Tolerancija rizika – rezultati kviza

U ranim danima ovog bloga trebalo je po nekoliko tjedana za skupiti dvjestotinjak odgovora. Danas je za tako nešto dovoljno dva do tri dana. Očito su ankete zanimljive svima, a naročito kada imamo mogućnosti analizirati skupne rezultate. No, prije no što krenem detaljnije, pogledajmo što je zapravo tolerancija rizika i zašto je važno poznavati ju prilikom kreiranja vlastite investicijske strategije.

Ukratko, tolerancija rizika je stupanj neizvjesnosti povrata koje je investitor spreman podnijeti u svojoj investicijskoj strategiji. Velike promjene vrijednosti portfelja za one koji su preuzeli previše rizika može značiti paničnu prodaju u najnepovoljnijem trenutku.

Često se sklonost riziku veže uz dob, mada to nije jedini faktor. Generalno, mlađe osobe imaju duži investicijski horizont i mogu si ‘priuštiti’ veće razine rizika od starijih investitora. Osim godina, drugi važan faktor je neto imovina pa tako oni koji su imućniji u principu riskantnije ulažu. Kada sklonost riziku promatramo u kontekstu portfelja, osobe visoke tolerancije rizika danas ulažu u dionice i kriptovalute, dok oni niske razine tolerancije vjerojatno drže sredstva na bankovnim računima ili obvezničkim fondovima.

Grable i Lytton razvili su još 1999. godine skalu tolerancije rizika koja se od svog objavljivanja često koristila za profiliranje klijenata i riskatnosti njihova financijskog ponašanja. Njihov upitnik od 13 pitanja moguće danas zvuči pomalo zastarjelim u svijetu vrlo rizičnih i špekulativnih investicija (u njihovo doba to su bile praktično isključivo dionice), ali nam može dati sliku kako razmišljamo o riziku prije no što krenemo stvarno i ulagati.

O tome kako kreirati svoju investicijsku strategiju općenito, a i sukladno svom profilu rizika pisat ću u sljedećem tekstu, a ovdje ću se malo pozabaviti analizom gore navedenog kviza. Oni koji su propustili prošli tekst, još uvijek stignu se testirati ovdje – Kviz: Koliko rizika možete tolerirati?

Rezultati

U trenutku pisanja ovog teksta, kviz je popunilo 178 osoba, od čega 39% žene, a 61% muškarci. Ankete o investiranju često imaju veći broj muških ispitanika jer su općenito više zainteresirani za tu temu. Prema dobi, najviše ispitanika je od 35 do 44 godina (40%), no vrlo su blizu i oni od 25 do 34 (38%). Radi se mahom o visoko obrazovanim ljudima (87%), a mjesečni neto prihodi kućanstva za oko 56% ispitanika prelaze 2.000 eura.

Dvije trećine ispitanika pripada grupi koja ima prosječnu (33%) do iznad prosječnu toleranciju (34%) gubitka, a čak 25% sebe procjenjuje pravim risk tejkerom. Zlobnici bi rekli kako je to vjerojatno posljedica činjenice što u zadnjih desetak godina gubitak u investiranju gotovo nije niti postojao, pa tako nema ni svijesti o bolnosti tih trenutaka, pa time ni razloga za oprez.

Par interesantnih detalja iz ove ankete (iako se radi o relativno malom uzorku):

  • prema primanjima: oni s najvećim primanjima (preko 4.000 eura) većinom su iznad -prosječne tolerancije rizika (45%), dok su oni s najmanjim prihodima većinom prosječne ili umjerene razine rizika (42%)
  • prema spolu: muškarci generalno pripadaju skupini iznad prosječne razine rizika (37%), žene su više prosječne ili umjerene razine (42%)
  • prema dobi: oni najstariji (preko 55 godina) su očekivano najmanje skloni riziku, dok su njemu najviše skloni u dobnoj skupini od 45 do 54

I slika koja možda najbolje govori o tome kako su ispitanici skloni investirati kaže kako čak 48% preferira srednje rizičan portfelj, no koji sadržava 30% visokorizičnih investicija.

Skupne rezultate svih ispitanika možete pogledati nakon što i sami popunite kviz, a o tome kako napisati svoju investicijsku strategiju čitajte u nekoliko sljedećih dana.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top