Bogatstvo je prilično relativan pojam. Velikoj većini ono uopće nije povezano s novcem što potvrđuje i anketa na ovom blogu. Prema sličnom istraživanju u SAD-u, da bi se neka osoba osjećala financijski bogatom, morala bi raspolagati imovinom višom od 2,2 milijuna dolara. Tako nešto nedostižno je čak 94% američkog stanovništva. Unatoč tome, gotovo polovica se ispitanika izjasnilo bogatima iako je njihova prosječna neto imovina tek 560 tisuća dolara, dakle, skoro 4 puta niža.
Što je onda uopće bogatstvo?
Prema Amerima, to je stanje koje se na engleskom naziva well-being, za koji nisam sigurna koji bi točan prijevod bio. Blagostanje? Uglavnom, ono je izbilo na prvo mjesto (40%) prije novca (32%) ili općenito imovine (26%) u navedenoj anketi. Također, čak 61% ispitanika se izjasnilo kako im je vrijeme puno važnije od novca.
Inspirirana ovim istraživanjem, pozvala sam vas da sudjelujete i date svoje mišljenje o bogatstvu. U nastavku pročitajte kako se ‘u nas’ na njega gleda.
Rezultati ankete o bogatstvu
Prije no što krenemo u rezultate, evo i ‘demografske’ slike sudionika istraživanja (do trenutka pisanja ovog teksta na anketu je odgovorilo čak 581 osoba):
- u anketi je (do sad) sudjelovalo otprilike isti broj žena (47%) i muškaraca (53%)
- većina ispitanika (59%) pripada takozvanim Milenijalcima, generaciji rođenoj između 1981. i 1996. godine, a nakon njih to je generacija X (33%) rođena između 1965. i 1980. godine što u praksi znači prosječni pratitelji mog bloga (zbog čega rezultat i nije usporediv na širem uzorku)
- 79% ispitanika je zaposleno, a oko 17% samo-zaposleno
Evo kako izgledaju prosječna primanja te neto imovina u kućanstvima anketiranih:
Kao što je vidljivo iz slike lijevo, radi se o kućanstvima viših primanja od prosjeka (oko 45% zarađuje 3.000 eura i više). Ipak neto-imovina (iznos zarađenog kojeg smo uspjeli ‘sačuvati’) u najvećoj mjeri iznosi manje od 100 tisuća (36%).
Na skali bogatstva naši ispitanici se osjećaju tak-tak. To vrijedi jednako za one koji dobro zarađuju, kao i one koji su prosječnih primanja. Očekivano, bogatima se osjećaju oni čija neto imovina ukupno prelazi 500 tisuća eura (44%), no ništa više bogatijima se ne osjećaju oni čija imovina prelazi 1 milijun. Najmanje zadovoljni bogatstvom, opet očekivano, su oni s neto imovinom do 100 tisuća eura.
Koliko bi trebali imati da bi se osjećali (financijski) bogatima?
I za kraj, ključno pitanje ankete bilo je vezano uz to što pojedina skupina smatra bogatstvom.
Sudeći prema broju glasova, najviše nas (36%) smatra kako se bogatstvom smatra imovina u rasponu od 1-3 milijuna eura. S manje od 1 milijun bilo bi zadovoljno 37%, a s više od toga 27%. Evo i detaljnije slike koja u obzir uzima i trenutnu neto imovinu anketiranih:
I za kraj, čini se kako nema velike razlike u percepciji bogatstva između žena i muškaraca:
Čini se kako i nama vrijeme znači puno više od novca:
Što je onda bogatstvo?
Vrlo slično istraživanju s početka ovog teksta u Americi – ne stresirati se zbog novca, imati dobar balans poslovnog i privatnog života, život pun iskustava i biti dobrog zdravlja naša je definicija bogatstva. Ili to vrijedi samo ako već posjeduješ dovoljno?