Interactive Brokers – što znače najavljene promjene?

Što promjene kod najvećeg online brokera na svijetu znače za nas, korisnike njihovih usluga. Saznajte više u ovom tekstu.

Interactive Brokers, vodeća online brokerska kuća, najavila je pripajanje svoje europske podružnice IBCE sa sjedištem u Mađarskoj u IBIE sa sjedištem u Irskoj. Što se krije iza takvog poteza i kakav to utjecaj može imati na vlasnike računa iz centralne i istočne Europe gdje mi pripadamo? Inače, o Interactive Brokersima sam, naravno, već pisala u svojoj seriji tekstova o brokerima. O tome više možete pročitati ovdje.

O tome imate li otvoren račun u IBCE pitala sam u anketi na LinkedInu pa vjerujem kako će ovaj tekst bar pročitati oni kojih se ova promjena direktno tiče.

Podsjećam, nakon Brexita ste, ukoliko ste građanin EU, bili razvrstani u jednu od dvije podružnice:

  • Interactive Brokers Central Europe (“IBCE”) – sa sjedištem u Mađarskoj
  • Interactive Brokers Ireland (“IBIE”) – sa sjedištem u Irskoj

Kojoj ćete od ovih dviju podružnica pripasti, ovisilo je o vašoj rezidentnosti. Tako su klijenti iz ovog dijela centralne i istočne Europe pripali IBCE, dok je ostatak Europe dodijeljen IBIE.

Razlog spajanju su, navodno, veće efikasnosti u poslovanju, što god to značilo. Zanimljivo je kako u siječnju 2024. godine prestaje vrijediti 30-godišnji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između SAD-a i Mađarske pa neki smatraju to jednim razlogom (što će mađarskim rezidentima stopu oporezivanja američkih dividendi podići s današnjih 15% na 30%). No, kako se ova promjena tiče isključivo Mađara, rekla bih kako nikako ne može biti razlogom ovako velikoj promjeni.

Najveći negativan utjecaj za nas, bar kako ga ja vidim, ima promjena kompenzacijske sheme gdje su investicijski portfelji kod mađarske centralne banke bili pokriveni do 100.000 eura, dok je kod irske centralne banke ona 20.000 eura (s dodatkom kako Mađari pokrivaju 100%, dok Irci 90% iznosa). Unutar EU, kompenzacijsku shemu od 100.000 eura poput Mađarske ima i Španjolska, dok Francuzi garantiraju 70.000. Ostatak zemalja unutar EU je manje-više oko 20-tak tisuća eura.

Pozitivna strana promjene vidim u investicijskom rejtingu ovih dviju zemalja, odnosno, većoj pouzdanosti Irske u odnosu na Mađarsku, naročito činjenici kako financijska regulativa može pod današnjim političkim vodstvom otići u razne za nas nepovoljne smjerove (sve ono zbog čeg smo gunđali kada su nas s UK prebacili na Mađarsku).

Naknade koje su investitori plaćali neće se, kako tvrde u IB-u, promijeniti. Međutim, kamata koju IBIE plaća svojim korisnicima različita je od one koju plaća IBCE unutar takozvanog ‘Cash Yield Enhancement Programa’ (CYEP) o kojem sam nedavno pisala na društvenim mrežama i tjednom newsletteru. Uglavnom, radi se o kamati koju IB plaća na neinvestirani keš iznad 10.000 eura. Trenutno kamata iznosi 2,9% za one koji imaju 100.000 eura neto imovine (NAV) kod IB-a (vidi više o CYEPu ovdje). Nejasno je (bar meni) kolike su kamatne stope kod IBIE.

Za razliku od prije, klijenti IBCE od prelaska u IBIE će moći koristiti neke nove usluge kao:

  • trgovanje zlatom i srebrom na OTC (over-the-counter) tržištu te
  • držanje 24 valute za razliku od samo 10 koju danas nudi IBCE (tako da neće biti potrebne auto konverzije na baznu valutu)

S administrativne strane se, navodno, neće ništa promijeniti osim što ćemo dobiti novi ID. Korisničko ime i lozinka ostat će nepromijenjeni.

Ostalo je nejasno kada će se ta promjena i formalno odviti, no najave kažu negdje tijekom 2024.

Više detalja o promjenama pronađi u najavama IB-a ovdje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top