Moje neto ‘bogatstvo’ na kraju 2022. godine

Kao što sam već u nekoliko tekstova najavila, ovaj ću posvetiti svojoj godišnjoj analizi neto imovine. Sumirati neto imovinu ključan je prvi korak u boljem upravljanju vlastitim financijama. O njenoj važnosti i načinu izrade pisala sam ovdje. Neto imovina nije, kao što mnogi pogrešno tumače, razlika između prihoda ili rashoda na godišnjoj razini. Ona je slika stanja na određeni dan, svojevrsna osobna bilanca, imovina iskazana po tržišnoj vrijednosti umanjena za obaveze. Ukratko, ona kaže koliko vam je ostalo od onoga što ste zaradili. Zato je puno važnija od vaših primanja, a za pravu i realnu sliku preporučam iz nje oduzeti nasljedstva, bar za potrebe analize vlastitog doprinosa.

Sam postupak prikupljanja podataka može biti prilično zahtjevan. Naročito ako imate dosta otvorenih računa kao što je to kod mene slučaj. Svoju neto imovinu metodički pratim od 2016. godine, iako sam i ranije imala neku sličnu vrstu inventure, ali ni blizu ovako detaljno.

Pa evo kako je izgledala moja 2022. godina.

Promjena neto imovine po godinama

Ono što je uvijek važno i čega se osobno najviše držim je pozitivan trend. Nije važno koliko je povećanje neto imovine u apsolutnom iznosu (jer ono ovisi o brojnim faktorima, naročito kada investirate), već pozitivan pomak iz godine u godinu kao što je to dolje bio slučaj:

Gledano kumulativno, u posljednjih 6 godina sam uspjela uduplati vrijednost svoje neto imovine što je došlo kao ugodno iznenađenje, naročito uzevši zadnju godinu u obzir. Najveće povećanje dogodilo se 2021. godine, kao posljedica odličnih prinosa od investiranja.

Struktura neto imovine

Na ovoj slici je prikaz strukture moje neto imovine (imovina minus obaveze) na kraju 2022. godine. Znalcu neće promaknuti ulaganja što velikom dijelom čini portfelj sastavljen od ETF-ova (‘I walk the talk’) 😉

Pojedinačnih dionica imam vrlo malo, a od početka 2023. godine još manje. Keš služi za dodatno investiranje i kao krizni fond (o njegovoj važnosti pisala samo ovdje). Mirovinski fond većinom obuhvaća štednju u drugom i trećem stupu, a nekretnine su cigle. Treba reći kako sam vrijednost nekretnina u 2021. godini podigla za nekih +14%, dok u 2022. godini dodatno korigirala za +25%. Po nekim pokazateljima to je i dalje možda konzervativno, ali radije držim te vrijednosti u okvirima za koje znam da se mogu na tržištu realizirati.

Kad pričamo o ulaganjima, moj portfelj je i dalje, unatoč godinama, većim dijelom uložen u dioničke ETF-ove (gotovo 80%), ostatak čine obveznice (oko 15%) i zlato (oko 5%).

Je li ovo najbolji omjer sukladan mojim godinama? Ne znam, vidjela sam razne modele. Uglavnom, ne sastoji se samo od nekretnina kao što je to u nas uobičajeno, a da bi mogao biti konzervativniji, vjerojatno da.

Kako izgleda vaša neto imovina u protekloj godini? Jeste u plusu ili minusu?

U okviru financijskog coachinga (više info o tome Coaching 1 na 1), prvi korak u analizi nečije financijske situacija je upravo ovaj, odnosno, detaljna analiza vaše neto imovine. Iz nje se vidi puno toga, a i kako ju unaprijediti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top