Muke po porezima – dividende i kamate iz inozemstva

U prethodnoj sam se objavi bavila oporezivanjem kapitalnih dobitaka iz inozemstva. Preporučam pročitati i taj dio obzirom kako je u njemu objašnjeno dosta pojmova koji će vam trebati za razumijevanje i ovog teksta.

Napominjem kako nisam porezni niti investicijski savjetnik i sve što ćete pročitati dalje u tekstu isključivo je moje osobno tumačenje poreznih i drugih propisa. U slučaju da imate drugačije informacije ili iskustvo u prijavi poreznih obaveza, svakako napišite u komentar.

Porezni tretman dividendi i kamata iz inozemstva

Dividende se, načelno, također oporezuju po stopi od 12% plus prirez (od 1. siječnja 2021. godine porezna stopa bit će 10%), no konačan porez u velikoj mjeri ovisi o tome ima li Hrvatska potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s navedenom državom ili ne.

Ukoliko kompanija (ili fond, recimo ETF) ne isplaćuje dividendu već ju akumulira, takva nije predmet oporezivanja, no kapitalna dobit proizašla iz prodaje dionica jest (po gore navedenim pravilima).

Ukoliko imate štednju u nekoj od inozemnih banaka ili ste ulagali u neku od P2P platformi te ostvarili kamate u inozemstvu također ste dužni platiti porez od 12% te prirez.  O tome sam već pisala u tekstu Porez na kamate iz inozemstva. Važno je napomenuti kako je svejedno da li je kamata samo obračunata (pripisana) ili isplaćena na račun.

Svaki porezni obveznik rezident RH, obvezan je prijaviti poreznu obvezu dohotka od kamata i dividendi na više načina, ovisno o tome je li porez na njih plaćen ili ne u inozemstvu. 

Slučaj A: Porez nije plaćen u inozemstvu

Na kamatu ili dividendu na koju porez nije plaćen u inozemstvu (ili porezni obveznik nema dokaza o tome) treba obračunati predujam poreza na dohodak i uplatiti ga u roku od 30 dana od dana primitka.

Korak 1: prijaviti se u registar poreznih obveznika (RPO)

Porezni se obveznik treba prijaviti u registar poreznih obveznika (RPO) u roku od 8 dana od dana prvog početka ostvarivanja dohotka (dividendi ili kamata)

Korak 2: predati obrazac JOPPD i platiti porez (i prirez)

Porezni obveznik treba obračunati i platiti porez u roku od 30 dana i predati Obrazac JOPPD. Tako plaćeni porez smatra se konačnim, te se neće
dalje oporezivati u poreznoj prijavi niti u posebnom postupku. Pri takvom načinu obračuna poreza ne postoji obveza dostavljanja obrasca INO-DOH Poreznoj upravi.

Korak 3 (opcionalno): predati INO-DOH radi umanjenja porezne obveze kod dvostrukog oporezivanja

Porezni obveznici koji su plaćali predujmove i podnosili JOPPD izvješće tijekom godine, ali žele uračunati porez plaćen u inozemstvu u skladu s ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja mogu predati obrazac INO-DOH kako bi si eventualnu umanjili poreznu obvezu (postupak predaje opisan dolje).

Slučaj B: Porez je plaćen u inozemstvu sukladno odredbama Međunarodnog ugovora

Ako porezni obveznik dostavi isplatitelju odgovarajuće potvrde (dokaz o rezidentnosti RH) kako bi se mogle primjenjivati odredbe Međunarodnog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, to znači kako će porez prilikom isplate dividendi ili dobiti biti plaćen u inozemstvu.

U tom slučaju, kada je porez na dohodak plaćen u inozemstvu u skladu s međunarodnim ugovorima, porezni obveznik nije obvezan plaćati predujam poreza na dohodak u tuzemstvu tijekom poreznog razdoblja, o čemu je obvezan izvijestiti Poreznu upravu u roku od 8 dana od dana ostvarenoga prvog primitka u tekućoj godini.

Korak 1: podnijeti INO-IZJAVU

U gore navedenom slučaju treba podnijeti Izjavu o odgodi plaćanja poreza (INO-IZJAVA). Ona zamjenjuje RPO i time je ispunjena obveza prijave u Registar poreznih obveznika. Tada nema obaveze u roku od 30 dana obračunati ni uplatiti porez na dohodak, niti predati JOPPD.

Korak 2: podnijeti INO-DOH do 31. siječnja

Porez plaćen u inozemstvu uračunat će se ili izuzeti iz tuzemnog poreza na dohodak za svaki pojedinačni inozemni dohodak zasebno, na temelju obrasca INO-DOH. Konačan tretman (uračunavanje ili izuzimanje) ovisit će o tome što je propisano međunarodnim ugovorom.

Od oko 60-tak država s kojima RH ima potpisan i u primjeni Međunarodni ugovor, temeljno pravilo je primjena metode uračunavanja. Ta se metoda primjenjuje i kada između RH i države izvora dohotka ne postoji u primjeni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Ako je međunarodnim ugovorom uređeno da se URAČUNAVA plaćeni porez u inozemstvu, tada će Porezna uprava obračunati porez prema tuzemnom propisu te ga smanjiti za plaćeni porez u inozemstvu, ali samo do visine tuzemne porezne obveze. Ukratko, u slučaju kad je u državi izvora na primljenu dividendu plaćen porez po stopi od 10%, porezni obveznik u Hrvatskoj će platiti razliku do porezne stope od 12%, uvećano za prirez. No ako je u inozemstvu plaćen predujam poreza po stopi od na primjer 15% ili više, u Hrvatskoj se neće provoditi dodatno oporezivanje.

Porez plaćen u inozemstvu može uračunati isključivo temeljem potvrde inozemnoga poreznog tijela ili za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu. Potvrda se ne treba dostaviti odmah uz predaju Obrasca INO-DOH, nego najkasnije do 30. studenoga tekuće godine za prethodnu godinu.

Ako je međunarodnim ugovorom uređeno da se porez obračunat u inozemstvu IZUZIMA od oporezivanja u Hrvatskoj, porez plaćen u inozemstvu smatrat će se konačnom poreznom obvezom. Metoda izuzimanja primjenjuje se za samo ograničen broj zemalja (Katar, Kuvajt, Mauricius i Oman).

Korak 3: platiti razliku poreza prema rješenju PU-a

Na temelju dostavljenog izvješća INO-DOH, Porezna će uprava obaviti obračun poreza na dohodak. Porezni obveznik porez plaća prema rješenju Porezne uprave u roku od 15 dana od dana dostave.

Slučaj C: Porez je plaćen u inozemstvu, a Međunarodni ugovor nije u primjeni ili ga nema

Ako porezni obveznik rezident RH ne dostavi inozemnom isplatitelju dokaz da o rezidentnosti RH pa Međunarodni ugovor nije u primjeni ili ga nema, prilikom isplate dobitka primijenit će odredbe inozemnih poreznih propisa odnosno obračunat će, obustaviti i uplatiti porez u skladu s propisima o porezu na dohodak države u kojoj je dohodak ostvaren. Porezni obveznik tada može:

  • platiti porez i u RH sukladno tuzemnim propisima i tražiti povrat više plaćenog poreza od strane inozemne Porezne uprave u roku propisanom inozemnim poreznim propisima
  • izbjeći dvostruko oporezivanje i iskoristiti mogućnost propisanu zakonom te zatražiti obustavu plaćanja poreza s obzirom na to da je porez po toj osnovi plaćen u inozemstvu, a istekom godine podnijeti Obrazac INO-DOH (koraci isti kao i u slučaju B).

Slučaj D: Porez je plaćen u inozemstvu, postoji Međunarodni ugovor, ali rezident ne želi izbjeći dvostruko oporezivanje

Međutim, ako postoji Međunarodni ugovor, a porezni obveznik odluči kako primjenom Ugovora ne želi izbjeći dvostruko oporezivanje (neovisno o tome po kojoj je stopi obračunat i plaćen porez u inozemstvu), u RH će se uračunati samo postotak koji je predviđen za oporezivanje prema Međunarodnom ugovoru.

Više plaćeni porez u inozemstvu (porez uplaćen iznad stope određene Međunarodnim ugovorom) porezni obveznik može tražiti isključivo od Porezne uprave u inozemstvu koja je obračunala porez.

Nadam se kako vam je, nakon ovog mog sažetka, nešto jasniji postupak prijave poreza na kamate i dividende. Prijavu poreza možete obaviti online tako da nema potrebe za odlaskom na šaltere.

Pregled Međunarodnih ugovora i pripadajućih stopa poreza na kamate i dividende pronađite ovdje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top