IPO, SPAC ili direktno ulistanje – u čemu je razlika?

Ovoga tjedna vam sigurno nije promakla informacija kako je Coinbase (COIN), najpoznatija burza kriptovaluta postala javna kompanija ulistanjem na Nasdaq-u, odnosno, dioničkoj burzi. Radi se o povijesnom trenutku budući se radi o prvom takvom ulistanju kripto kompanije, a i činjenici kako je COIN prvi dan trgovanja završio s vrijednošću od oko 86 milijardi dolara što nadmašuje vrijednost Nasdaqa (NDAQ) i njuorške burze (NYSE). Kompanija je osnovana 2012. godine i na njoj možete trgovati Bitcoinom i drugim kriptovalutama. Trenutno ima oko 56 milijuna korisnika, a u zadnjih godinu dana je povećala svoje prihode gotovo 9x ponajviše zahvaljujući spektakularnom rastu Bitcoina. Kompanija se odlučila za direktno ulistanje na burzu umjesto tradicionalnog IPO-a razlike kojih ću obraditi dalje u tekstu.

Ako vas zanimaju razmišljanja o Coinbaseu i njegovoj budućnosti, preporučam odličan show ove ekipe:

U prosincu 2020. godine je jedna druga kompanija – Airbnb (ABNB) također ulistana na Nasdaq, ali putem IPO-a. Zanimljivost je u tome što je kompanija postala javna u doba valjda najgore krize za turistički sektor. Međutim, unatoč značajnom padu prihoda, Airbnb je uspio kvartal pred izlazak u javnost poslovati pozitivno, a nakon prvog dana trgovanja vrijedili su više od trgovačkih lanaca Marriotta i Hiltona skupa. Nakon Airbnb-a, u 2021. godini se odigralo još nekoliko većih IPO-a, od kojih se ističu Bumble (BMBL) ‘ženska’ aplikacija za ‘dating’, zatim online gaming platforma Roblox (RBLX) te poznata platforma za edukacije Coursera (COUR)

Uskoro će jedna zanimljiva kompanija također tražiti ulistanje na Nasdaqu, ali putem SPAC-a. Trebalo bi to biti najveće SPAC ulistanje do danas. Radi se o Grab-u, kompaniji iz Singapura koja je započela kao taxi prijevoznik, no vremenom je dodavala razne usluge poput dostave hrane. SPAComanija je u prvih nekoliko mjeseci ove godine nadmašila cijelu 2020-tu i dosegnula vrijednost od oko 100 milijardi dolara. U ovo su se ‘ludilo’ uključile i brojne poznate sportske i druge zvijezde, a kakav je njihov rast posljednjih godina možete vidjeti na grafu ispod:

Tri velike tehnološke kompanije i tri različita puta do burze. No, prije no što napišem koju o razlikama između navedenih načina ulistanja, pitanje koje se nameće je zašto uopće neka kompanija želi biti na burzi? Za javne kompanije to obično znači puno više troškova, pojačanu regulativu, transparentnost te pritisak javnosti na kratkoročne rezultate.

Naravno, osnovni razlog je prikupljanje novca za daljnji razvoj. No, nije za zanemariti niti mogućnost ‘exita‘ prvih investitora, najčešće fondova.

IPO (initial public offering)

Ovaj tradicionalan način ulistanja postoji otkada je burze. I sve od tada kompanije traže jednostavniji, brži i jeftiniji način. Proces najčešće traje 6-12 mjeseci u suradnji s investicijskom bankom, a u procesu se izdaju nove dionice kojima se određuje cijena prije ulistanja. Pri tome investicijske banke osiguravaju kako će kompanija prikupiti željeni kapital za što dobivaju određenu (i to ne malu) naknadu. Kompanije obično moraju na ‘IPO roadshow’ gdje menadžment razgovara s potencijalnim investitorima i promovira kompaniju.

SPAC (special purpose acquisition company)

SPAC je kompanija koja se osniva bez jasnog cilja. U početku samo prikuplja novac pute IPO (vidi gore) i čeka dobru priliku za kupnju pa se zato često naziva ‘blank check company’. Postali su vrlo popularni zadnjih godinu dana budući kompanijama omogućuju puno brže ulistanje pa tako i manji trošak. SPAC-ovi obično imaju oko 2 godine za pronalazak adekvatne kompanije prije no što se moraju raspustiti i vratiti novac ulagačima. Način na koji SPAC kompaniju ulistava na burzu je putem takozvanog obrnutog pripajanja (reverse merger) u kojem se privatna kompanija pripaja javnoj čime automatski postaje listana. Iako postoje već dugo vremena, zadnjih godinu-dvije dana su postali vrlo popularni, a to je dovelo i do brojnih regulatornih pitanja. Ako vas više zanimaju detalji o tome kako funkcionira SPAC pročitajte više ovdje.

Charlie Munger, legendarni investitor, za SPAC-ove kaže – ‘investicijski bankari prodavat će sr*** dokle god ga se bude moglo prodavati’. Vidjet ćemo je li bio u pravu. SPAC ETF unatoč velikom priljevu kapitala bilježi pad od 11,5% u 2021. godini za razliku od S&P 500 koji je u istom takvom plusu (+11,5%).

Direktno ulistanje ili DPO (direct public offering)

To je oblik ulistanja u kojem kompanije zaobilaze investicijske bankare i direktno pozivaju investitore na ulaganje. To obično dovodi do vrlo volatilnog trgovanja, ali manje košta. U tom procesu postojeći vlasnici dionica ih mogu direktno prodavati na tržištu. O ovom slučaju nema garancije otkupa dionica kao kod IPO-a, promocije i sličnog. S druge strane, nema ni novog kapitala za rast, što je obično glavni motiv i potreba brzorastućih kompanija. Osim gore navedenog Coinbase-a, za ovakav izlazak na burzu su se odlučile vrlo poznate kompanije Spotify (SPOT) i Slack (WORK).

Jeste li investirali u neku od friško ulistanih kompanija i kakva su vam iskustva?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top