ETF i tečajni rizik

Važan aspekt ulaganja je tečajni rizik. Obzirom na valutu euro, izloženi smo drugim valutama, najčešće američkom dolaru kada investiramo u neke poznate svjetske indekse.

Ono što se vrlo često zanemaruje kod investiranja su naknade, porezi i tečajni rizik. O naknadama i porezima sam već pisala u nekim drugim objavama, pa ću se u ovoj baviti tečajem i rizicima povezanim s njegovom promjenom.

Što je tečajni rizik?

Tečajni rizik podrazumijeva utjecaj tečaja na investiciju koja nije u ‘vašoj’ valuti. Recimo kako ulažete u dolarski ETF (poput S&P 500 – vidi Zašto i kako investirati u S&P 500 indeks?) gdje vrijednost dolara padne u odnosu na euro za 5%, no sama se cijena ETF-a nije promijenila, vaša će investicija izgubiti 5% na vrijednosti. 

Dodatan rizik je vrijednost investicije. Ako vrijednosti investicije koju držite istovremeno padne cijena, tada se potencijalni gubitak dodatno povećava. Na primjer, vašoj investiciji u gore navedeni ETF padne vrijednost za 3%, a istovremeno se dogodi i slabljenje dolara u odnosu na euro za 5%. Ukupan gubitak za investitora sada je 8%. U slučaju gdje tečaj ostaje stabilan, gubitak je ‘samo’ 3%. Vrijedi, naravno, i obrnut scenarij. Kada tečaj valute u kojoj ste investirali poraste u odnosu na baznu valutu (u ovom slučaju euro), tada, pri konverziji vi zapravo dobijete više zbog promjene tečaja. Ukratko, ako vrijednost dolara poraste u odnosu na euro, vi ćete zaraditi.

Vrijednost investicije u stranoj valuti = promjena cijene investicije +- promjena tečaja 

Velik broj ljudi izložen je tečajnom riziku bez da su toga uopće svjesni. Zato je važno dobro razumjeti sljedeće pojmove:

Valuta u kojoj se trguje (‘trading currency’)

Tečaj po kojem trgujete je onaj po kojem se ETF kupuje ili prodaje na određenoj burzi. Možete kupiti ETF-ove denominirane u USD, EUR, GPB i slično. Kupnja fonda koji je denominiran u određenoj valuti ne neutralizira vašu izloženost tečajnom riziku budući je on vezan uz ono u što fond investira, a ne u kojoj ga valuti možete kupovati.

Valuta u kojoj se investira (‘underlying currency’)

Tečajni rizik ETF-a sadržan je u valuti u kojoj se investira. Sam ETF može biti listan u raznim valutama na burzi (USD, EUR) no to nema utjecaja na stvarni njegov tečajni rizik. On je vezan uz ono u što fond investira. Tako, na primjer, ako fond investira u S&P 500 indeks, vaš je tečajni rizik vezan uz američki dolar. Ako investira u MSCI World, onda je 63% izložen dolaru, a ostatak ovisno o udjelima drugih dionica (valuta) u indeksu (vidi kompoziciju MSCI World indeksa na grafu dolje). 

Izvještajna valuta fonda (‘fund currency’)

Ovaj se termin odnosi na izvještajnu valutu ETF-a, ne onu u kojoj su izražene investicije u fondu. To je valuta u kojoj fond izvještava o vrijednosti svoje neto imovine (Net Assets Value) i u kojoj distribuira zaradu. Tečajni rizik ovdje nastaje kod konverzije u lokalnu valutu. Često je izvještajna valuta fonda ista valuti u kojoj je imovina u koju se investira (‘underlying’), odnosno indeks koji prati, no to ne mora biti slučaj.

Kod odabira ETF-a možete uzeti i tzv ‘hedged’ ETF-ove, no treba znati kako vas oni štite samo u dijelu fluktuacije između valute investiranja (‘underlying’) i valute fonda. Na primjer, ETF u koji ste investirali je sjedištem u Irskoj, valuta fonda je EUR, a investira u S&P 500. U svojoj ‘heding’ varijanti on pokriva rizik fluktuacije između eura i dolara. Takvi fondovi su nešto skuplji u odnosu na nehedgirane. Za one koji žele više znati o tome isplati se hedging, neka pročitaju moj tekst Treba li zaštiti svoj investicijski portfelj od utjecaja promjene tečaja?.

Treba li vas brinuti tečajni rizik?

Sve ovisi o vremenskom horizontu. Ukoliko je on kratak, vaša izloženost ovom riziku može biti jako visoka (primjer može biti Brexit, odnosno snažan pad tečaja funte kao posljedica referenduma). Kod dugoročnog ulaganja, rizik i dalje postoji, no on je ipak niži. 

Postoji određena razlika između dionica i obveznica. Intrinzična volatilnost dionica donekle neutralizira rizik fluktuacije tečaja. Međutim, u slučaju obveznica, on može imati velik utjecaj. Iz tog razloga ulagači često ‘hedgiraju’ tečajni rizik vezan uz svoja obveznička ulaganja ako žele smanjiti volatilnost cijelog portfelja. 

Ocjena rizičnosti portfelja

Ako, na primjer, ulažete u jedan od ETF-ova koji prati MSCI World indeks (pisala o tome što su indeksi ovdje), vaša će izloženost tečajnom riziku odgovarati udjelu koji svaka od 23 zemalja (i njihove valute) imaju u indeksu. Tako, na primjer, obzirom kako su američke dionice zastupljene s oko 63% u indeksu, vaša će izloženost prema dolaru biti 63%, britanskoj funti 5,5% itd. (vidi sliku). 

S prelaskom na euro, naša izloženost tečajnom riziku u ovom indeksu vezana je uz sve druge valute.

Za ostale aspekte ulaganja u ETF-ove pročitajte detaljno Vodič: ETF-ovi i kako u njih ulagati (dio 1), a još bolje učlanite se u ETF Klub i naučite na praktičnim primjerima.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top