Možemo li investirati u ‘američke’ ETF-ove?

Čuli ste za SPY, VTI ili QQQ? Radi se sigurno o najpoznatijim američkim ETF-ovima koji su brojne ulagače uveli u svijet investiranja. Pri tome je najpoznatiji i najveći ETF na svijetu (SPY), nastao daleke 1993. godine, ujedno i začetnik ovakvog tipa investiranja.

Ako ste čitali moje tekstove o ETF-ovima (ako ne – počnite ovdje), sigurno ste primijetili kako građani EU ne mogu kupovati ETF-ove registrirane u SAD-u (pa tako ni gore navedene) unatoč značajno širem izboru, nižim naknadama te većim volumenima trgovanja (likvidnosti).

Naravno, ekvivalentne ETF-ove često možemo kupiti i na europskim burzama. Oni su registrirani u EU (obično Irska radi povoljnog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD-om), međutim, značajan broj zanimljivih ETF-ova nam nije uvijek na raspolaganju.

U SAD-u, naravno, obično prvi nastaju ETF-ovi koji prate određene trendove kao što su električna vozila, kanabis ili kriptovalute. Dobra vijest (za one koje takvo nešto zanima) je kako takvi fondovi sve brže dolaze i na europsko tržište.

Što je glavni razlog zbog kojeg ne možemo investirati?

Osnovni razlog zbog kojeg ne možemo kupovati je PRIIP (Packaged Retail Investment and Insurance Products) – set EU regulative za ‘upakirane’ proizvode koja ima za cilj zaštititi male ulagače. Ova regulativa traži od izdavatelja fondova dokument koji se zove KID (Key Information Document) u kojem potencijalni investitori mogu usporediti rizike, prinose i naknade različitih financijskih instrumenata.

Od kada vrijedi postojeća regulativa?

Ova je regulativa stupila na snagu početkom 2018. godine. Američki fondovi, fokusirani na domaće tržište, nisu vidjeli preveliki interes kreirati set dokumentacije samo za potrebe investitora iz Europe. Međutim, svi investitori koji su do tada posjedovali američke ETF-ove mogli su ih zadržati u portfelju, no nisu mogli nastaviti investirati u nove (osim na vlastiti rizik).

Tko ipak može investirati?

Američke ETF-ove direktno mogu kupovati takozvani sofisticirani ulagatelji, što je termin koji obuhvaća profesionalne investitore i/ili one koji posjeduju visoko znanje i iskustvo u trgovanju. Kvalificirati se za ovakvo izuzimanje često ovisi o brokeru, a i visini portfelja (na primjer, preko 500 tisuća dolara).

Zanimljivo je pak kako američke ETF-ove možete steći trgovanjem opcijama, odnosno, njihovim izvršenjem. Paradoksalno je kako za kupnju ETF-ova morate biti ‘sofisticirani’ investitor, dok za opcijsko trgovanje (a radi se o sofisticiranom financijskom instrumentu) to ne morate 🙂

Porez na dividende

ETF-ovi u SAD-u distribuiraju dividendu (ne postoje takozvani akumulirajući ETF-ovi) čijom isplatom nastaje porezna obveza na strani investitora.

Direktnim investiranjem u američke ETF-ove automatski nam se usteže 30% poreza na dividende. Takav porez nismo u mogućnosti smanjiti jer, na primjer, Hrvatska nema potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD (za razliku od, na primjer, Irske koja ima ugovorenih 15%).

Nadalje, zanimljivo je kako će vas fondovi u SAD-u oporezovati za svu dividendu koja je nastala u fondu (neovisno da li se radi o kompanijama koje su registrirane u SAD-u ili izvan), dok će vas isti fond registriran u Irskoj oporezivati samo za iznos američkih dividendi (15%). Razlog tome je što je Irska u tom kontekstu porezno neutralna, odnosno, ne usteže porez već dividendu prosljeđuje investitoru (koji je dužan obračunati i platiti porez u državi rezidentnosti – vidi Muke po porezima).

Porez na ‘smrt’ (death tax)

Ukoliko živite u zemlji koja nema reguliran odnos sa SAD-om vezano uz porez na imovinu (Hrvatska, naravno, nema), valja vam izbjegavati američke ETF-ove (pogotovo ako vrijednost investicije premašuje 60 tisuća dolara).

Razlog tome je što SAD naplaćuje porez od 40% na imovinu preminulih ne-rezidenata. Imovina uključuje nekretnine, ostalu materijalnu imovinu te dionice američkih kompanija.

Zaključno

Ukratko, unatoč vrlo privlačnim (i jeftinijim) ETF-ovima koji nam dolaze iz SAD-a, svoje potrebe za investiranjem možemo gotovo u potpunosti zadovoljiti unutar ‘starog kontinenta’. Primarno, ulaganje u europske ETF-ove je sukladno zakonskim propisima i jednako važno, za nas su porezno optimalni, a širina izbora svakoga dana postaje sve manji problem.


Za sve one koji se žele konačno odvažiti investirati u ETF-ove, 17. ožujka 2021. godine u 18h organiziramo radionicu na kojoj će dobiti sve informacije o tome kako započeti ulagati. Više informacija o tome možete pronaći ovdje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top