Ovoga sam tjedna sudjelovala na Redditu gdje su me ‘rešetali’ pitanjima. Obzirom kako je bilo dosta interesantnih tema, odučila sam prenijeti i dio takvih ovdje na blog, a one koje zanima više o čemu se sve razgovaralo, možete vidjeti ovdje.
- Kako ste ušli u svijet financija?
Završila sam Ekonomski faks, ali ne financije. Međutim, zainteresirala me krajem studija jako revizija pa sam završila u Big 4 i tamo izučila zanat. Financije su jako široko i vrlo zanimljivo područje i preporučila bih svakome dobro iz izučiti bez obzira na struku. Danas se više na svom redovnom poslu ne bavim financijama, ali sam u njima provela više od 20 godina (ne računajući pisanje bloga).
- Da li je tržište namješteno za bogate? Većinom se njih štiti, njih se spašava u krizama i printa novac kako bi ostali na životu. Kako uopće kao mali ulagač mogu naći motivacije u tako namještenom sustavu?
Bogati su uvijek bili privilegirani i to se neće lako promijeniti. Ali ne bih rekla da je sustav ‘namješten’ jer to nam daje alibi da ništa ne poduzimamo. Često se ljudi, pogotovo u investiranju, ponašaju kao u kockarnici pa kad izgube novce kriv im je ‘sustav’. Potrebno je puno više osobne odgovornosti, a činjenica kako tržišta zadnjih 100 godina daju lijepe prinose dovoljno govori o tome kako i mali ulagači mogu profitirati.
- Kako komentirate ogroman margin dug koji se stvorio u zadnjih par mjeseci
Margin dug je veliki problem jer to je klađenje s novcem koji nije tvoj. Pamtim 2008 i 2009 godinu kada je bilo suza. Takvi se investitori često više nikada nisu vratili na tržište, a period nakon je bio (i još uvijek je) najdulji bull market u povijesti. Zato investirajte isključivo s vlastitim novcem jer sve drugo je preveliki rizik.
- Što mislite o trenutnoj GME sagi na burzi?
GME smtram vrlo lošom pričom i špekulacijom koja će velikom broju naročito mladih investitora dati pogrešnu sliku o tome kako tržišta funkcioniraju. Ne oduševljava me ništa od toga jer šalje loše poruke.
- Što mislite o kripto ulaganjima? Gdje to sve ide?
Kriptovalute će imati važnu ulogu u budućnosti, ali kao investicijska klasa su trenutno čisto špekulativna i vrlo rizična imovina.
- Koje knjige bi preporučili mladim investitorima?
Sve :). Postoje odlične knjige, pisala sam o njima na blogu ovdje i nisu sve samo vezane uz investiranje. U svakom slučaju, držim se savjeta iz The Simple Path of Wealth (jednostavan portfelj), a najboljom knjigom o investiranju općenito držim Inteligentnog investitora. Jako je važno razumjeti sebe, a onda i koliko vremena smo spremni odvojiti za učenje o investiranju kako bismo sve to naučeno dobro primijenili.
- Što radite kad ne investirate?
Zapravo, na investiranje trošim najmanje vremena od svih aktivnosti. Imam prilično zahtjevan 9-5 posao, a ostatak vremena čitam, pišem blog, vježbam, trčim i družim se s prijateljima i obitelji. Općenito, vodim vrlo dosadan život, ali takav najviše volim 😉
- Obzirom da je teško izdvojiti peneze u Hrvatskoj, gdje uložiti 100-200 kn mjesečno?
Za tako mali iznos najbolje se isplati 3. stup (uz sva svoja ograničenja), naročito ako uplate možete raditi preko poslodavca (tada ga svakako gledajte iskoristiti). Ljudi često navode dobnu granicu za podizanje novca kao nedostatak, ali zapravo je to odlična stvar jer vas čuva od vas samih 🙂
Osim 3. stupa, imate na raspolaganju robo-savjetnikegdje možete ulagati u ETF-ove s nižim mjesečnim iznosima.
- Koliko je u danasnjim konstalacijama pametno/ potrebno ulagati u obveznicke ETF-ove, pogotovo ako ulazemo na duge staze tj 20+ god?
U obvezničke fondove je uvijek pametno ulagati jer ključna stvar kod njih nisu nužno prinosi (mada i oni gledano povijesno nisu zanemarivi) već činjenica kako, na svojevrstan način, ‘amortiziraju’ eventualan pad dioničkog portfelja. To se pokazalo i prošle godine kod pada S&P 500 od 34%.
Međutim, ako ste mladi i imate 20+ godina pred sobom, možete si priuštiti i 100% dioničke ETF-ove. No, kako se budete pribiližavali periodu kad će vam novci trebati, svakako ubacujte u portfelj i obveznice jer tako smanjujete ukupnu rizičnost.
Koju vrstu ulaganja trenutno smatrate najisplativijom, je li isplativo ulaganje u nekretnine za najam s obzirom na rast cijena kvadrata stana?
Moji izračuni kažu da ne, prinosi su jedva 2-4% (moj post o tome ovdje). Naravno, netko uspije naći dobru nekretninu i iznajmljivati po visokoj cijeni, no to su više izuzetci nego pravilo, bar po mom mišljenju. Ako nema znanja za investiranje onda je iznajmljivanje nekretnine bolje od držanja novca u banci, ali ne donosi zaradu kako neki misle
Može li po vama aktivno investiranje u individualne dionice “nadjačati” ulaganja u sigurno ETF-ove i/ili otvorene fondove?
To ne uspijeva ni profesionalcima, a kamoli nama (u periodu od 15 godina čak 90% fond menadžera ne uspijeva ‘pobijediti’ tržišni prosjek). Na kratki rok to je moguće, ali na dugi rok teško, čak i najboljima
Treba li više raditi na obrazovanju oko financijske pismenosti u Hrvatskoj?
Mi smo razini pismenosti oko dvojke, samo što ne padnemo razred. Financijsku pismenost držim kritičnom životnom vještinom, bez nje je kao da sjednemo u auto bez obuke za vožnju. Pitanje je samo u kojem formatu je najbolje pružiti to obrazovanje jer naši učitelji sigurno nisu dorasli tom zadatku.
Za tržišta kojih zemalja vidite najveći rast u budućnosti, ima li tu negdje Hrvatske?
Nemam favorita, kladim se na svjetsku ekonomiju. Na žalost, Hrvatska mi nije visoko na ljestvici najviše zbog korupcije i odnosa prema poduzetništvu.
Kako si povećati prihode ako recimo nemamo baš puno novaca za ulaganje (snižene plaće radi covida)? Uz “prvi” posao preporučujete li još dodatno platforme poput Upwork-a kao drugi posao da bi mogli uštedjeti?
Preporučila bih uvijek u životu imati nekoliko izvora prihoda, baš zbog ovakvih situacija u kakvoj se trenutno nalazimo. Zarađivanje mora biti primarno, nakon toga štednja, a onda investiranje. U svakom slučaju, radite više poslova ako treba, a najvažnijim držim istovremeno se kontinuirano educirati i biti konkurentan (bilo kao zaposlenik ili kao poduzetnik).
Koju platformu bi preporučili za ulaganje u ETF-ove iz Hrvatske? Koji su dobri ETF-ovi za ulagati, za nekoga tko počinje?
O brokerima preko kojih se može investirati u ETF-ove sam pisala ovdje. Svatko mora odabrati onoga koji odgovara načinu trgovanja, naknadama, sigurnosti i ostalim elementima koje tamo navodim. Što se tiče ETF-ova, u početku je najbolje držati se ‘klasike’ (S&P 500, globalni dionički i obveznički ETF-ovi itd), o tome kako možete složiti svoj portfelj pisala sam ovdje.