Do ‘normalnih’ prinosa danas uz puno veći rizik

Danas prenosim veći dio jednog zanimljivog teksta (vidi Reaching for Returns) koji se bavi temom koja me već neko vremena okupira. Radi se analizi koja pokazuje u kojoj se mjeri u zadnjih 40 godina povećala rizičnost portfelja konzervativnog investitora (ili mirovinskog fonda). Naravno, analiza ona dolazi iz SAD-a gdje su objave očekivanja prinosa mirovinskih fondova javna i normalna stvar, za razliku od naših krajeva u kojima takvo nešto saznati možemo tek kad se dogodi (svima su nam poznate izjave tipa: ‘prinosi jednaki očekivanima’).

U svakom slučaju, 7,5% koje su mirovinski fondovi ugradili u svoje kalkulacije danas je sve teže ostvariti na tržištima kapitala. Na primjer, 1981. godine, kada su tromjesečni trezorski zapisi najnižeg rizika nosili 15%, mogli ste staviti svih 100% u takve instrumente i ostvariti dvostruko. Naravno, ovi su prinosi nominalni (prije inflacije koja je iznosila oko 10-tak %) pa je stvarna dobrobit investitora ipak bila značajno niža, ali i dalje iznad ciljane vrijednosti.

Već 1986. godine kamatne stope su duplo niže tako da trezorski zapisi sada nose 7,1%. Tu je investitor trebao već uključiti nešto rizika u obliku 10-godišnjih državnih obveznica koje su nosile 9,1%. Za usporedbu, inflacija je te godine iznosila oko 2%. Novi mix izgledao je 78% trezorski zapisi te 22% 10-godišnje obveznice.

1991. godine, dok smo na Balkanu bili okupirani pucanjem jedni u druge, mirovinski fondovi su morali dodatno povećati udio 10-godišnjih obveznica koje su sada nosile oko 8% jer su trezorski zapisi pali na 6,2%. Novi mix iznosio je 29% u trezorskim zapisima te 71% u desetogodišnjim obveznicama (stopa inflacije 4,2%)

Do 1996. godine, obje klase imovine padaju ispod 6% pa tako trezorski zapisi nose 5%, a 10-godišnje obveznice 5,6%. Za ostvarenje ciljanih prinosa bilo je potrebno izaći iz državnih obveznica te cijeli portfelj uložiti u korporativne obveznice višeg rizika (BBB-) koje su tada nosile 7,5%. Inflacija te godine iznosila je 2,95%.

U siječnju 2001. godine nešto su se popravili prinosi na 10-godišnjim obveznicama (5%) koje su se sada mogle vratiti u portfelj u omjeru 85% korporativne obveznice i 15% 10-godišnje obveznice. Inflacija 2,85%.

Ako ubrzamo par godina naprijed, 2006. godine se po prvi put u portfelju javljaju dionice (uz pretpostavljenih 10% godišnjih prinosa). Novi mix iznosio je 66% korpo obveznice i 34% dionice. 2011. godine stupa na snagu kamatna politika FED-a, kamate su od tada praktično na nuli pa tako i trezorski zapisi. Portfelj traži još dionica pa je sada njihov udio 37%. 2016. godine on se penje na 45% da bi u 2021. godini korporativne obveznice došle na povijesno niske razine prinosa (3,2%) što je značilo novi omjer s 64% dionica. Sve ovo uz vrlo niske stope inflacije (bar donedavno).

Evo kako je to izgledalo po gore navedenim godinama:

Ukratko, u 40 zadnjih godina potpuna transformacija portfelja koji je imao jednak cilj (7,5%) iz nisko rizičnog u srednje do visoko rizičan. To konzervativne investitore i mirovinske fondove stavlja u vrlo nezgodan položaj budući je značajno veća volatilnost, a ako uzmemo da bi prosječni prinosi na dionicama (bar kako najavljuju vodeći analitičari) u sljedećim godinama mogli biti značajno niži, već pad prinosa s 10% na 8% tražio bi čak 90% portfelja u dionicama. Vanguard čak najavljuje vrlo niske prinose od 2,4 do 4,4% što ostvarenje 7,5% čini matematički nemogućim (osim na vrlo špekulativnoj razini u što se mirovinski fondovi sigurno neće upuštati).

Za umirovljenike koji ovise o ovakvim prinosima to može značiti puno niže mirovine uz značajan pad standarda te, gotovo sigurno, dulji radni vijek. Sve te prednosti mi na Balkanu već odavno imamo 😉

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top