Na žalost, današnji umirovljenici u Hrvatskoj teško podmiruju kraj s krajem. Njih je u RH oko 1,2 milijuna. Prosječna mirovina iznosi oko 2.500 kuna i iznosi malo iznad 40% prosječne neto plaće u RH (europski prosjek je oko 60%). Ovaj iznos uključuje i sve one povlaštene mirovine koje se isplaćuju iz državnog proračuna čime ‘obični’ penzići zapravo dobivaju puno manje od prosjeka.
Jedan od razloga takvih mirovina je i vrlo niski prosječni staž koji iznosi oko 30 godina (prosjek EU je oko 35 godina). Razlozi tome su poznati, rani odlazak u ‘penziju’ zbog propasti poslodavaca, rat, recesija, zdravstveni i slični problemi.
U takvim okolnostima, nije čudno za očekivati značajan broj djece koja mora financijski potpomagati svoje roditelje. To je potvrdila i anketa na Facebooku prema kojoj, u trenutku pisanja ovog posta, gotovo 40% ispitanih to čini:
Ovo pitanje, vrlo osjetljive naravi, izazvalo je vrlo dobar odaziv. Oko 50-tak odgovora stiglo je u manje od pola sata. Očito se radi o vrlo emocionalnom dijelu financijskog života.
Na žalost, postoje i roditelji koji, unatoč solidnim primanjima, pa i kasnijoj mirovini značajno višoj od prosjeka, trebaju financijsku pomoć. Razlozi mogu biti brojni, oni najčešći su, na žalost, zdravstvene prirode. Međutim, ima i onih koji ne uspijevaju uklopiti svoj životni stil u nove okvire takvih, nižih primanja. Nema puno takvih, vjerujem, no ipak. Njihove loše navike upravljanja novcem često se prenose i na generacije iza.
I dok današnji umirovljenici još uvijek mogu (donekle) računati na iznose mirovina iz prvog stupa (onog međugeneracijske solidarnosti), njihovi potomci, ukoliko se za mirovinu sami ne pobrinu (štednjom i investiranjem), još će teže preživljavati. Neka istraživanja kažu kako je za život u mirovini potreban iznos od oko 70% troškova prije umirovljenja. Jednostavnom matematikom danas možemo utvrditi kako prosječnom umirovljeniku u Hrvatskoj danas nedostaje bar 30%. Da bi se uklopili u navedeni okvir, značajno moraju smanjiti svoje životne prohtjeve. Ili pronaći alternativni izvor prihoda.
Budući je broj radno sposobnog stanovništva u opadanju (ne samo u RH nego i u cijeloj regiji), što navodi na činjenicu kako će se prosječne mirovine još više smanjivati, budući umirovljenici (u koje i sama spadam) morat će se pobrinuti za puno veći iznos mirovine (drugi i treći stup, vlastita štednja, investicije) od današnjih. Ovaj blog je pokušaj osvješćivanja svih nas o tome kako smo sami sebi jedini spas.
Interesantno će biti vidjeti odgovore na i obrnuto pitanje.
Napmena: o ovoj temi preporučam neke svoje ranije postove: