Muke po porezima – kapitalni dobitak iz inozemstva

‘Tax is better than sex’ – tvrdio je jedan moj bivši profesor – ‘možda vam se to sad tako ne čini, ali kad budete u mojim godinama, znat ćete o čemu govorim’ 😉

Lik je bio obožavatelj Letećeg cirkusa Monty Pythona stoga nam ovakva izjava nije bila iznenađenje. Odgovorno tvrdim kako još nisam u toj fazi života da bi se ova izjava opredmetila 😉

Doba je predaje poreznih prijava. Generalno, platiti porez ne bi trebao biti problem jer to pretpostavlja kako ste u proteklom periodu ostvarili zaradu, a to svakoga veseli. No, problem je, kao i uvijek, bolna administracija. Iako su porezna pravila zapravo vrlo jednostavna (što ćete vidjeti u nastavku ovog teksta), na razumijevanje kako stvarno prijaviti porez potrošit ćete više vremena no što vam treba za taj novac zaraditi. Ovaj tekst pokušat će pomoći kod nekih od najvažnijih pitanja koja muče svakoga tko je imao transakcije ovog tipa.

Napominjem kako nisam porezni niti investicijski savjetnik i sve što ćete pročitati dalje u tekstu isključivo je moje osobno tumačenje poreznih i drugih propisa. U slučaju da imate drugačije informacije ili iskustvo u prijavi poreznih obaveza, svakako napišite u komentar.

Što je kapitalni dobitak

Kapitalni dobitak predstavlja razliku između ostvarene prodajne i nabavne vrijednosti financijske imovine. Ta razlika čini osnovicu za obračun poreza na kapitalnu dobit. Kapitalni dobitak osim prodajom nastaje i u slučajevima zamjene, darovanja i druge vrste prijenosa financijskih instrumenata.

Najčešći oblici financijskih instrumenata koji se javljaju u praksi:

  • dionice
  • obveznice
  • kriptovalute
  • blagajnički i trezorski zapisi
  • certifikati o depozitu
  • udjeli u investicijskim fondovima (uključujući ETF-ove)
  • opcije, CFD, futuresi i slično

Kapitalni dobitak u investicijskim fondovima je neto prinos

Dohodak od takvih ulaganja utvrđuje se u visini realiziranih prinosa umanjenih za troškove upravljanja fonda (neto-prinos).

Iako su kamate na obveznice za pojedinu fizičku osobu neoporezive, a obzirom na to da je kod ulaganja u različite financijske instrumente kroz fondove ponekad teško utvrditi koji dio ulaganja pripada kojem udjelu u fondu, oporezuje se ukupan neto prinos.

Kada je potrebno platiti porez

Kapitalni dobici ostvareni u Hrvatskoj oporezuju se po stopi ukoliko su financijski instrumenti (kupljeni nakon siječnja 2016. godine):

  • prodani unutar dvije godine od kupnje te
  • viši od 112 kuna

Tko je obveznik plaćanja poreza

Porezni obveznik je rezident koji kapitalni dobitak ostvari izravno iz inozemstva ili u inozemstvu te je obvezan obračunati (i platiti) porez.

Kako se utvrđuje rezidentnost

Rezident je je fizička osoba koja u RH ima prebivalište ili uobičajeno boravište sukladno Općem poreznom zakonu.

U smislu tog Zakona smatra se kako porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine, a boravak u stanu nije obvezan.

Međutim, ako ima prebivalište u tuzemstvu i u inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u državi u kojoj je prebivalište obitelji, a za poreznog obveznika samca ili ako se prebivalište obitelji ne može utvrditi, smatra se da ima prebivalište u državi iz koje pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti ili u kojoj se pretežno zadržava.

S druge strane, uobičajeno boravište ima porezni obveznik čiji stalan ili vremenski povezan boravak u nekom je mjestu u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.

Po kojoj stopi treba obračunati porez na kapitalne dobitke

Za kapitalne dobitke u 2020. godini stopa poreza iznosi 12% + prirez. Poreznim izmjenama od 1. siječnja 2021. godine porez na kapitalne dobitke iznosit će 10% + prirez.

Koji je prvi korak u prijavi kapitalnog dobitka iz inozemstva

Porezni obveznik koji ostvaruju primitke iz inozemstva obvezan (samo pri prvom primitku) podnijeti ispostavi Porezne uprave nadležne prema njegovom prebivalištu ili uobičajenom boravištu Obrazac RPO radi upisa u Registar poreznih obveznika (RPO) u roku od 8 dana od dana početka ostvarivanja primitka.

Koji je porezni tretman

Oporezivanje primitaka ostvarenih u inozemstvu te uračunavanje poreza na dohodak plaćenog u inozemstvu kod utvrđivanja konačnog poreza na dohodak ovisi o tome je li s državom u kojoj je ostvaren primitak sklopljen Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (vidi listu ovdje), a čija primjena ima prednost pred odredbama tuzemnih propisa, može biti propisana obveza plaćanja poreza u zemlji izvora ili zemlji rezidentnosti.

U većini ugovora propisno je da se dohodak od otuđenja imovine od dionica, obveznica i drugih vrijednosnih papira – oporezuje samo u zemlji rezidentnosti poreznog obveznika, dakle RH.

Što ako nema ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

Kada porezni obveznik ostvari dohodak iz zemlje s kojom RH nema u primjeni Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, a isplatitelj dohotka ustegne porez prema propisima države izvora dohotka.

Rezident RH treba napraviti sljedeće:

  • upisati se u Registar poreznih obveznika, zbog dohotka ostvarenog iz inozemstva te dati INO-IZJAVU o plaćanju predujma poreza na dohodak u inozemstvu nadležnoj ispostavi Porezne uprave
  • prijaviti primitak iz inozemstva Poreznoj upravi do kraja siječnja za prethodnu godinu na Obrascu INO-DOH
  • predati Obrazac JOPPD o ostvarenom dohotku od kapitalnog dobitka najkasnije do kraja veljače

Što ako je Ugovor u primjeni

Ako se poreznom obvezniku pri isplati iz inozemstva ili u inozemstvu, primjenom odredaba međunarodnog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ustegnuo porez na dohodak na ostvarene primitke, tj. platio predujam poreza na dohodak ili konačni porez na dohodak tada, kao i u prethodnom slučaju, treba se upisati u Registar (ako mu/joj je to prvi primitak) te predati INO-IZJAVU o plaćanju predujma.

Ako porezni obveznik ne preda INO-IZJAVU, obvezan je prijaviti dohodak na obrascu JOPPD do kraja veljače te, ako želi iskoristiti pravo uračunavanja poreza plaćenog u inozemstvu u ukupnu poreznu obavezu, predati i obrazac INO-DOH.

Do kada se treba obračunati i platiti porez na kapitalni dobitak

Porez na kapitalni dobitak utvrđuje se, obračunava i plaća do kraja veljače tekuće godine za sve kapitalne dobitke umanjene za kapitalne gubitke ostvarene u prethodnoj godini. Porez se prijavljuje putem Izvješća o primicima, porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranjaObrazac JOPPD. Rok za njegovu predaju (i plaćanje poreza) je kraj veljače.

Kada ne postoji obveza izvješćivanja o kapitalnim dobitcima

Kada je prodajna vrijednost financijske imovine jednaka nabavnoj vrijednosti te kada smanjenje kapitalnih dobitaka za ostvarene kapitalne gubitke rezultira kapitalnim gubitkom.

Kapitalni gubitci mogu se odbiti samo od kapitalnih dobitaka ostvarenih u istoj kalendarskoj godini. Koliko je meni poznato, trenutno ne postoje propisani postupci ni pravila na koji će se način evidentirati ovakve transakcije.

Što sve ulazi u izračun kapitalnih gubitaka

U kapitalni gubitak uračunavaju se svi pripadajući troškovi koji su naplaćeni na teret poreznog obveznika, a iskazuje se najviše do visine porezne osnovice. Pripadajućim troškovima smatraju se naknade brokera, depozitorija, burze i sl.

Ako je ostvaren dohodak od kapitala od različitih oblika financijske imovine, tada je oporezive kapitalne dobitke i/ili porezno priznate kapitalne gubitke moguće međusobno netirati.

Po kojim vrijednostima se utvrđuje dohodak o kapitala

Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka treba se utvrditi po tržišnim vrijednostima, a ako to nije napravljeno, to će utvrditi Porezna uprava prema tržišnim vrijednostima.

Koji tečaj treba koristiti

Kada je dohodak od kapitala ostvaren u stranoj valuti, pri obračunu poreza potrebno je obaviti konverziju u kune prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na 31. prosinca prethodne godine.

Po kojoj se metodi utvrđuje vrijednost

Za potrebe utvrđivanja dohotka od kapitala porezni obveznici trebaju voditi evidenciju istovrsne financijske imovine po metodi uzastopnih cijena ili first-in-first-out (FIFO).

Primjena metode FIFO odnosno metode ‘prvi ulaz – prvi izlaz’ podrazumijeva kako porezni obveznik pri nabavi određene financijske imovine u evidenciju unosi cijene i količine te imovine prema datumu nabave odnosno prema vremenskom slijedu, a pri prodaji te imovne, za nabavnu vrijednost (cijenu) te imovine, uzima onu cijenu koja je bila prva evidentirana te se njome koristi do iskorištenja količine imovine nabavljene po to cijeni.

Evidencija prema metodi FIFO za financijsku imovinu ostvarenu na inozemnom tržištu može se voditi u valuti stjecanja financijske imovine.

Što ako imamo kapitalnih dobitaka i iz inozemstva i u tuzemstvu

U slučaju kapitalnih dobitaka porezni obveznik podnosi obrazac JOPPD za ukupni kapitalni dobitak koji je ostvario u prethodnoj godini u tuzemstvu i inozemstvu te porez plaća na ukupni kapitalni dobitak, a ne posebno samo na kapitalni dobitak ostvaren u inozemstvu.

Kada predavati INO-DOH

Ako želi uračunati porez plaćen u državi izvora dohotka, potrebno je predati obrazac INO-DOH s popunjenim podacima o ostvarenom dohotku od kapitalnog dobitka i porezu plaćenom u državi izvora.

Navedeno je moguće obaviti na temelju potvrde inozemnoga poreznog tijela ili za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu. Zbog navedenoga porezni se obveznici trebaju organizirati dana vrijeme ishode navedene potvrde jer će one činiti sastavni dio prijave poreza na dohodak ostvarenog u inozemstvu, a mogu ih dostaviti najkasnije do 30. studenoga 2020. godine

U kojim još slučajevima ne treba platiti porez

Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se ako je otuđenje obavljeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji, između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj vezi s razvodom braka te nasljeđivanjem financijske imovine.

Ako se financijska imovina stečena darovanjem otuđi u roku od dvije godine od dana nabave darovatelja, daroprimatelju se utvrđuje dohodak od kapitala.

No ako se naknadno otuđi financijska imovina koja je stečena otuđenjem između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji te drugih članova uže obitelji i / ili otuđenjem između razvedenih bračnih drugova koje je u neposrednoj vezi s razvodom braka i / ili otuđenjem koje je u neposrednoj vezi s nasljeđivanjem, po osnovi kapitalnog dobitka koji se pritom ostvari utvrđuje se dohodak od kapitala, tada se danom stjecanja financijske imovine smatra dan prvotnog stjecanja kada je primijenjeno
izuzeće od oporezivanja.

Može li netko drugi za vas preuzeti evidenciju i obračun poreza

Te aktivnosti može u ime i za račun poreznog obveznika preuzeti i financijski posrednik temeljem ugovornog odnosa.

Može li se porez uključiti u godišnji obračun?

Dohodak od kapitala ostvaren po osnovi kapitalni dobitaka smatra se konačnim dohotkom. Pri obračunu takve vrste dohotka ne može se priznati osobni odbitak, ne može ga se uključiti u godišnji obračun, tj. za taj dohodak se ne može provesti poseban postupak niti je moguće za njega podnijeti godišnju poreznu prijavu.

U nekoj od sljedećih objava pozabavit ću se kamatama i dividendama, te nešto više i samom tehnikom prijave (sve obrasce moguće je predati putem e-Porezna).

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top