Koja je najbolja dugoročna investicija?

Koja će vrsta imovine imati najbolje prinose u sljedećih 10 godina? Pročitajte što je rekla anketa.

U istraživanju koje Gallup provodi svake godine u SAD-u, Amerikance su pitali koja je, po njihovom mišljenju, najbolja dugoročna investicija iz današnje perspektive. Na izbor su im dali dionice, obveznice, zlato, nekretnine i depozite (novac) te kripto. Sličnu anketu provela sam i ja, ukoliko još niste sudjelovali, možete joj pristupiti ovdje).

Što misle Amerikanci?

Prema ovom istraživanju, početkom 2023. godine Ameri smatraju kako su nekretnine dugoročno najbolja investicija, nakon čega vjeruju zlatu, a tek tada dionicama.

Nekretnine su tijekom 2022. godine dobile još više povjerenja , čak 45%. To se smanjilo početkom ove godine uslijed rasta kamatnih stopa uz istovremeno jak rast cijena pa su očekivanja kako će se taj ‘balon’ morati ispuhati. Interesantno, zlato je u istraživanju 2011. godine bilo ocijenjeno najboljom dugoročnom investicijom nakon čega je njegova vrijednost značajno pala i tek je u posljednjih godinu dana dosegla iste razine. Zanimljivo je kako se i povjerenje u kripto ove godine značajno ‘ispuhalo’, naročito pod dojmom recentne propasti FTX-a i pada cijena.

Evo kakva su razmišljanja bila prethodnih godina:

Ako ste čitali moje tekstove o realnim prinosima dionica, obveznica zlata (vidi Dionice, obveznice ili zlato – u što ulagati) i nekretnina (vidi Nekretnine – kakve prinose nose), primijetit ćete kako je percepcija često različita od stvarnosti. Evo realnih (neto od inflacije) prinosa ove imovine u zadnjih 5, 10, 15, 20 i 25 godina:

Imovina5 godina10 godina15 godina20 godina25 godina
Dionice (S&P 500)15.6%14.5%8.6%7.3%7.5%
Obveznice-1.1%-0.1%0.2%0.6%1.1%
Zlato6.6%-0.7%5.1%7.6%4.3%
Nekretnine5.3%5.2%0.5%2.1%2.6%

Kao što je vidljivo iz gornje tablice, radi se o prevlasti dionica (čak i kada uzmemo minus od 20% u 2022. godini) čiji prinosi značajno nadmašuju povrate po svim drugim klasama imovine osim Bitcoina (koji nije bio tada dio moje analize obzirom na relativno kratku povijest), naročito kada se uzmu dulji periodi u obzir. Realni povrat investitorima u Bitcoin u zadnjih 10 godina iznosio je oko 146% (zaključno s 2021. godinom) što ga čini najboljom imovinom u zadnjih 10 godina (situacija se značajno mijenja padom vrijednosti početkom 2023. godine). Nekretnine su najveća imovinska klasa na svijetu pa njeni vlasnici moguće imaju i najveći fokus (te očekivanja) upravo na njoj. Treba također reći kako se povrati odnose samo na cjenovnu aprecijaciju, ne i prinose po osnovi npr. najma pa je toj brojci potrebno dodati koji postotak više.

Što mislimo mi?

Do trenutka pisanja ovog teksta na anketu je odgovorilo 313 osoba što je dovoljan uzorak s kojim možemo ‘raditi’.

Kao i inače, na ankete o investiranju češće odgovaraju muškarci pa je njih ovdje 76%. Gledano po dobi, prevladavaju oni između 26 i 45 godina (74%). Većina anketiranih je visokog ili višeg obrazovanja 85% i bolje zarađuju od prosjeka kao što je vidljivo na donjoj slici:

Ono što je možda najrelevantnije za ovu grupu je podatak kako čak 72% investira u dionice ili dioničke fondove što sigurno ne odražava prosjek okruženja u kojem živimo. Na primjer, u SAD-u u kojem je ovaj tip investiranja puno popularniji, manje od 60% ljudi investira u dionice ili dioničke fondove, najčešće kroz mirovinsku štednju (možemo reći kako i mi investiramo u dionice kroz drugi stup, ali očito to nije dovoljno jasno percipirano u našim razmišljanjima).

Evo kakav stav imaju anketirani:

Pomalo iznenađujuće, za razliku od Amerikanaca, mi smatramo kako će u sljedećem razdoblju dionice biti dominantni generator prinosa, na drugo mjesto stavljamo nekretnine, a na treće kripto. Zlato nije dobilo previše povjerenja.

Osobno, prednost bih na duge staze uvijek dala dionicama ispred sve druge imovine. U prilog tome govori povijest jer kompanije su te koje vuku svjetsku ekonomiju naprijed, ostale klase imovine vezane su uz trenutno stanje ponude i potražnje (često špekulativne naravi) i često dugo vremena stagniraju, a samo u kratkom razdoblju naprave skok kao što je to bilo unatrag dvije-tri godine. Možda se varam, uostalom, vrijeme će pokazati.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top