Finax – kakve su naknade? (dio 3)

U seriji članaka o investiranju putem ove platforme (kreni od prvog ovdje), u ovom se bavim malim ulagačima možda najvažnijim dijelom – naknadama. One su i razlog zbog kojega su 90-tih godina pokrenuti ETF-ovi, kao odgovor na vrlo skupo aktivno upravljanje. Danas se TER (total-expense-ratio) ETF-ova u koje možemo ulagati (a i u koje Finax ulaže) kreću od 0,1 do 0,2%. Ukoliko ste u stanju samostalno trgovati, znate kako optimalno složiti svoj portfelj, porezno optimirati i, ukratko, znate što radite, ovako niske naknade pomoći će vašim prinosima.

S druge strane, velik je broj vas koji se muči kako uopće početi. Nemate dovoljno znanja, nemate niti početni kapital koji brokeri traže, za optimizaciju portfelja i porezne zavrzlame niste nikada ni čuli. S druge strane, imate nešto novaca svaki mjesec koji biste mogli uložiti, znate kako u bankama ne možete dobiti nikakve kamate, životno osiguranje su vam već ‘prodali’, za domaće investicijske fondove već znate (ako ste čitali ovaj i neki drugi blog) kako su preskupi, a i engleski vam nije jača strana da biste lako navigirali ponudama drugih sličnih robo-savjetnika. Prednost Finaxa je u lokaliziranoj ponudi, a vjerojatno ćemo se još načekati dok se na tržištu ne pojavi konkurencija sa sličnim stavom. Velikoj većini smo malo tržište.

Kakve su naknade?

Finax (vidi cjenik) ne naplaćuje naknade na:

  • kupnju ili prodaju ETF-ova (jer to oni za vas rade)
  • za uspješnost
  • za otvaranje ili zatvaranje računa
  • za povlačenje sredstava
  • za obradu platnih transakcija (ako vam je ulog veći od 1,000 eura)

No, s druge strane, naplatit će vam:

  • naknadu za upravljanje portfeljem na ukupnu vrijednost imovine pod upravljanjem u iznosu od 1,20% (1%+PDV)
  • za obradu platnih transakcija (ako vam je ulog manji od 1,000 eura) u iznosu od 1,2% po transakciji

Napomena: obje vrste naknada umanjene su za vrijeme trajanja akcije navedene dolje u tekstu, pa obavezno čitajte dalje.

Naknada za upravljanje koja čini najveći dio ‘kolača’ naplaćuje se mjesečno, a obračunava na dnevnoj osnovi. Dnevni iznosi naknada se zbrajaju i to čini mjesečni iznos ukupne naknade.

Naravno, onim klijentima koji na računu imaju preko 100,000 eura naknada je manja (iznosi 0,85%+PDV) te im se ne zaračunava nikakva naknada za obradu uplata. No, do tog je još dalek put 🙂

Popusti

Uobičajeno, Finax nudi sljedeće popuste:

  • popust za preporuku – za sve one koji dovedu svoje prijatelje i poznanike pa tako im se umanjuje naknada za upravljanje
  • popust za prijenos ulaganja – za prijenos već uloženih sredstava kod nekog drugog

Ukratko, ukoliko preporučite svojim prijateljima ovu uslugu možete dobiti popust i vi i vaš prijatelj/ica po sljedećoj shemi:

Popust bi se trebao primijeniti onog trena kada vaš prijatelj ili poznanik napravi prvi depozit. Primjenjuje se na period od 5 godina ili dok prijatelj/ica ne povuče novac. U prijevodu, ovisno o njegovom ili njezinom prvom pologu, ušteda oboma je:

  • na aktivno upravljanih 500 eura: ušteda 6 eura (500 x 1,2%)
  • na aktivno upravljanih 2.000 eura: ušteda 24 eura (2.000 x 1.2%)
  • na aktivno upravljanih 10.000 eura: ušteda 120 eura (10.000 x 1.2%)

Teško vidim kako će netko odmah iskeširati preko 25,000 eura depozita u novu platformu kako bi ostvarili uštedu od 24 eura, tako da maksimalan popust koji realno možete očekivati iznosi 6 eura (pod pretpostavkom kako na računu imate 500). Nije da bi se za tu cifru trebalo vući nekoga za rukav pa se nadam kako će Finax vremenom ipak biti malo ‘darežljiviji’.

Popust za prenošenje uloga bi vas trebao motivirati prenijeti svoja uložena sredstva kod drugih (drugi broker/platforma, životno osiguranje, investicijski fond). Finax vam za to nudi besplatno upravljanje 10% sredstava na period od 5 godina ili prvog puta kad povučete novac. Na primjer, ako prenesete 10.000 eura koje imate uloženo negdje drugdje, Finax će vam besplatno upravljati s 1.000 eura (ušteda 12 eura), a godišnje naplaćivati oko 108 eura naknade (9.000 x 1,2% = 108), naravno, ovisno o tome da li se vaš prinos povećava ili smanjuje. Minimalan iznos za prijenos je 1.000 eura. Finaxu trebate dostaviti dokaz o povlačenju sredstava ili prekidu ugovora bar 30 dana prije polaganja sredstva na račun.

Popusti se, naravno, mogu kombinirati i u Finaxu tvrde kako se teoretski može dogoditi da će upravljati vašim portfeljem potpuno besplatno. Trenutno to vidim jedino u slučaju kada vaš prijatelj deponira ‘samo’ 100 tisuća eura, a vi na računu imate 10 tisuća. Nekako dvojim u realnost tog scenarija.

Kao i u prethodnom slučaju, sam vas prijenos neće dodatno obogatiti, a ukoliko se za takvo nešto odlučite, radije se vodite cjelokupnom ponudom, a ne popustima.

Bez obzira na gore navedeno, mišljenja sam kako je Finax dobar izbor za početnika ulagača. Vremenom ćete možda naučiti ponešto više o ulaganju, htjeti biti i nešto ambiciozniji, a i uz pomoć Finaxa generirati dovoljno na računu za takvo nešto. Tada možete razmisliti o alternativama.

Obzirom kako sam, u međuvremenu, i sama otvorila račun (koji će biti javan i za vaš uvid), provest ću vas u sljedećem postu i kroz taj proces.

Napomena: ovaj post pisan je isključivo u edukativne svrhe i ne predstavlja investicijski savjet niti nagovor na kupnju. Svoje investicijske odluke UVIJEK donosite samostalno i tek nakon što odradite potrebne analize.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top