Porez na kamate i dividende iz inozemstva (dio 1)

Svi koji su tijekom godine investirali u inozemstvu, moguće su zaradili dividende ili kamate na koje treba platiti porez. U ovom tekstu pročitaj kako i zašto.

Bliži se doba predaje poreznih prijava. Već krajem siječnja trebali bismo predati obrazac INO-DOH na kojem trebamo prijaviti primitke poput kamata i dividendi iz inozemstva. Do kraja veljače trebamo predati JOPPD gdje ćemo izvijestiti Poreznu i o kapitalnim dobicima. Tako ću, već tradicionalno, posvetiti jedan dio svojih nadolazećih tekstova upravo porezima, često (nepotrebno) bolnoj rani svakome tko ostvaruje ovakve primitke 🙂

Uglavnom, prema važećim poreznim propisima, porezni obveznik rezident RH koji u inozemstvu ostvaruje primitke poput kamata i dividendi, obvezan je napraviti jedno od dolje navedenog:

  • obračunati predujam poreza na dohodak, odnosno konačni porez, i uplatiti ga u roku od 30 dana od dana primitka,
  • platiti porez prema rješenju Porezne uprave ili
  • iskazati dohodak iz inozemstva do 31. siječnja godine na Obrascu INO-DOH.

Koji od navedenih načina prijave ovisi o okolnostima opisanima dalje u tekstu, a prvo malo o tome što znači biti porezni rezident.

Porezna rezidentnost

Važna stavka u utvrđivanju porezne obveze je porezna rezidentnost. Važno je reći kako hrvatski rezident koji ostvaruje dohodak u inozemstvu ostaje rezidentom RH bez obzira na to je li odjavio prebivalište ili uobičajeno boravište u Hrvatskoj sve dok ne pokrene postupak utvrđivanja porezne rezidentnosti u Poreznoj upravi.

Zakon o porezu na dohodak propisuje kako je rezident fizička osoba koja:

  1. u RH ima prebivalište ili uobičajeno boravište
  2. u RH nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlen je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću

Općim poreznim zakonom propisano je prebivalište i uobičajeno boravište za porezne svrhe:

  • porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
  • ako porezni obveznik u RH ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
  • ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i u inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u državi u kojoj je prebivalište obitelji, a za poreznog obveznika samca ili ako se prebivalište obitelji ne može utvrditi, smatra se da ima prebivalište u državi iz koje pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti ili u kojoj se pretežno zadržava.
  • ako u slučaju iz stavka 3. ovoga članka druga država ne smatra poreznog obveznika svojim poreznim rezidentom, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.
  • uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onome mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tome mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine

Dakle, ukoliko ste porezni rezident RH i zaradili ste kamate i dividende od investiranja u inozemstvu, čitajte dalje 🙂

Prijava ostvarenog dohotka (kamata, dividendi) u inozemstvu

Iako je temeljno načelo da se na dohodak koji je ostvaren u inozemstvu plaća porez u RH u roku od 30 dana od dana primitka, pod određenim uvjetima porez na inozemni dohodak može se obračunati i platiti jednom godišnje, i to do 31. siječnja sljedeće godine. Da bi fizička osoba, rezident, mogla podnijeti poreznu prijavu jednom godišnje, a ne u roku od 30 dana, porez na kamate ili dividende mora biti plaćen u inozemstvu, pod uvjetom da Međunarodni ugovor ne propisuje izuzeće za plaćanja poreza u zemlji izvora dohotka.

Ako je porez na dohodak plaćen u inozemstvu i osoba rezident o tome ima saznanja, treba izvijestiti Poreznu upravu u roku od 8 dana od dana ostvarenoga prvog primitka u tekućoj godini. To će učiniti putem Izjave o odgodi plaćanja poreza (tzv INO-IZJAVA). INO-IZJAVA zamjenjuje Obrazac RPO te da je njezinim podnošenjem ispunjena obveza prijave u Registar poreznih obveznika kao što je to ranije bio slučaj.

Ako porez nije plaćen u inozemstvu ili fizička osoba, rezident RH, o tome nema saznanja, porez na ostvareni inozemni dohodak treba prijaviti u roku od 30 dana na Obrascu JOPPD.

O tome kako prijaviti ove primitke te kako popuniti INO-DOH, a kasnije i JOPPD pišem više ovdje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top