O brokerima: eToro

eToro je izraleska kompanija osnovana 2007. godine, popularna po takozvanom ‘društvenom trgovanju’ (social trading). U početku su bili primarno FOREX platforma koja je polako prvo započela trgovanjem kriptovalutama, a danas se preko nje može trgovati CFD-ovima, dionicama i ETF-ovima na raznim burzama.

Ključna funkcionalnost specifična za eToro je takozvani copytrading o čemu sam već pisala ovdje. Ukratko, na ovoj platformi možete odabrati kopirati trgovanja nekog od uspješnih trejdera u realnom vremenu. Naravno, svi rizici takvog trgovanja su i dalje na vama.

Kao i u prethodnom tekstu, njihovu ponudu sagledat ću u kontekstu potreba pasivnog ulaganja u dioničke i obvezničke ETF-ove, druge aspekte ponude ostavljam za individualno istraživanje.

Za razliku od Trading 212 (vidi moj tekst ovdje) koji drži trgovanje dionicama i ETF-ovima odvojenima od CFD-ova, eToro to sve ima na jednom mjestu s vrlo često tankom granicom između zbog čega je potreban dodatan oprez.

Raspoloživost ETF-ova

Prema informacijama dostupnim na njihovim stranicama, ETF-ove možete kupovati na ukupno oko 17 burzi, od čega oko 13 europskih. Izbor dionica kojima možete trgovati je također ograničen, većinom na one najpopularnije.

U ovom trenutku vidim oko 250 ETF-ova raspoloživih za trgovanje, a ja sam potražila neke od meni interesantnih (pretragu možete napraviti i sami ovdje). Većina fondova u ponudi su američki koje, u načelu, europski investitori ne bi smjeli ulagati budući većinom nisu u skladu s europskom regulativom (vidi ovdje). Obzirom kako ne trgujem preko ove platforme, ne znam da li je ulagačima iz Hrvatske stvarno moguće i izvršiti kupnju takvih fondova.

Tipovi računa

eToro, u načelu, nudi samo jedan tip računa (moguće je otvoriti i demo za vježbu).

Naknade

eToro omogućuje trgovanje bez naknada. Kompanija zarađuje na razlici (spread) između kupovne i prodajne cijene tako da zero-commission trgovanje treba i ovdje uzeti s rezervom.

Minimalni depozit je 200 USD, no za bankovni transfer on iznosi 500 USD. Kompanija naplaćuje naknade za mirovanje u iznosu od 10 USD nakon jedne godine neaktivnosti mada se, navodno, i jednokratno logiranje na račun smatra aktivnošću.

Detaljnije o naknadama ovdje.

Ostale naknade

Račun možete otvoriti isključivo u američkim dolarima što znači da ćete uplate u drugim valutama (na primjeru u eurima) morati konvertirati prije trgovanja. Pri tome će vam se zaračunati naknada za konverziju od oko 0,5%. Također će vam se zaračunati naknada prilikom povlačenja sredstava na eurski bankovni račun. Alterntivno uplate možete napraviti direktno u dolarima pa nećete plaćati ništa za konverziju.

eToro ne naplaćuje naknadu za deponiranje sredstava, ali naplaćuje onu za povlačenje koja iznosi 5 dolara (minimalni iznos povlačenja je 30 dolara).

CopyTrader i CopyPortfolio

Ove dvije funkcionalnosti su ono što eToro razlikuje od sličnih platformi. Ukratko, radi se o tome kako možete doslovce kopirati trgovanja odabranih eToro trejdera budući su njihovi portfelji javno dostupni. Platforma dodjeljuje risk score svakom takvom trejderu. Minimalni iznos koji možete uložiti u jednom trgovanju je 200 dolara, a maksimalan 500 tisuća. Simultano možete kopirati 100 trejdera. CopyPortfolio daje mogućnost investiranja u portfelj top eToro trejdera.

Proces počinje tako što se onome koji kopira dodjeljuju iste pozicije trejdera kojeg prati, neovisno o tome da li on, na primjer, trguje s polugom ili ne. Koliko shvaćam, platforma ne upozorava ukoliko trejder u pitanju poveća ili smanji razinu rizika kod trgovanja.

Regulativa

eToro nije javna kompanija listana na burzi pa tako nemamo uvid u njihova financijska izvješća. Posluje kroz tri podružnice registrirane u UK, Australiji i Cipru. Onu u UK regulira FCA (Financial Conduct Authority), australsku ASIC, a za korisnike njihovih usluga iz EU relevantna je ciparska podružnica koju regulira Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC). Sredstva su zaštićena do visine od 20 tisuća eura, no taj iznos zaštite ne vrijedi za kriptovalute.

Sredstva ulagača su, prema tvrdnjama kompanije (vidi ovdje), odvojena od poslovnih računa brokera čime se štite od eventualnog njegova bankrota. Prema navedenom na stranicama, sredstva se drže na odvojenim bankovnim računima ili na računu s eTorom povezanog (?) društva. Kao i u svim prethodnim tekstovima o brokerima, u slučaju da se odlučite za ovog, preporučam sve dodatno istražiti.

Valja istaknuti kako je Etoro kod HANFA-e prijavljen za trgovanje putem kompanije Etoro (Europe) Limited, 7, Omirou Street, 2nd Floor, 3095 Limassol, Cyprus.

Otvaranje računa i korisničko iskustvo

Otvaranje računa je u potpunosti digitalno. Možete se prijaviti putem svoga Google ili Facebook računa i odmah pristupiti platformi i demo računu. Ukoliko želite započeti sa stvarnim trgovanjem, morat ćete verificirati svoj identitet i dostaviti zatražene identifikacijske dokumente.

EToro nudi i web trading platformu u nekoliko jezika, a korisničko sučelje izgleda prilično intuitivno. Kakva su vaša iskustva ukoliko trgujete preko ove platforme?

Napomena: korisnik sam usluga Interactive Brokersa (preko OptimTradera), Finaxa te ETFmatica.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top