Trendovi investiranja u ETF-ove

Već osmu godinu u nizu financijski savjetnici Brown Brothers Harriman rade istraživanje o ključnim trendovima ulaganja u ETF-ove. U njihovom istraživanju za 2021. godinu sudjelovalo je oko 380 globalnih ETF investitora diljem SAD-a, Europe te Kine. Radi se o velikim igračima (44% su financijski savjetnici, 33% institucionalni investitori te 26% fond menadžeri) od kojih:

  • 74% upravlja imovinom većom od 100 milijuna američkih dolara
  • 56% ima više od četvrtinu portfelja u ETF-ovima

Ključni rezultati istraživanja

  • Ulaganja u ETF-ove kontinuirano rastu – prošlogodišnja volatilnost nije uplašila ulagače te 72% planira povećati svoje alokacije u ETF-ove u sljedećih 12 mjeseci (što je 3% više nego u anketi iz 2020. godine)
  • Aktivno upravljani ETF-ovi su sve zanimljiviji – 65% ispitanika planira ulagati u aktivno upravljane ETF-ove (57% ih je bilo spremno prošle godine)
  • Tematski ETF-ovi su postali ‘mainstream’ – 80% investitora planira povećati svoja ulaganja u tematske ETF-ove
  • ESG (environmental, social and governance) ulaganja su u porastu – 56% ETF investitora planira imati bar 11% svojih ulaganja u ESG ETF-ove

ETF tržište

Tržište ETF-ova je danas industrija vrijedna oko 8 bilijuna dolara i u kontinuiranom je zamahu (raste po stopi od 26% godišnje). Taj se rast odvija u vrlo volatilnom okruženju kakvo je bilo u 2020. godini, a nastavlja i u ovoj. Najveće tržište je, naravno, ono američko. Ono čini 70% ukupnog ETF tržišta s imovinom pod upravljanjem od oko 5,5 bilijuna dolara. Europsko tržište je sve jače i na kraju 2020. godine je imalo oko 1,3 bilijuna dolara pod upravljanjem. ETF-ovi rastu i u Kini koja trenutno ima oko 0,3 bilijuna.

Evo prikaza očekivanja vezanih uz ulaganja u ETF-ove:

Kriteriji odabira ETF-ova za portfelje

43% ispitanika traži ETF-ove koji imaju bar 100 milijuna dolara pod upravljanjem, a ključni elementi odabira bit će sljedeći:

Zanimljivo je kako su kriteriji odabira u Kini prilično različiti od onih klasičnih (troškovi upravljanja, povijesni rezultati i izdavatelj) u SAD-u i Europi.

Aktivno upravljani ETF-ovi

Ovakvi ETF-ovi postoje već desetak godina i čine oko 3% ukupnog ETF tržišta s oko 0,3 bilijuna dolara pod upravljanjem. Očekivanja su kako će ovaj segment rasti budući se pokreće sve više ovakvih ETF-ova. U SAD-u su dopušteni takozvani polu-transparentni aktivno upravljani ETF-ovi, no u Europi regulatori još nisu dali ‘zeleno svjetlo’ za takvo nešto.

Tematski ETF-ovi

Čak 80% globalnih investitora navodi kako planiraju povećati svoju izloženost prema takvoj vrsti fondova. Najviše su interesa osvojili fondovi koji ulažu u nove tehnologije, ali ne zaostaju puno niti oni vezani uz robotiku, zdravstvo i fintech. Rizik takvih fondova je u njihovoj visokoj koncentriranosti (mali portfelji). Trend koji se sve više javlja je onaj vezan uz kripto i općenito digitalnu imovinu.

ESG (environmental, social and governance) ETF-ovi

Iako ovaj segment je u porastu, statistike još uvijek ne uključuju fondove koji se u potpunosti baziraju na ESG strategijama. Najviše se ovakvih fondova pokreće u Europi. Međutim, investitori još uvijek nemaju preveliko povjerenje u rezultate ovakvih fondova, sami ETF-ovi su skupi, a i još uvijek nema izraženog interesa ulagača.

Ukratko, zanimanje za ETF-ove ne jenjava. Oni postaju sve više ‘robom’ kojom se aktivno trguje što je upravo ono što čuveni J. Bogle (osnivač prvog indeksnog fonda) nije volio. Vidio ih je kao isključivo pasivne oblike investiranja, zanimljive onima koji o tome ne znaju niti žele znati previše, a o omogućuje im solidne povrate. Je li bio u pravu, ostaje vidjeti.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top