O brokerima: Interactive Brokers (IB)

Radi se o jednom od sigurno o najvećih i najpopularnijih svjetskih online brokera dostupnog u većini europskih zemalja, pa tako i investitorima u Hrvatskoj.

Radi se o jednom od sigurno o najvećih i najpopularnijih svjetskih online brokera dostupnog u većini europskih zemalja, pa tako i investitorima u Hrvatskoj. Kompanija posluje od 1977. godine. Posluje na preko 150 tržišta u 33 zemlje diljem svijeta i 27 valuta. Kada su početkom srpnja 2021. godine objavili kako ukidaju naknadu za neaktivnost definitivno postaju jednim od najboljih izbora za malog ulagača.

Koji su vam najvažniji elementi pri izboru brokera (navedi max 3)?
  • Add your answer

U ovom ću tekstu nastojati sažeti glavne aspekte njihove ponude sukladno prethodnoj objavi (vidi ovdje) na temu brokera. Za više detalja i pojašnjenja, a naročito otvaranja ugovora, preporučam posjetiti njihove stranice – vidi Interactive Brokers. Isto tako, od 2024. godine najavili su promjene za sve korisnike iz ovog dijela Europe, pa o tome više pročitajte u mom tekstu ovdje.

Raspoloživost ETF-ova

Putem ovog brokera možete trgovati nepreglednom paletom ETF-ova na praktično svim glavnim svjetskim burzama. Nema ih smisla ovdje nabrajati jer gotovo nema ograničenja (sukladno europskoj regulativi, naravno).

Tipovi računa

Postoje dva tipa računa koje nudi IB. Jedan je takozvani Cash account preko kojeg možete, sukladno nazivu, trgovati samo ako imate na njemu sredstava. Taj bih preporučila koristiti svima jer se s ovim drugim lako zaigrati 🙂

Drugi tip računa je takozvani Margin account preko kojeg možete trgovati ‘na marginu’, odnosno, kupovati financijske instrumente novcem kojeg trenutno nemate, odnosno, na kredit. Na njega, naravno, plaćate kamatu, a iznos koji možete dobiti ovisit će o vrijednosti imovine na brokerskom računu. Kredit je osiguran vašom imovinom, odnosno, financijskim instrumentima koje posjedujete. Kod ovakvog tipa računa potreban je velik oprez jer ukoliko ne znate kako funkcionira, mogli biste izgubiti puno sna, a i brdo novca.

Treba napomenuti kako je unatrag par godina IB zahtijevao minimalni depozit (account minimum) od 10 tisuća dolara za početak trgovanja. Ukidanjem tog minimuma, očita je njegova intencija bila približiti se širem krugu potencijalnih investitora.

Naknade za trgovanje

Postoje dvije osnovne strukture naplate naknada: Tiered i Fixed.

Treba reći kako IB također nudi trgovanje dionicama i ETF-ovima bez naknade (zero commission) i naknada za neaktivnost (vidi dolje), ali samo za rezidente SAD-a (takozvani IBKR Lite).

Ono što je važno kako, neovisno o tome gdje živite u EU, plaćate iste naknade.

Fiksna struktura naknada je vrlo jednostavna. Za kupnju ETF-ova na nekoj od europskih burzi platit ćete 0,1% na vrijednost transakcije (minimum 4, maksimum 29 eura). Tako ćete, na primjer, za kupnju 100 kom nekog ETF-a po cijeni od 100 eura (ukupno 10.000 eura) platiti 10.000 x 0,1% = 10 eura. Detalje po zemljama i vrstama instrumenata možete naći na stranicama IB ovdje.

Tiered struktura naknada je nešto kompliciranija. Glavna je njena karakteristika kako visina naknade opada sukladno volumenu trgovanja (početna granica je ipak na visokih 50 milijuna eura). U ovoj strukturi naknada se eksterni troškovi kao, na primjer, troškovi burze i regulatorne naknade, zaračunavaju odvojeno i nisu uključeni u ukupnu naknadu kao kod fiksne. Različite burze zaračunavaju različite iznose, a koji su to možete vidjeti ovdje.

Ako se koristimo prethodnim primjerom i kupujemo ETF-ove na, na primjer, amsterdamskoj burzi (AEB – Euronext Amsterdam) platili bismo sljedeće:

  • Naknada IB: 100 kom x 100 eur = 10.000 eura * 0,05% = 5,00 eura
  • Naknada burze (AEB): 10.000 eura * 0,006% = 0,60 eura (minimalno 0,75 po trgovanju)
  • Clearing fee: 0,10 eura po trgovanju

Ukupna naknada = 5,00 + 0,75 + 0,10 = 5,85 eura.

Bez obzira na kompleksnost, a za one koji imaju volju računati, ovaj sistem naknada ispada jeftiniji od fiksnog (5,85 eura u odnosu na 10 eura).

Naknada za neaktivnost

Bez obzira na odabir strukture naknada, a zaključno s 1. srpnja 2021. godine, investitori su morali plaćati naknadu za neaktivnost odnosno držanje portfelja (custody fee) ukoliko su imali manje od 100.000 dolara vrijedne imovine na brokerskom računu. Naknada je iznosila 10 dolara mjesečno i umanjivala se za iznos plaćenih naknada za trgovanje (vidi gore). No, ukoliko niste imali transakcija tog mjeseca, morali ste platiti puni iznos, odnosno, 10 dolara. Godišnje bi to iznosilo 120 dolara trgovali ili ne.

Kao što sam već navela, novost koja je jako odjeknula među postojećim i budućim investitorima je ukidanje navedene naknade s prvim danima srpnja 2021. godine. Njenim ukidanjem velik broj neodlučnih pasivnih investitora dobiva na izbor velikog i pouzdanog brokera sa širokim portfeljem raspoloživih financijskih instrumenata.

Ostale naknade

Prilikom otvaranja računa investitor odabire svoju baznu valutu, no može držati sredstva i u drugim valutama. IB ne konvertira automatski ta sredstva, no to možete jednostavno napraviti sami uz vrlo nisku naknadu (2 dolara).

Također, IB nudi jedno besplatno povlačenje sredstava s računa mjesečno, više od toga će vas koštati 8 eura po transakciji. Deponiranje novaca je besplatno kao i i procesuiranje. Više o ostalim naknadama provjerite ovdje.

Regulativa

IB posluje kroz nekoliko različitih pravnih entiteta u svijetu. Uslijed Brexita, od siječnja ove godine korisnici računa iz Europe morali su transferirati svoja sredstva u neke od tri IB podružnice:

  • IBIE (Irska)
  • IBLUX (Luxemburg) te
  • IBCE (Mađarska).

Ulagači iz ovog dijela EU mogli su svoja sredstva isključivo transferirati u IBCE kojeg regulira Centralna banka Mađarske. Kompenzacijska shema ovisi o svakoj pojedinoj zemlji, a za IBCE ona iznosi 100.000 eura (što je značajno više od 20 tisuća eura koje nude druge dvije podružnice te 50 tisuća funti za ulagače iz UK). To se mijenja u 2024. godini, a više detalja možete pročitati ovdje.

Važno je napomenuti kako je IB kompanija listana na burzi (ticker IBKR) i time podložna raznim drugim regulativama. Sredstva ulagača odvojena su od poslovnih računa IB-a čime se štite od eventualnog bankrota brokera.

Prema onome što vidim, IB je za namjeru pružanja svojih usluga kod hrvatske regulatorne agencije (HANFA-e) prijavio ove podružnice:

  • Interactive Brokers Central Europe Zrt., Budimpešta, Mađarska (nadležni regulator Centrlana banka Mađarske)
  • Interactive Brokers Ireland Limited, Dublin, Irska (nadležni regulator Centralna banka Irske)

Korisničko iskustvo

Trgovati putem IB platforme moguće je putem standardnog web sučelja te mobilne aplikacije. Također, postoji takozvani WebTrader te Trading Workstation (TWS) koji je desktop aplikacija. Iz vlastitog iskustva TWS nalazim dosta kompleksnim te mi standardno web sučelje daje sve potrebne opcije i jednostavnost trgovanja koju želim.

Napomena: korisnik sam platforme Interactive Brokersa (preko njihovog partnera OptimTrader), a ovaj tekst nije ni na koji način sponzoriran niti predstavlja nagovor na korištenje njihovih usluga. Osim njih, korisnik sam usluga Finaxa te ETFmatica.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top