Koliko je veliko tržište pasivnog investiranja?

Pasivno investiranje, vjerujem već znate, je investicijska strategija koja nastoji maksimizirati zaradu uz minimalnu količinu truda (pod tim podrazumijevam što manje kupnji i/ili prodaja). Radi se o strategiji gdje investitori obično ulažu u nekakav benchmark, kao što je S&P 500 indeks i drže ga vrlo dugi rok. Ono je značajno jeftinije i manje zahtjevno od aktivnog ulaganja, a često (na dugi rok) donosi i bolje zarade. Nije tajna kako je pasivno investiranje moja strategija, a samim time i nit vodilja ovog bloga.

Zadnjih je godina takvo investiranje, bilo kroz investicijske fondove ili ETF-ove postalo vrlo popularno i uzelo značajan ‘komad’ tržišta. Točne brojke čini se baš i ne postoje, no prema procjenama Morningstara, brojke se s krajem srpnja 2022. godine kreću oko 8,6 bilijuna američkih dolara u ETF-ovima te 6,4 bilijuna u uzajamnim fondovima. To je, zbog pada tržišta u prvom dijelu ove godine, značajno niža vrijednost od one s kraja 2021. kako pokazuje donji graf.

Globalna kapitalizacija dioničkog tržišta iznosi oko 127 bilijuna američkih dolara (vidi Simfa), udio pasivnih dioničkih indeksnih fondova čini tek oko 10% ukupnog tržišta. Kad bi gledali samo američko tržište, postotak je nešto viši. Činjenica kako ovaj udio raste iz godine u godinu, no pitanje je u čemu se sastoji rizik. U kontekstu korporativnog upravljanja, činjenica je kako velika tri (BlackRock, Vanguard i State Street) mogu utjecati na način na koji se upravlja kompanijama koje su u vlasništvu fondova. No, s druge strane, malom investitoru kojeg korporativno upravljanje ne zanima previše, pasivno investiranje je donijelo značajne koristi, primarno kroz značajno niže naknade, a i bolje prinose od aktivno upravljanih fondova.

Industrija investiranja je visoko profitabilna, upravitelji aktivnih fondova navodno zarađuju marže oko 26% (vidi ovdje), gotovo duplo od prinosa S&P 500 indeksa, uz često značajno inferiorne rezultate (na rok dulji od 5 godina preko 75% fondova ima lošije rezultate, a kako se rok investiranja produljuje, postotak onih koji ne uspijevaju nadmašiti indeks kreće se oko 90%). Pravo je čudo koliko još investitora ne kažnjava takvo nešto.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top