Brokeri – kako odabrati?

Sve je više brokera ili platformi preko kojih možemo investirati na svjetskim tržištima kapitala. Pri njihovu odabiru treba voditi računa ne samo o naknadama.

Jedno od sigurno najčešćih pitanja onih koji započinju investirati je vezano uz odabir brokera. Činjenica je kako ih je bezbroj, a svaki nudi različit nivo usluge i, ono najvažnije, cijene. Što bi značio ‘dobar’ broker, naročito za pasivne ulagače?

Kojeg brokera/robo-savjetnika koristite za ulaganje u ETF-ove?
  • Add your answer

Što je broker

Prije svega, treba pojasniti kako je broker osoba ili firma koja djeluje kao posrednik između ulagača i burze. Kako na burzama mogu sudjelovati samo ovlaštene osobe, one svoje usluge nude u različitim oblicima provizija i naknada.

Postoje takozvani full-service brokeri koji nude usluge istraživanja, osobne konzultacije, savjetovanje, izrade investicijskih planova, porezno optimiranje, a prodaju druge financijske proizvode i usluge prema potrebama svojih klijenata.

Osim takvih brokera, postoje i diskontni brokeri koji praktično samo omogućuju trgovanje uz niske naknade. Danas se to sve odvija online, putem raznih platformi pa ih se često naziva online brokerima. Oni ne nude širok raspon usluga poput full-service brokera što je razlog niskim naknadama, a usluga koju nude namijenjena je onima koji žele samostalno ulagati.

U nastavku čitajte o najvažnijim aspektima brokerskih usluga za pasivne ulagače.

Naknade

Naknade su sigurno najvažnija stavka u investiranju budući direktno utječu na prinose (o čemu sam već puno pisala na ovom blogu). Brokeri mogu zaračunati razne naknade, često ovisne o iznosu koji investirate te veličini portfelja. Neke od najvažnijih bile bi:

  • transakcijske naknade – za kupnju ili prodaju ETF-ova
  • naknade za neaktivnost – za izostanak trgovanja
  • naknade burze – vezane uz burzu na kojoj se trguje
  • naknade za transfer – prilikom prebacivanja portfelja kod drugog brokera i slične

Raspoloživost ETF-ova i burzi na kojima se može trgovati

Sigurno jedan od važnih elemenata odluke o brokeru su ETF-ovi koje želimo imati u portfelju i njihova dostupnost kod pojedinog brokera. Kod nekih je izbor sužen na određeni broj fondova, a i burzi na kojima se njima može trgovati. Takva ograničenja njima daju mogućnost ponuditi niske naknade, ali nas moguće ograničavaju u izboru.

Regulativa

Ne treba posebno isticati kako broker treba biti ovlašten od strane relevantne financijske institucije (tipa HANFA). Osim navedenog, važno je razumjeti i kako se vašom imovinom upravlja. U načelu, brokeri moraju držati odvojeno sredstva klijenta od vlastitih čime je naša imovina zaštićena u slučaju bankrota. Visina zaštite također varira, a minimum unutar Europske unije je 20.000 eura. No, iznos može varirati ovisno o zemlji u kojoj je broker registriran.

Ostalo

Dosta važan aspekt odabira brokera je upravljanje valutama u kojima planirate investirati. Na primjer, koliko zaračunava troškove konverzije te troškove kupnje ETF-ova u različitim valutama. Neki brokeri konvertiraju primarnu valutu kod kupnje ETF-a, neki traže raspoloživost iznosa u navedenoj valuti prije same kupnje.

Naravno, važan aspekt je nivo usluge, korisnička podrška, reputacija. Puno je faktora u igri i zato izbor nije nimalo lak. No, izbor brokera ne bi trebao biti nešto što će vas odgovoriti od investiranja.

Donja lista daje pregled mojih tekstova o nama dostupnim brokerima:

Fokus je na brokerima koji omogućavaju trgovanje popularnim ETF-ovima o kojima sam već pisala (vidi ovdje).


Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top