Izračun: imaš li pravo na veći dječji doplatak u 2024.?

U 2024. godini povećat će se iznosi dječjeg doplatka. U ovom tekstu saznaj više o tome, a i izračunaj imaš li na njega pravo.

U još jednoj mjeri ‘sasvim slučajno’ u izbornoj godini, Vlada predviđa udvostručenje dosadašnjeg dohodovnog cenzusa za dječji doplatak (sa sadašnjih 309,01 eura po članu obitelji na 618,02 eura . Time bi se trenutne svote doplatka sa sadašnjih od 26,50 do 39,70 eura povećale na iznose od 30,90 do 61,80 eura po djetetu. Ove izmjene trebale bi stupiti na snagu najkasnije do 1. ožujka 2024. godine.

Umjesto tri grupe, od nove godine bit će ih pet, a prema procjenama, broj djece koja bi dobivala doplatak povećao bi se sa 246 tisuće na oko 511 tisuća. Jeste li među onima koji će dobiti nešto eura po djetetu provjerite u Tetkinom kalkulatoru dječjeg doplatka niže.

Što je dječji doplatak

Ukratko, to je novčano je primanje koje koristi roditelj ili druga osoba određena Zakonom radi potpore u uzdržavanju i odgoju djece. Doplatak za djecu ne može biti predmet ovrhe ili osiguranja, osim prema sudskoj odluci radi uzdržavanja u korist djece za koju se ostvaruje taj doplatak za djecu. Doplatak za djecu osobno je pravo korisnika i ne može se prenositi na drugu osobu, a iznimno se može isplaćivati drugoj osobi. Ako oba bračna druga mogu ostvariti pravo na doplatak za djecu, dužni su sporazumjeti se koji od njih će to pravo ostvariti, a  pravo na doplatak za djecu može se ostvariti samo po jednoj osnovi.

Zvuči banalno, no radi izbjegavanja bilo kakve sumnje, podnositelj zahtjeva za dječji doplatak mora živjeti u kućanstvu s djetetom i uzdržavati ga.

Temeljem čega se određuje visina dječjeg doplatka

Do sada se pravo na doplatak za djecu kućanstvo stjecalo ukoliko ukupni dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi 70% proračunske osnovice (dohodovni cenzus). Proračunska osnovica utvrđuje se za svaku godinu Zakonom o izvršavanju državnog proračuna RH, a za 2023. godinu iznosila je 441,44 eura. Tako je za 2023. godinu dohodovni census bio utvrđen u iznosu od 309 eura (70%), a sada ga Vlada podiže na 140% takve proračunske osnovice, odnosno 618 eura.

Što sve ulazi u dohodak kućanstva

Ukupni dohodak kućanstva je zbroj oporezivih dohodaka prema propisima o porezu na dohodak i drugih primitaka određenih Zakonom o doplatku za djecu koje ostvari korisnik i članovi njegovog kućanstva. Dakle, u zbroj ne ulazi samo neto plaća već i drugi primitci kako je ispod navedeno.

U dohodak trebate uključiti:

  • dohodak od nesamostalnog rada (plaća i mirovina)
  • dohodak od samostalne djelatnosti: primitak od obrta i s obrtom izjednačene djelatnosti, od slobodnih zanimanja te poljoprivrede i šumarstva
  • dohodak od imovine i imovinskih prava: primitak od najamnine, zakupnine, iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova, primitak od vremenski ograničenog ustupa autorskih prava, prava industrijskog vlasništva i drugih imovinskih prava, primitak od otuđenja nekretnina i imovinskih prava
  • dohodak od kapitala: primitak od dividendi, udjela u dobiti, kamata, izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti iz tekućeg razdoblja i udjela u dobiti, dodjela ili opcijska kupnja vlastitih dionica
  • drugi dohodak: dohodak članova  skupština, odbora, upravnih vijeća, dohodak od autorskih naknada, od umjetničkih, zabavnih, sportskih, književnih, likovnih, radio i tv djelatnosti, dohodak trg. putnika, agenata, akvizitera, prevoditelja, sud. vještaka, turist. djelatnika, tumača, sport. sudaca, od sezonskog rada poljoprivrednika, dohodak po osnovi primitaka u naravi, nagrade učenicima i sportašima, primanja  učenika i studenata preko udruga, isporučeno umj. djelo, prof. djelatnost novinara, umjetnika i sportaša i dr.

Drugi primici određeni Zakonom koji se utvrđuju u ukupni dohodak su i dohoci, odnosno naknade bez obzira na to plaća li se na njih porez, a to su: mirovine ostvarene u tuzemstvu i inozemstvu, plaća ostvarena kod poslodavca za rad u inozemstvu, naknade ostvarene zbog njege i skrbi o djetetu (rodiljna i roditeljska naknada, naknada za očinski dopust, udomiteljska naknada, naknada roditelju njegovatelju ili njegovatelju), naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad, naknade zbog nezaposlenosti, naknade zbog profesionalne rehabilitacije.

Iako je lista poduža, vjerujem kako većina ‘barata’ samo neto plaćom pa će to obično biti dovoljno za izračun. Inače, podatak o ukupnom dohotku ostvarenom u godini dobit ćete putem IP obrasca koji će vam dobro doći i kod izračuna povrata poreza uslijed preraspodjele poreznih odbitaka za djecu i uzdržavane članove. Taj ćete povrat moći zatražiti početkom sljedeće godine, a o svemu možete više pročitati u zadnjem tekstu na tu temu ovdje.

5 grupa dječjeg doplatka umjesto dosadašnjih 3

Umjesto tri grupe, od nove godine bit će ih pet, a one definiraju koliki ćete iznos dobiti po djetetu. Evo kako bi od 1. siječnja trebao izgledati sustav dječjeg doplatka:

Pronatalitetni dodatak

Dodatak za treće i četvrto dijete koji trenutno primaju obitelji koje ispunjavaju uvjete za primanje dječjeg doplatka ne spominje se u materijalima vezanima uz zakonske izmjene koje su upućene u javnu raspravu pa je u mom kalkulatoru taj dio ostao isti. Sada korisniku doplatka za djecu, uz utvrđenu svotu doplatka, pripada i dodatak za treće i četvrto dijete. To znači da se, uz određenu ukupnu svotu doplatka za djecu, korisniku dodaje 66,36 eura ako ostvaruje pravo na doplatak za troje djece, odnosno 132,72 eura mjesečno ako ostvaruje pravo na doplatak za četvero i više djece.

Uvećani doplatak

Novost je da se ukida uvećani dječji doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, koji je iznosio 25% više od propisanog za djecu bez oštećenja, i doplatak od fiksnih 110,36 eura za djecu s najtežim invaliditetom. U te svrhe uvest će se takozvani inkluzivni dodatak, nova naknada koja bi trebala stupiti na snagu od 1. siječnja 2024. godine. Ta je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi njezina ravnopravnog sudjelovanja u društvu, a objedinit će četiri dosadašnje naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknadu do zaposlenja.

Kako bi izgledao tvoj osobni izračun dječjeg doplatka?

U primjeru dolje radi se o obitelji u kojoj oba roditelja zarađuju prosječnu neto plaću od 1.163 eura (kolovoz 2023. godine) i nemaju drugih primanja. Također, imaju troje djece osnovno-školskog i srednje-školskog uzrasta (do dobi od 19 godina). Prema izračunu, imaju pravo na dječji doplatak u iznosu od 30,90 eura po djetetu, odnosno, 92,70 eura ukupno.

Budući imaju troje djece, dobivaju i takozvani pronatalitetni dodatak (vidi gore) u iznosu od 66,36 eura. To bi im trebalo popraviti mjesečnu blagajnu za oko 160 eura mjesečno kako slijedi:

Napomena: ovaj je kalkulator temeljen na trenutnoj proračunskoj osnovici koja je osnova svih izračuna.

Ukoliko si među onima koji imaju djecu dobi do 19 godina, te želiš znati da li ćeš po novim pravilima u 2024. godini ostvarivati dječji doplatak, skini Tetkin informativni izračun na poveznici ispod.

I naravno, ovaj primitak se ne ostvaruje automatski, već za to morate uputiti Zahtjev na HZMO u propisanim rokovima, najbolje putem servisa e-građani, a više o samom postupku prijave i traženoj dokumentaciji pročitaj ovdje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top