Investiraš ili špekuliraš?

Ključna razlika između investiranja i špekuliranja svodi se na razinu preuzetog rizika prilikom ulaska u neku financijsku transakciju. Investitor traži zadovoljavajuće povrate na uložene novce preuzimajući na sebe prosječnu ili ispod-prosječnu razinu rizika. S druge strane, špekulant nastoji postići iznadprosječnu zaradu na investicijama koje imaju visoku mogućnost gubitka kao i dobitka pa, u neku ruku, podsjeća na klađenje. No, za razliku od klađenja, špekulant ne ostavlja sve pukoj sreći već svoje poteze temelji na vlastitoj analizi (ili uvjerenjima). Možda najpoznatiji oblik špekulativnog ponašanja je dnevno trgovanje (day trading). To su investitori koji, kao što sama riječ kaže, trguju na dnevnoj osnovi, svoje pozicije drže kratko, obično do isteka dana kada ih se rješavaju.

Najbolji pokazatelj da li investirate ili špekulirate je kako se osjećate kada vaša omiljena imovina izgubi na vrijednosti

Naval Ravikant

Ukratko, ako vas pad investicija čini nervoznima, vjerojatno špekulirate. Dugoročni investitor će na takve padove obično reagirati pozitivno budući niže cijene znače veću zaradu u budućnosti. No što je dugi rok? Na Compound blogu možete pronaći nekoliko grafova o razlikama u rezultatima između dnevnog trgovanja i dugoročnog pasivnog investiranja.

Indikativnim nalazim ovaj koji pokazuje vjerojatnost pozitivnog ishoda investiranja na period od jednog dana pa sve do 30 i više godina

Ključno je primijetiti kako, temeljem gotovo stoljetne povijesti, pozitivan ishod investiranja (konkretno u S&P 500) možemo sa 100%-tnom sigurnošću očekivati ukoliko ulažemo na rok od dvadeset i više godina. Dnevno trgovanje jednako je bacanju novčića s gotovo 50/50 šanse u pozitivan ishod. Period uzet u analizu obuhvaća i godine Velike depresije, drugi svjetski rat te sve krize nakon. Čak i ako investirate na 10 godina, povijest kaže kako biste bili u minusu u samo 6% slučajeva.

Ukratko, efikasno investiranje je dosadno, uključuje puno discipline i čekanje, a svaki pad cijena kao što je to slučaj zadnjih dana, treba promatrati kao priliku, a ne krizu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top