Kako do novca iz trećeg stupa?

Za Isplatu iz trećeg stupa morate napuniti 55 godina starosti. Postoje razni modaliteti isplate ovisno o iznosu ukupne štednje i vrsti odabrane mirovine.

Ako ste pratili neke moje ranije objave, znate kako štednju u trećem mirovinskom stupu smatram solidnim ulaganjem manjih iznosa, naročito ako uplate možete ostvariti iz bruto plaće, odnosno, putem direktnih uplata poslodavca (vidi 3. stup – kada se isplati dobiti ‘manju’ plaću).

Recimo da ste godinama uredno tamo štedjeli te ostvarili pravo na isplatu. U nastavku teksta pišem o tome kako do svojih novaca. Obzirom da ove godine punim okruglih 50, planiram povući sredstva iz jednog od fondova u kojem sam štedjela ranije.

Ukratko, do sredstava iz 3. stupa možete tek s navršenih 55 godina starosti (ukoliko ste se učlanili nakon 31. prosinca 2018. godine) ili 50 godina za one učlanjene ranije bez obzira na to radite li još uvijek ili ste u mirovini. Jednokratno možete dobiti isplatu dijela mirovine do 30% iznosa na osobnom računu dok ostatak možete dobiti kroz redovite isplate, ali na rok ne kraći od 5 godina.

Ovisno o raspoloživom iznosu na računu (granica je 13.272 eura) u trenutku ostvarenja prava na isplatu, možete izabrati isplatu putem:

  • dobrovoljnog mirovinskog fonda (DMF) u kojem ste štedjeli ili
  • mirovinskog osiguravajućeg društva (MOD)*
  • društva za životno osiguranje (trenutno ne postoji niti jedno pa ga dalje u tekstu ne spominjem)

*napomena: u ovom trenutku na tržištu postoje dva mirovinska osiguravajuća društva: Hrvatsko mirovinsko osiguravajuće društvo i  Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD)

Sukladno navedenom, postoje dva puta isplate:

a) ako iznos prelazi 13.272 eura, možete ga u potpunosti prebaciti u MOD i time prestaje vaš ugovor o članstvu u DMF-u. Također, za prijenos sredstava se ne naplaćuju nikakve naknade. U MOD-u birate između privremene (najranije s navršenih 55 godina) ili doživotne (najranije s navršenih 60 godina) mirovine.

b) druga je mogućnost da iznos štednje do 13.272 eura ostavite u DMF-u u kojem ste štedjeli, a iznos koji prelazi tih 13.272 eura prebacite u MOD. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz mirovinskog osiguravajućeg društva. Ako ste imali imovinu manju od 13.272 eura i odabrali isplatu putem mirovinskog društva, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Svoju mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od pet do petnaest godina. Visina naknade za upravljanje tim sredstvima je od 1,6–2% ovisno o fondu.

Neovisno o tome kakvu mirovinu ugovorite, možete zatražiti jednokratno podizanje do maksimalno 30% ukupnih sredstava na računu u trenutku isplate. 

OpisDMFMOD
Limit za isplatuAko je iznos sredstava na računu (i nakon jednokratne isplate) člana DMF-a manji od 13.272 eura, tada se taj cjelokupni iznos može isplaćivati putem fonda Ako je iznos sredstava na računu člana DMF veći od 13.272 eura, tada se (a) cjelokupni iznos može prebaciti u MOD ili (b) samo razlika iznad 13.272 eura
Jednokratna
isplata
maksimalno 30% jednokratnomaksimalno 30% jednokratno
Tip mirovineIsključivo privremena mirovina koja se isplaćuje na period od 5 do 15 godina, kroz periodične isplate (mjesečne, kvartalne, polugodišnje i godišnje)Moguće privremene i doživotne mirovine
Iznos mirovineSredstva se isplaćuju u protuvrijednosti unaprijed određenoga broja udjela prema cijeni udjela na dan isplate (visina mirovine mijenja se ovisno o vrijednosti obračunske jedinice)Isplaćuje se uvijek isti iznos mirovine.
U mirovinu je ukalkulirana zajamčena kamata i naknada MOD-u
NasljeđivanjeZakonski nasljednici temeljem Rješenja o nasljeđivanju imaju pravo na 100% isplatuZakonski nasljednici temeljem Rješenja o nasljeđivanju imaju pravo na 100% isplatu

Modaliteti isplate mirovine iz MOD-a

S MOD-om korisnik sklapa ugovor o isplati mirovine u jednom od nekoliko mogućih vrsta i oblika:

DoživotnaPojedinačnaPojedinačna sa
zajamčenim razdobljem
ZajedničkaZajednička sa
zajamčenim razdobljem
PrivremenaPojedinačna Ubrzana

Kao što i sama riječ kaže, doživotna se isplaćuje do smrti člana ili njegova supružnika (u slučaju zajedničke mirovine), a zajamčeno razdoblje definira period isplate nasljedniku. Privremena se isplaćuje kroz određeno razdoblje (10 do 20 godina), a ubrzani model podrazumijeva isplatu 80% sredstava u prve dvije godine od ukupno pet. Više detalja možete pronaći na stranicama gore navedena dva MOD-a.

Naknade za troškove ugovaranja i isplate mirovine ovise o izboru modaliteta privremene ili doživotne mirovine (primjer Raiffeisen MOD):

  • kod privremene ona iznosi oko 1,5 – 1,95% jednokratno (najmanje 66,36 eura) i godišnje oko 0,6 do 0,8% (za vrijeme trajanja isplate mirovine) ovisno o godinama trajanja isplate
  • kod doživotne mirovine naknade iznose 1,5% jednokratno i 0,5% godišnje za vrijeme trajanja isplate

Ako vas zanima kako funkcionira nasljeđivanje općenito mirovina, a naročito sredstava trećeg stupa, pročitajte moj tekst Nasljeđuju li se mirovine?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top