog operatera i traži najbolji paket usluga za sebe. Upravo sam se sad sjetila kako to moram napraviti nakon najavljenog poskupljenja od 1. rujna. Grrr…
    • hrana – pogledaj koliko hrane trošiš, da li puno hrane bacaš, razmisli o pripremi hrane za posao
    • troškovi transporta – koliko trošiš na gorivo, održavanje vozila. Vidi da li išta o toga možeš smanjiti, a podsjetnik kako uštedjeti na troškovima možeš naći u tekstu ovdje – Infografika: 30 načina kako smanjiti troškove.
  • Dan 7: Odluči koliko ćeš mjesečno odvajati za dugoročnu štednju – dugoročna štednja je sve ono što te čeka nakon 5 i više godina. Bez obzira na druge financijske ciljeve, štednja za mirovinu mora biti tvoj prioritet od prve zaprimljene plaće. Cilj je štedjeti bar 15% mjesečnih primanja u te svrhe. Ako ti je taj postotak trenutno preoptimističan, kreni s manje i povećavaj iz godine u godinu. Nemoj zanemariti ovaj dio. Sada se možda osjećaš kao prvak svijeta, no kad zađeš u poznije godine, sve ono što si zanemarivao u mladosti (uključujući ponajviše zdravlje) doći će na naplatu. Tako i financije.
  • Dan 8: Izračunaj koliko imaš godina do starosne mirovine – koliko ćeš još godina morati raditi, koliki bi ti bio procijeneni iznos mirovine kada bi u nju išao/la sada (pod pretpostavkom punog staža) te koliko bi morao/la uštedjeti za mirovinu. To nije lak zadatak, a možda ti u tome pomogne tekst koji sam napisala tu temu – Koliko trebaš uštedjeti za mirovinu?
  • Dan 9: Automatiziraj svoje financije – plaćanje računa, štednja i investiranje mogu se potpuno automatizirati. Sve svoje režije plaćam kroz bankovnu aplikaciju gotovo jednim klikom. Nikakvi odlasci u pošte, banke i slično. Osim vremena, na taj način štedim i na provizijama. Štednju također treba automatizirati. Najbolje je kada ju tretiramo jednako kao režije koje moramo svaki mjesec bez razmišljanja platiti. Tada ćemo biti sigurni kako nećemo novac namijenjen tome potrošiti u druge svrhe. S aplikacijama kao ETFmatic moguće je automatski i investirati. O tome što je to sam pisala ovdje. Isto vrijedi i za investicijske fondove ili klasičnu štednju.
  • Dan 10: Provjeri imaš li (i kakve) ugovorene police osiguranja (auto-osiguranje, pokriće imovine i života ukoliko trebaš). Jesi li osigurao/la svoju imovinu od požara, poplava, potresa, provalnih krađa? Imaš li policu osiguranja života? O tome da li ju i kada trebaš već sam pisala ovdje. Provjeri uvjete svojih polica i/ili sklopi nove ako ih nemaš. Za auto-osiguranje provjeri gdje možeš dobiti najpovoljnije uvjete.
  • Dan 11: Provjeri tržišnu vrijednost nekretnine koju posjeduješ. Imaš stan ili kuću u svom vlasništvu? Provjeri trenutne cijene nekretnina u svom kvartu, ali ih umanji za nerealna očekivanja koja trenutno imaju vlasnici nekretnina diljem zemlje. Budi realan/na. Isto vrijedi i za sljedeću stavku.
  • Dan 12: Provjeri tržišnu vrijednost automobila i drugih većih pokretnina koje posjeduješ. To nije cijena po kojoj je plaćeno, pokretnine često vremenom gube značajno na vrijednosti.
  • Dan 13: Saznaj (i zapiši) stanje na svim bankovnim računima (kunskim, deviznim, štednim i slično)
  • Dan 14: Saznaj koliko novaca imaš u drugom mirovinskom stupu (ako si zaposlen). Ovo je dio tvoje bruto plaće (5%) i jednoga dana trebalo bi ti se isplaćivati u obliku mirovine. Bez obzira na politiziranje oko ovoga, novac u drugom stupu pripada tebi osim i ako ga se dobrovoljno odrekneš. Nemoj to raditi prije no što razumiješ o kojem se iznosu radi i čemu on služi. Saznaj svoj PIN i provjeri sve on-line. Isto vrijedi i za sljedeći dan.
  • Dan 15: Saznaj stanje trećeg mirovinskog stupa (ako imaš ugovoreno). O trećem stupu pisala sam već puno. Zadnji članak na tu temu bio je Kviz: koliko poznajemo treći stup. Nemoj zanemariti neke od pogodnosti ulaganja koje su se otvorile početkom ove godine.
  • Dan 16: Saznaj stanje svih svojih investicijskih računa: stanje uloga u dionice, obveznice, fondove i slično. Pogledaj kakve su prinose ostvarile tvoje investicije u ovoj godini.
  • Dan 17: Saznaj stanje svih kreditnih obaveza koje imaš (za stan, auto, potrošačke kredite i slično). Ovo ne bi trebao biti pretjerano težak zadatak, ali bi emocionalno mogao biti iscrpljujući. Zapiši stanje svakog kredita pojedinačno.
  • Dan 18: Saznaj stanje duga po kreditnim karticama (ako imaš) i stanje svih pozajmica (ako imaš)
  • Dan 19: Izračunaj neto imovinu temeljem podataka od skupljenih u danima od 11 do 18. Neto imovina najvažniji je broj u osobnim financijama. Kako se računa i čemu služi pročitaj u mojoj objavi – Koliko smo teški?
  • Dan 20: Svu financijsku dokumentaciju organiziraj u mape i pohrani na sigurno mjesto. Uključuje i onu digitalnu. Ja preferiram sve digitalizirati kako bi imala dostupno gdje god bila. Podijeli s partnerom / obitelji kako do tih dokumenata (i passworda) doći u slučaju potrebe. Nemoj zanemariti ovaj korak, nekada zna biti prava muka pronaći što trebaš i kada trebaš.
  • Dan 21: Sjedni s ukućanima i napravite plan dugoročnih financijskih ciljeva– osim štednje za mirovinu, potrebno je razgovarati o svim drugim ciljevima poput kupnje / zamjene kuće ili stana, kupnje auta, školovanja djece i sličnog.
  • Dan 22: Konsolidiraj dugove i/ili refinanciraj svoje kreditne obaveze pod povoljnijim kamatama (ako već nisi). U doba povijesno niskih kamatnih stopa, provjeri koliko iznose one koje trenutno plaćaš. Ukoliko je potrebno, ‘šopingiraj’ povoljnije uvjete po bankama. To je vrsta šopinga, za razliku od onog iz točke 1, koja ti se višestruko može isplatit.
  • Dan 23: Doniraj sumu novaca u neki tebi važan humanitarni cilj – bez obzira na to koliko imali ili nemali, svaki mjesec trebali bismo donirati/pomći onima kojima život nije bio naklonjen kao nama. Tome bismo trebali učiti i svoju djecu od malih nogu. Ako je moguće, automatizirajte i taj dio života.
  • Dan 24: Očisti svoj ormar – baci što je za baciti, prodaj ili doniraj ono što ne nosiš. O konceptu minimalizma pisala sam ovde – Minimalizam je odgovor? Kada napraviš mjesta u svom ormaru iznenadit ćeš se koliko će se mjesta napraviti i ‘u glavi’.
  • Dan 25: Isto napravi i s cipelama – moj pokušaj redukcije broja cipela opisala sam u postu ovdje – Koliko je cipela dosta?
  • Dan 26: Napravi inventuru u svom domu – zapiši sve što će trebati zamijeniti ili popraviti. Pronađi i organiziraj garancije. Provjeri kada trebaš napraviti servise (tipa bojleri i slično). Planiraj na vrijeme takve troškove kako te ne bi iznenadili.
  • Dan 27: Pogledaj uvjete sa svojom bankom – naknade za držanje računa, naknade za plaćanja, članarine za kreditne kartice (usporedi s drugim bankama i promijeni ako ne možeš ispregovarati bolje). Banke se trenutno ‘nude’ klijentima, iskoristite to za dobivanje najpovoljnijih uvjeta.
  • Dan 28: Izračunaj cijenu sata rada – iznos svojih mjesečnih primanja podijeli sa satima rada. No ne samo onima neto, već ukupnim satima koji uključuju vrijeme dolaska i odlaska na posao, razmišljanja o poslu i slanja kasnih e-mailova od kuće. Kada podijeliš svoja primanja s tim brojem, imat ćeš jasnu sliku koliko znoja ‘vrijedi’ ona krpica ili cipele koje si kupio/la. I koliko te takvi ‘izleti’ koštaju dana, mjeseci i godina financijske neovisnosti. To je kompleksna tema, planiram joj posvetiti jedan post. Za sada pokušaj shvatiti koliko stvarno košta tvoj sat ili dan rada. Može biti jako osvješćujuće.
  • Dan 29: Pronađi dodatne načine zarade – kolike su šanse za ‘povišicu’, nagradu za dobro obavljen posao, dodatni posao ‘sa strane’? Kada si zadnji put o tako nečemu razmišljao/la?
  • Dan 30: Nagradi se za obavljen posao ovog mjeseca – otiđi s tebi dragom osobom na ručak (ništa fensi), kazalište ili kino. Pogledaj neku dobru seriju. Puno je posla iza tebe.

Ovo je vrlo duga lista. Možda će nekome trebati i duže od jednog dana za određene stvari, a možda sve potraje i duže od mjeseca. U svakom slučaju, nemojte odustati. Korisnost ovih aktivnosti ogledat će se u mirnom snu.



Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top