Probudili ste se jednoga jutra u svojoj 30-toj, 40-toj ili 50-toj i shvatili kako financijski niste niti blizu gdje biste htjeli biti. Radite posao koji vas ne ispunjava, nemate imovine pa niti ušteđevine i čini vam se kako nikada nećete biti u stanju financijski se osamostaliti. Možda ste u dugovima iz kojih se ne znate kako izvući. Strahujete kako premalo štedite za mirovinu, nedovoljno ste financijski pismeni samostalno investirati, a sve što vam se nudi izgleda prilično ‘sumnjivo’ (što obično i je).
Nemojte se obeshrabriti, nikada nije kasno započeti. I, ono najvažnije, nemojte se uspoređivati s drugima. Uhvatite se u koštac sa svojom financijama neovisno u kojoj ste fazi života. Ono što nas obično sprječava u ostvarenju naših ciljeva (pa tako i financijskih) je osjećaj kako je svega toga jednostavno previše. Naprosto nas preplavi količina problema s kojima se, nakon dugo godina ignoriranja, konačno moramo suočiti.
Često se u tom pokušaju odmah obeshrabrimo pa se prihvatimo Netflixa, video igrica ili nečeg trećeg što nam odvlači pozornost. Nekako računamo kako će se problemi riješiti sami od sebe. Pa ipak, dovoljno smo stari shvatiti kako neće. I kako mali problemi vremenom postanu veliki. A u financijama, neke odluke (još više njihov nedostatak), mogu nas neizmjerno koštati. O tome sam pisala u tekstu – Koliko nas košta neodlučnost?
Ono što se u takvim trenucima trebamo podsjetiti je kako moramo prihvatiti činjenicu da smo tu gdje jesmo, te da smo osoba koja jesmo. Ukratko, prihvatiti realnost, a onda započeti s promjenom. Ona ne mora biti radikalna, dovoljno je biti bolji 1% svakoga dana, mjeseca ili godine.
Pogledajte što o malim pomacima od 1% kaže autor knjige Atomic Habits (koju također preporučam pročitati)
Kako započeti s promjenom?
Naravno, lakše je reći nego napraviti. Važno je ne osuđivati se radi prošlih grešaka, a još važnije je ne osuđivati niti svoju okolinu (roditelje, poslodavce, državu) za situaciju u kojoj se nalazite. Prihvatite realnost, preuzmite odgovornost te pokušajte napraviti što je moguće više za sebe i svoje financije.
- Prioritizirajte zdravlje (mentalno i fizičko). Zdravlje je, bez konkurencije, najbolja životna investicija jer bez njega sve drugo ne vrijedi. Krećite se, vježbajte i jedite zdravo. Obnovite energiju.
- Napravite inventuru svojih financija. Točno utvrdite koja vam je početna točka. Izračunajte svoju neto imovinu i napravite godišnji plan prihoda i troškova. Realno sagledajte gdje se nalazite danas te gdje ste trebali biti. Proučite svoja dugovanja te kako se iz njih izvući. Možete li nešto refinancirati (tipa stambeni kredit) ili možda radikalnije otplaćivati (potrošačke kredite i minuse)? Koliko imate trenutne ušteđevine, te koliko dodatno mjesečno možete štedjeti i investirati?
- Definirajte financijske ciljeve. Utvrdite kako želite da izgleda vaš financijski život za 5, 10 ili 15 godina. Možda želite kupiti stan, auto, dodatno se obrazovati, poslati djecu na školovanje u inozemstvo, ranije se umiroviti? Što god to bilo, zapišite na komad papira. Vodite dnevnik i pratite kako se ti ciljevi ostvaruju. Pročitajte također – Kako postavljati financijske ciljeve?
- Restrukturirajte svoje financije. Analizirajte troškove i odrežite ono nepotrebno (salo). Razmotrite promjenu posla ili potražite dodatni, i ono najvažnije, živite u skladu s mogućnostima. Nipošto se ne uspoređujte s prijateljima, poznanicima ili obitelji. Oni ne žive vaš život. Osim toga, iznenadili bi se koliko je tamo ‘kostura’ skriveno po ormarima.
- Promijenite navike. Male svakodnevne promjene, koliko god beznačajne se činile, godinama se akumuliraju u dobre (ali i loše) rezultate. Krećite se u poticajnom okruženju, izbjegavajte toksične ljude i situacije. Pogledajte gornji video i pročitajte navedenu knjigu. Inspirirat će vas na promjenu, sigurna sam.
Na putu u bolju financijsku budućnost napravit ćemo bezbroj grešaka. Jedna od najvećih je očekivati kako će se stvari same od sebe popraviti. Ili pokušavati ih rješavati prečicama. One nas obično, ne samo vrate na početak, nego često i iskopaju jamu iz koje se još teže možemo izvući. Strpljenje je supermoć.
Onima koji osjećaju kako na tom putu treba pomoć neka razmotre COACHING kod Tetke – više info o tome kako funkcionira možete dobiti prijavom OVDJE.