Geo-arbitraža kao opcija smanjenja troškova života

Bila je potrebna pandemija poput recentne da bi geografska arbitraža postala ‘mainstream’. Radi se o ‘alatu’ kojim su se do sada koristili digitalni nomadi i pripadnici pokreta za financijsku neovisnost (FIRE), a u novim okolnostima postao je interesantan svima onima koji žive i rade u velikim i skupim gradovima.

Ukratko, radi se o tome da život u gradovima visokih troškova zamijenite onim jeftinijim, možda čak i selom. Preduvjet svega, naravno, je kako će se s takvim nečim složiti i vaš poslodavac te vam neće rezati plaću. Zamijeniti mali i moguće nekomforan stan u recimo jednom Zagrebu s većim i prostranijim stanom ili kućom u bližoj ili daljoj okolici danas ne izgleda više tako nemoguće. Uz online rad i dobar internet, svoj posao bi mogli raditi praktično bilo gdje. Naravno, za hrvatske (a i regionalne) pojmove, higijenski minimum je prvo (a) imati posao te (b) primati redovito plaću 🙂

Rad od kuće je privilegija, o tome sam već pisala na ovom blogu (vidi ovdje). Obično su tako raditi u mogućnosti oni s većim primanjima obzirom na prirodu njihova posla. No, nekome tko danas nije u mogućnosti si nešto takvoga priuštiti, dobro dođe preispitati da li i kako mijenjati karijeru ili poslodavca. Pogotovo ako ste dovoljno mladi za takvu promjenu.

No, prije rasprodaje imovine na jednoj i kupnje nečeg jeftinijeg i prostranijeg drugdje, valjalo bi provjeriti par stvari:

  • koliko će dugo trajati režim rada od kuće tvog poslodavca?
  • kako bi izgledala tvoja buduća primanja pod takvim uvjetima?

Što ako rad od kuće ne bude trajne naravi?

Postoji rizik kako kompanija može odlučiti dokinuti ovaj način rada nakon određenog vremena. To može jako zakomplicirati život svakome tko se odluči na geo-arbitražu. Pronalazak novog posla u manjoj sredini obično nije lako.

Kako će izgledati tvoja buduća primanja?

Prije seljenja i iskorištavanja punog potencijala geoarbitraže, svakako valja provjeriti da li će to i kako utjecati na sadašnja primanja. Prema najavama koje je, na primjer, dao Facebook, radnici će moći raditi od kuće, ali će njihova primanja biti korigirana u skladu s lokacijom rada. Tu onda nema previše prostora za geoarbitražu, ali ima za unaprjeđenje kvalitete života.

Međutim, ako kompanija u kojoj radiš, daje mogućnost trajnog rada od kuće uz istu plaću, stvara se odlična mogućnost ugodnijeg i bogatijeg života u manjoj sredini. Kako će izgledati buduće povišice (i da li će ih uopće biti), drugo je pitanje. Mogućnosti promocije značajno se smanjuju u takvim okolnostima, naročito ako se dio kolega ipak vrati na radno mjesto. Procjene su kako oni koji izaberu trajni rad od kuće imati 50% manje šanse za napredovanje. Dakle, ovaj model očito nije najbolji za one koji se tek trebaju dokazati.

U svakom slučaju, prije bilo kakve akcije, valjalo bi popričati i sa šefom/icom jer njegovi ili njezini osobni stavovi mogu imati presudnu ulogu u ovoj odluci.

Što bi geo-arbitraža značila u Hrvatskoj?

Recimo kako danas radite u Zagrebu, zarađujete oko 1,500 eura neto, unajmljujete jednosoban stan negdje van centra, te dobijete mogućnost trajnog rada od kuće. Slijedom toga, razmatrate neke od drugih, manjih gradova (možda neki u kojem ste odrasli – tipa Osijek). Evo što bi za vaš životni standard to značilo, naravno pod pretpostavkom zadržavanja iste plaće:

GradZagrebSplitRijekaOsijek
Neto primanja (EUR)1,5001,5001,5001,500
Ekvivalent životnog standarda1,5001,6231,4301,212
Razlika u %0%8%-5%-19%
Koliko bi ‘vrijedilo’ 1,500 eura u raznim gradovima u RH

Napomena: svi podaci za potrebe ove analize uzeti su sa stranice Numbeo. U njihovu pouzdanost ne ulazim, meni služe više kao orijentir, a tako bi trebalo i vama. Uglavnom, nemojte donositi nikakve dugoročne odluke bazirane na ovoj gruboj analizi.

Prema gornjoj tablici, zadržavanjem iste plaće koju ste, na primjer, zarađivali u Zagrebu, vaš životni standard bio bi za oko 5% bolji u Rijeci te 19% u Osijeku. U Splitu bi vam trebalo čak 8% više da živite na isti način. Ti su vam postoci zapravo smjernica koliko smanjenja plaće biste mogli podnijeti kako bi ostali u plusu (u Splitu je obratan scenarij).

Pogledajmo par najvažnijih stavki. Evo kako bi izgledao najam i eventualna kupnja jednosobnog stana od 40m2:

Kupnja stana 40m277,60093,60069,80039,800
Broj godina otplate 4.35.23.92.2
% najma u odnosu na plaću23%23%18%15%

Za stan od 40 m2 u Zagrebu (1,940 EUR/m2) biste trebali izdvojiti gotovo dvostruko više nego u Osijeku (995 EUR/m2). A kad bi pretpostavili da cijela plaća odlazi na otplatu stana (‘pretpostavka je majka svih z…’), u Zagrebu bi vam trebalo 4,3 godine, u Splitu čak 5,2 (2,340 EUR/m2), u Rijeci oko 3.9 (1,745 EUR/m2), a Osijeku tek 2,2 godine.

Ako zanemarimo eventualnu kupnju nekretnine, trošak najma u Zagrebu i Splitu ‘pojeo’ bi vam 23% plaće, u Rijeci 18% te u Osijeku tek 15%.

Iz svega gore navednog, pravi učinak geoarbitraže vidio bi se tek preseljenjem u Osijek ili još neki jeftiniji hrvatski grad. Ta mi je opcija, bar dugoročno, već neko vrijeme na radaru. Tko zna, možda dođe i ranije no što sam ikada pomislila.

Što bi geo-arbitraža značila u regiji?

GradZagrebBeogradLjubljanaSarajevo
Ekvivalent životnog standarda1,5001,1571,7511,023
Razlika u %0%-23%17%-32%

Kada biste se sa zagrebačkih 1,500 eura preselili u neke od gradova bivše Juge, najbolje biste prošli u Sarajevu. Tamo bi vam vaša primanja dala čak 32% viši standard. Ne biste lošije prošli ni u Beogradu, no Ljubljana bi vam bila van dosega.

U slučaju da smo nešto ambiciozniji, pa gledamo Beč ili Budipeštu, situacija bi bila ovakva:

GradZagrebBudimpeštaBeč
Ekvivalent životnog standarda1,5001,3212,201
Razlika u %0%-12%47%

Neto plaća od 1,500 eura u Zagrebu u Beču bi ‘vrijedila’ upola manje. Moram priznati kako sam očekivala da će nam i Budimpešta biti van dosega, no kako su prosječne plaće oko 12% niže (a drugi izdaci prilično slični), čini se kako to ipak nije slučaj.

Naravno, kada bi sve ovo bilo ostvarivo, teško da biste buku hrvatskog glavnog grada zamijenili još bučnijim i većim. Prije biste se mogli zamisliti na hrvatskoj obali ili nekom obližnjem brijegu. Međutim, ova vam matematika, ako ništa drugo, daje priliku maštati 🙂

Koji je vaš preferirani grad ili mjesto? Znate li kako bi izgledalo preseljenje i rad od tamo u odnosu na danas, a pod gore navedenim pretpostavkama.


Za sve one koji se muče s financijama i pri tome ne znaju odakle krenuti, pokrenula sam (online) osobne edukacije (coaching):

Stoga, ako vas zanima kako:

  • realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
  • definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
  • izraditi osobni financijski plan
  • definirati koliko je potrebno štedjeti za navedene ciljeve
  • početi investirati te
  • definirati optimalan investicijski portfelj

ne oklijevajte nego se prijavite (bez ikakvih daljnjih obaveza) za više informacija OVDJE.

Ukoliko ste više zainteresirani za jednodnevnu edukaciju o temama financija i investiranja, pogledajte više OVDJE.

Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.



Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top