Neoporezive naknade od 1. siječnja 2024. godine

Početkom godine povećavaju se iznosi koje poslodavci mogu neoporezivo isplatiti svojim radnicima. Koliko iznose te promjene pročitaj u ovom tekstu.

Pravilnikom o porezu na dohodak čije su izmjene i dopune objavljene početkom ovog mjeseca u Narodnim novinama, a većina ih stupa na snagu početkom iduće godine, zaposlenicima će u porasti iznosi neoporezivih primitaka koje im poslodavci mogu isplatiti. Ključna riječ ovdje je mogu, što ne znači kako i moraju. Velika većina vjerojatno i neće, a ako ste među onima (sretnicima) koji osim plaće mogu računati i na ovakve nagrade, čitajte dalje. Na žalost, velik broj zaposlenih nije u toj skupini, a neki poslodavci ove primitke znaju i zloupotrebljavati pa ih isplaćuju ne pored, nego često i umjesto plaće. O njima ne bih na ovom blogu, a ako radite za nekog takvog, nema vam druge nego pronaći alternativu.

Napomena: osim dolje navedenih neoporezivih primitaka, podsjećam kako se nekima moguće povećava i neto plaća uslijed promjena koje sam opisala u tekstu Kolika će mi biti plaća u 2024. godini u kojem možete napraviti vlastiti izračun, te promjena vezanih uz isplatu dječjeg doplatka o čemu više možete pročitati (i provjeriti svoj status) u tekstu Imaš li pravo na veći dječji doplatak?

Evo kako izgledaju novi neoporezivi primitci – naknade u odnosu na one koje su vrijedile tijekom 2023. godine:

Neoporezive potpore (invalidnost, slučaj smrti, radnika ili člana obitelji, neprekidnog bolovanja, rođenja djeteta i drugo) od sljedeće godine:

Neoporezivi darovi, nagrade, dnevnice i slično u sljedećoj godini:

Ove bi promjene trebale, u određenoj mjeri, podebljati naš kućni budžet. Nadam se kako ćete ih pametno iskoristiti.

Ukoliko želite do gornjeg pregleda u tabličnom obliku, pogledajte ovdje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top