10 savjeta onima koji su tek zaradili svoju prvu plaću

Ako ste mlada osoba koja je ‘dobila’ svoj prvi posao ili, bolje rečeno, počela ostvarivati redovite priljeve, pravo je vrijeme za početi razmišljati o financijama. U nastavku pročitaj 10 Tetkinih savjeta koje trebaš primijeniti i tako dočekati kasnije godine, za razliku od velike većine svojih vršnjaka, s osmjehom na licu.

1. Nemoj trošiti više no što zarađuješ ili ‘pokrij se koliko si dug’

Ako u životu možete prihvatiti samo jedan dobar financijski savjet, to bio onda bio ovaj. Jedna od najvećih zamki na putu u financijsku neovisnost je ‘pratiti’ životni stil drugih, pogotovo ako si ga ne možete priuštiti. Takav pristup odvest će vas u minus na tekućem računu ili dug po kreditnoj kartici iz kojih ćete se teško (neki nikad) izvući.

2. Automatiziraj štednju

Jedan od najboljih načina štednje svodi se na jednostavan princip – sakrij svoj novac od sebe. Dio plaće, idealno 20% (za početak), putem trajnog naloga ili sličnog načina odvoji na poseban račun za štednju. Takav račun možeš imenovati ciljem kojem je novac namijenjen, bit će ti lakše za njega se ‘žrtvovati’. Na žalost, velik broj ljudi štednju doživljava kao uskraćivanje, a ne kao put prema ostvarenju svojih životnih želja. Zato štede ono ‘što ostane’, a obično ostane malo ili ništa.

3. Kreiraj ‘krizni fond’

Prije no što počneš investirati (vidi sljedeću točku), kreiraj krizni fond. To je iznos koji pokriva barem tri mjeseca životnih troškova i služi pokriću nepredviđenih životnih situacija, poput gubitka posla ili većih popravaka. O važnosti kriznog fonda pisala sam u tekstu Čemu krizni fond pa pogledaj tamo čemu služi i kako njime najbolje upravljati.

4. Započni odmah s investiranjem

S investiranjem nemoj čekati bolja vremena ili kad budeš imao/la više novca. Danas investirati bar nije problem započeti. Pri tome gledaj dugoročno (20+ godina) i ne špekuliraj. Na početku radnog vijeka nastoj što više naučiti i povećati svoju sposobnost zarađivanja (i štednje), kasnije ćeš se baviti finesama investiranja (o tome sam pisala u zadnjem tekstu na blogu (vidi Na što se trebamo fokusirati – štednju ili investiranje). Investiranje u globalne indeksne fondove (ETF-ove) nešto je o čemu često pišem kao najjednostavnijoj i najjeftinijoj opciji za prosječnog ulagatelja. Nemoj komplicirati, odaberi provjerene fondove niskih naknada i redovito ulaži svakoga mjeseca ili kvartala.

5. Ugovori 3. stup

Ukoliko imaš priliku s poslodavcem dogovoriti plaćanje u 3. stup mirovinske štednje, nemoj to propustiti. Iako do novaca ne možeš do 55-te godine života (što je zapravo pozitivna stvar), porezne olakšice i državni poticaji (dokle traju) omogućit će ti gotovo dvostruki iznos na računu u odnosu na uloženo (manju neto plaću). Samostalno ulagati također nije loše (ali ne toliko efikasno) zbog svoje jednostavnosti, no ako poslodavac (obično državna firma ili institucija) takvo što ne može ponuditi, onda ta sredstva vjerojatno bolje možeš uložiti kako je opisano u točki iznad. U svakom slučaju, počni štedjeti za mirovinu, godine će proći prije no što misliš.

6. Ne koristi potrošačke kredite

Nisam ljubitelj potrošačkih kredita (iako obično ‘beskmatni’) jer stvaraju lošu naviku kupnje nečega za što objektivno nemamo sredstava. Za takva situacije smatram kako je najbolje prvo uštedjeti, a tek onda kupovati. Kupnja na 24 ili 36 rata podrazumijeva kako će nam primanja u tom vremenu biti ista ili viša, a život često piše drame, poput nedavne s COVID-om gdje su cijele industrije preko noći ostale bez posla. Osim toga, određeni se period možeš naći bez priljeva (zbog otkaza ili želje za promjenomposla), a rate će i dalje trebati plaćati.

7. Izgradi nekoliko izvora prihoda

Iako bih svakoj mladoj osobi savjetovala kako se u prvoj fazi života svakako fokusira na primaran posao unutar kojega može izgraditi svoju karijeru i tako povećati zaradu, razmišljati o alternativnim izvorima prihoda nikada nije prerano. Ovisnost o samo jednoj vrsti zarade vidim često najvećom zaprekom financijskoj slobodi i neovisnosti.

8. Uloži u edukaciju i zdravlje

Dvije najbolje investicije na svijetu ne traže previše novca (besplatnih edukacija je posvuda, a vježbati možeš bilo gdje). Edukacija je cjeloživotni proces, ne prestaje završetkom školovanja. Osigurat će ti kontinuiranu zapošljivost, odnosno, potražnju za tvojim vještinama. Novac će dolaziti kao posljedica. U istom rangu stavljam i zdravlje – hrani se i kreći što više. Gledaj samostalno pripremati svoje obroke, izbjegavaj dostave koje će te vjerojatno udebljati, a stanjiti novčanik. Provodi što više slobodnog vremena u prirodi, tamo se najbolje pune ‘baterije’.

9. Pazi na velike izdatke (stan / auto)

Najveće pogreške u upravljanju financijama obično se odnose na velike investicije – kupnju stana, kuće, auta. Nauči koju veličinu nekretnine si možeš priuštiti, na koji period se kreditirati, kako funkcioniraju otplatni planovi, koliku kamatu možeš plaćati (pročitaj moj tekst Tri najveće greške prilikom kupnje nekretnine). Također, saznaj i zašto je (ponekad) kupnja novog auta najgora financijska odluka koju možeš donijeti (vidi Automobil – potreba ili luksuz?)

10. Pametno biraj prijatelje i partnera

I za kraj, kreći se u društvu osoba koje imaju sličan pogled na novac i potrošnju. Posebice se to odnosi na izbor životnog partnera jer te pogreška u tom području može (doslovno) financijski i emotivno uništiti.

Što biste još dodali na ovu listu?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top