Genius – domaći genij za investiranje

Iz domaće kuhinje dolazi nam Genius, hrvatski robo-savjetnik. Kako funkcionira investiranje putem ove platforme, pročitajte u ovom tekstu.

Jedna od mantri na ovom blogu je jednostavno i pasivno investiranje. Osobno ga držim najboljim pristupom za svakoga kome ono nije redovan posao, a takvih je, složit ćete se, iznimno malo. U tekstu Jesu li robo-savjetnici pravo rješenje za vas ugrubo sam usporedila ponude tri kod nas prisutna robo savjetnika, a kako sam o dva već napisala koju, evo i osvrt na Genius, domaćeg robo-savjetnika u vlasništvu Intercapitala. U tekstu se neću baviti procesom otvaranja računa (jer to se jednostavno može napraviti skidanjem aplikacije Genius u Apple ili Google dućanu), već pokušati sagledati najvažnije dijelove Geniusove ponude nakon čega sami odlučite je li ovaj proizvod za vas ili ne.

Nedavno smo na webinaru kolega bloger Toni Vitali (aka Škrti Otočnanin) i ja ugostili Maju Menićanin iz tvrtke InterCapital pa ako ste više tip od gledanja, a manje od čitanja, snimku možete pogledati ovdje.

Kao i slični robo-savjetnici, Genius nije za profesionalne investitore. Namijenjen je onima koji nemaju previše vremena, znanja ili interesa za samostalno investiranje, ne žele aktivno upravljati svojim portfeljem, a imaju višak novca kojeg su voljni uložiti.

Putem kojeg robo-savjetnika investiraš?

Za razliku od Finaxa i ETFmatica čiji se portfelji isključivo sastoje od ETF-ova (exchange-traded-funds) koji su preferirana investicijska opcija autorice ovog bloga, Genius uglavnom nudi investicijske fondove matične kuće (ICAM – InterCapital Asset Management), odnosno 10 fondova koji variraju od obvezničkih, mješovitih i dioničkih. Tek kada vam imovina pod upravljanjem prijeđe 35.000 eura u svom portfelju možete imati i ETF-ove, ali do maksimalnih 30%. S prelaskom 100.000 eura taj udio može narasti do 40% kako slijedi:

Odabir ETF-ova za vaš portfelj ne možete raditi samostalno već to za vas odrađuje ICAM tim, odnosno aplikacija, evo koji su oni u koje Genius ulaže:

Osim već svima poznatog S&P 500 indeksa (vidi moj tekst Zašto i kako ulagati u S&P 500), na listi su još male američke kompanije obuhvaćene Russell 2000 indeksom, Europa, tehnološki sektor (Nasdaq 100) te tržišta u nastajanju bez Kine. Radi se redom o dioničkim indeksima značajne volatilnosti.

Intercapital na tržištu postoji već niz godina i fondovi kojima upravlja vlasnici su brojnih nagrada, a i sama kompanija proglašena nekoliko puta najboljom za upravljanje imovinom u Hrvatskoj. No, investitorima su nagrade vjerojatno manje važne od prinosa koje mogu dobiti ulaganjem putem ovoga u odnosu na neki drugi način. O tome više dalje u tekstu.

Procjena rizika i izrada financijskog plana

Općenito, najkorisniji aspekt robo-savjetnika je procjena sklonosti preuzimanja rizika. Kada to radimo sami, često precjenjujemo svoju sklonost riziku, što može biti vrlo opasno. Genius, kao i ostali robo-savjetnici, vas uz pomoć upitnika pri registraciji razvrstava u određene kategorije rizika. One se kreću od 1 (najniža razina tolerancije) do 10 (najviša razina tolerancije). Upitnik u obzir uzima i informacije o vašim primanjima i veličine planirane uplate. Preporučam da popunite iskreno kako bi vaš portfelj odgovarao vama, a ne nekom imaginarnom ulagaču. Faktor rizika možete vremenom mijenjati, ovisno o promijenjenim životnim okolnostima.

Naravno, što ste više skloni riziku, možete ostvariti veće prinose i obratno. Niže vrijednosti znače sklonost konzervativnijim oblicima ulaganja, s manje rizika i manjim prinosima, dok više vrijednosti znače rizičnije investicije, a moguće i veće prinose. Međutim, garancija nema i tu robo-savjetnik pomaže kako se ne bi precijenili u svojim očekivanjima čemu smo obično skloni.

Naknade

Za Genius aplikaciju ne plaćate naknadu za korištenje niti naknadu za uslugu upravljanja portfeljem. To je samo dio priče jer ćete kao investitor u fondove ICAM-a platiti upravljačke naknade fondova koje se umanjuju od ostvarenih prinosa, međutim, nećete plaćati ulazne niti izlazne naknade što čini razliku ako u iste fondove ulažete van aplikacije. Izuzetak je samo ako u portfelju imate neki od globalnih ETF-ova u kojem slučaju se naplaćuje trošak upravljanja ETF-om (TER ili total-expense-ratio). Takve naknade se obično kreću od 0,10 do 0,50%.

Evo prikaza trenutnih upravljačkih naknada ICAM fondova koji su dio Genius paketa:

FondValuta
fonda
Upravljačka
naknada %
Poveznica
InterCapital Short Term BondEUR0.30%https://icam.hr/wp-content/uploads/2021/04/PRIIPs-KIID-Short-Term-Bond-1.pdf
InterCapital BondEUR0.75%https://icam.hr/wp-content/uploads/2022/11/PRIIPs-KIID-Bond-C-klasa.pdf
InterCapital Dollar BondUSD0.75%https://icam.hr/wp-content/uploads/2022/11/PRIIPs-KIID-Dollar-Bond-klasa-C.pdf
InterCapital Income PlusEUR1.10%https://icam.hr/wp-content/uploads/2021/04/PRIIPs-KIID-Income-Plus-C-klasa-1.pdf
InterCapital Conservative BalancedEUR1.10%https://icam.hr/wp-content/uploads/2022/11/PRIIPs-KIID-Conservative-Balanced-C-klasa.pdf
InterCapital BalancedEUR1.50%https://icam.hr/wp-content/uploads/2021/04/PRIIPs-KIID-Balanced-C-klasa-1.pdf
InterCapital SEE EquityEUR1.50%https://icam.hr/wp-content/uploads/2021/04/PRIIPs-KIID-SEE-Equity-C-klasa-1.pdf
InterCapital Global EquityEUR1.50%https://icam.hr/wp-content/uploads/2021/04/PRIIPs-KIID-Global-Equity-C-klasa-1.pdf
InterCapital Global TechnologyUSD1.50%https://icam.hr/wp-content/uploads/2022/11/PRIIPs-KIID-Global-Technology-C-klasa.pdf
InterCapital Commodity StrategyEUR1.50%https://icam.hr/wp-content/uploads/2023/01/PRIIPs-KIID-Commodity-Strategy-C-klasa-2.pdf
Izvor: InterCapital

Ove su naknade značajno niže od onih koje biste imali direktno ulagajući u neki od ovih fondova, a to možete provjeriti na stranicama hrportfolio.hr. Točan iznos naknade koju ćete platiti ovisit će o vašem osobnom portfelju i fondovima koji ga sačinjavaju, a one se transparentno komuniciraju korisnicima prilikom sklapanja ugovora.

Alokacija fondova i rebalansiranje

Sukladno utvrđenoj kategoriji rizika (od 1 do 10), investitor u svoj portfelj ‘dobiva’ nekoliko fondova ICAMa. Fondove ne može samostalno birati već optimalnu strukturu za njega radi aplikacija. Uplate raspoređuju na fondove sukladno utvrđenim omjerima. Optimizacija alokacije se radi mjesečno, a investitor može u svakom trenutku provjeriti koji fondovi i u kojim omjerima su zastupljeni u portfelju.

Rebalansiranje portfelja (o potrebi rebalansiranja pisala sam ovdje) se provodi praktično prilikom svake uplate, no obavezno dva puta godišnje.

Fondovi

Evo kako su poslovali fondovi u sastavu Geniusa zadnjih 11 godina:

SRRI – Sintetički indikator rizika i prinosa mjeri povijesne promjene cijene udjela fonda. Kategorija rizika može se vremenom mijenjati, a najniža kategorija ne znači ulaganje bez rizika jer vrijednost ulaganja u bilo koji od fondova može rasti i padati.

Kao što je vidljivo, neki su fondovi vrlo novi, kao što su IC Conservative Balanced, IC Global Technology te ove godine pokrenut IC Commodity strategy pa ćemo za njih tek pričekati s analizom. Evo sažetka prosječnih prinosa fondova (CAGR) zadnjih 11 godina prema kategorijama rizika:

SRRIPgP 11 godina
2od 0,15% do 0,90%
3od 0,60% do 1,98%
43,88%
5od 6,17% do 7,62%

Iz gore navedenog vidimo da su fondovi nosili prinose u rasponu od 0,2 do 8% godišnje ovisno o strukturi ulaganja (dionički, obveznički, mješoviti). Iako je rast onih najrizičnijih dioničkih bio lijepih 6-8%, u istom je razdoblju S&P 500 imao značajno viši (13% godišnje) pa je onaj tko je samostalno ulagao u takav indeks ipak znatno bolje prošao. No, takvih je ulagača u nas malo pa je, u usporedbi s depozitima u bankama i sličnim ulaganjima prosječnog građanina ove zemlje, ulagač u ICAM fondove bio u debelom plusu.

Za razliku od prethodne, u 2023. godini već vidimo značajan pozitivan pomak u prinosima, no vidjet ćemo što će nam naredni period donijeti.

Napomena: ovaj post pisan je isključivo u edukativne svrhe i ne predstavlja investicijski savjet niti nagovor na kupnju. Svoje investicijske odluke UVIJEK donosite samostalno i tek nakon što odradite potrebne analize. Tekst može sadržavati affiliate poveznice.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top