TIPS – ne tako dobra zaštita od inflacije u 2022. godini

Vrsta obveznica smišljena baš u svrhu zaštite od inflacije nije opravdala očekivanja investitora, naročito od početka ove godine. TIPS je skraćenica od Treasury Inflation Protected Securities, a radi se o vrsti obveznice koja bi investitorima trebala osigurati očuvanje kupovne moći uslijed inflacije. Njena je glavnica vezana uz kretanje inflacije pa se shodno tome njena vrijednost mijenja, a kako je kamatna stopa na obveznicu fiksna, kada stopa inflacije raste glavnica se korigira na više, a apsolutna vrijednost isplaćenih kamata se povećava. No, ovu uvećanu glavnicu investitori dobivaju tek po dospijeću obveznice (maturity date). Oni koji ju moraju prodati prije dospijeća, ovisit će o trenutnim cijenama na tržištu, a one mogu biti vrlo nepovoljne za vlasnike, kao što je to bio slučaj ove godine. Razlog ovolikom minusu rezultat je rasta kamatnih stopa kada ova obveznica, kao i svaka druga, gubi na tržišnoj vrijednosti i cijena joj pada.

Koje ulaganje držite najboljom zaštitom od inflacije?

Koji su to nedostaci TIPS-a?

Ova vrsta obveznica relativno je niskog tržišnog rizika, ali nosi druge rizike kojih treba biti svjestan. U načelu, ova vrsta obveznica obično nosi niže prinose od obveznica sličnog dospijeća. Ukratko, njeni vlasnici odriču se dijela prinosa kako bi ostvarili zaštitu od inflacije. Nadalje, ova vrsta obveznica ne prati savršeno inflaciju. Povrati na ovu obveznicu , odnosno njena cijena u trenutku kupnje ili prodaje ovisi o očekivanoj, a ne stvarnoj inflaciji. Koliko je to očekivanje govori nam razlika između državnih obveznica i TIPSa istog dospijeća (krajem srpnja 2022. godine tržište je procijenilo 2,42% inflaciju u SAD-u u sljedećih 10 godina, a 2,61% u sljedećih 5). Ukoliko inflacija bude iznad ovih brojki, njeni investitori bit će nagrađeni višom glavnicom. U suprotnom, razlika u cijeni neće se isplatiti. Osim navedenog, službeno mjerenje inflacije nije garancija očuvanja kupovne moći njenom investitoru jer svatko od nas ima svoju osobnu stopu inflacije.

Najveća ‘mana’ TIPSa je u tome što su, kao što sam to već gore navela, podložne promjenama kamatnih stopa. Njihova vrijednost pada s rastom kamatnih stopa, a taj pad nužno ne mora biti kompenziran inflatornom zaštitom. Upravo se to dogodilo u 2022. godini (2021. godine su nadmašile obične obveznice budući je inflacija bila daleko iznad očekivanja). Međutim, u 2022. godini, američke TIPS su u minusu oko 6%, dok je inflacija oko 8,5% što govori o tome kako su očekivanja vezana uz inflaciju već bila ugrađena u tržišnu cijenu.

Dodatni problem su TIPS koje imaju dulje trajanje (duration). Duration obveznica (izražava se u godinama) mjeri njenu osjetljivost na promjenu kamatnih stopa. Ako je duration obveznice, na primjer, 10 godina, to znači kako će za promjenu kamatnih stopa za 1 postotni bod naviše, ova obveznica moguće izgubiti čak 10% vrijednosti. Stoga bi bilo manje rizično kupovati kratkoročne TIPS zbog niže osjetljivosti na promjene kamatnih stopa.

Ulagači u TIPS putem ETF-ova

Ulagači u TIPS putem ETF-a ili sličnih fondova suočeni su s dodatnim rizicima. Za razliku od kupnje pojedinačnih , obveznice u fondovima nemaju ‘dospijeće’ pa su investitori izloženiji riziku promjena cijena. Dospijeće ETF-a koji drži obveznice ponderirani je prosjek svih obveznica u portffelju. Nove obveznice kontinuirano zamjenjuju stare kako bi održale konstantnim ročnost cijelog portfelja. Zbog toga su fondovi prilično osjetljivi na promjene kamatnih stopa jer investitori ne mogu jednostavno držati obveznice do dospijeća kako bi povratili glavnicu kao u slučaju držanja pojedinačnih. O razlikama u ova dva načina ulaganja pisat ću u nekoj od sljedećih objava.

O prednostima i nedostacima ulaganja u obvezničke kao i druge vrste ETF-ova možete više naučiti učlanjenjem u ETF Klub, više info na poveznici ispod:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top