Igramo se i investiramo

Investicijska strategija koju se držim već poprilično dugo vremena (uz više no zadovoljavajuće rezultate) je jednostavna: redovito (mjesečno) kupujem globalno diverzificirane indeksne fondove, takozvane ETF-ove, niskih upravljačkih naknada na dugi vremenski rok (10+ godina). Ostatak vremena bavim se drugim životnim interesima. Moje investiranje je sve samo ne uzbudljivo. A za dobre prinose i ne mora biti.

Dobro investiranje ne treba biti uzbudljivo.

Barry Ritholz

Svako malo ipak, dobijem upit o tome kako birati dionice ili, meni omiljeno, koju ‘platformu‘ preporučam za investirati.

O tome kako su ljudi vrlo loši u odabiru dionica (‘stock pickingu’) pisali su i Nobelovci. Prema njihovom istraživanju, tako nešto je praktično nemoguće i ekspertima, a kamoli nama totalnim laicima. Iz tog se razloga najbolje kloniti individualnog investiranja u dionice, osim kada to radimo s malim fondom novaca za koji ćete često čuti kako se naziva ‘play money’.

S takvim novcima koje si možete priuštiti izgubiti, slobodno ulažite u što god vaše srce želi. Neka taj fond ne prelazi 5-10% vašeg ukupnog portfelja i sve tretirajte kao dobru igru i priliku za učenje.

A što se tiče platformi, dok god je igra s dionicama pod kontrolom, svaka će dobro doći. U SAD-u je to Roobinhood, kod nas možda eToro (o kojem sam pisala ovdje) ili Revolut. Svaka od njih bazira se na svojevrsnoj gejmfikaciji investiranja koja stvara nove ovisnike ovaj put o dionicama, a ne kocki.

Pretrage o tome kako ‘kupiti dionice’ su u drugoj polovici ožujka prošle godine bile na svom vrhuncu, no ludilo iz siječnja ove godine s dionicom Gamestopa (vidi Gejmifikacija investiranja), dostigla je taj rekord (Google koristi skalu od 0-100 gdje stotka iz siječnja predstavlja najviše pretraga ikad, dok je ona iz ožujka bila na 93).

Bez obzira na to špekulirate li ili ne, nemojte zaboraviti kako će samo dugoročna investicijska strategija, odnosno, gdje ćete i kako investirati preostalih 90-95% vašeg portfelja, odigrati ključnu ulogu u vašim životima. U takvoj strategiji svoj portfelj ne provjeravate dnevno ili mjesečno već godišnje ili čak rjeđe. Ona nije proizvod igre niti zabave, već promišljene i relativno sigurne strategije temeljene na ‘vjeri’ u globalni ekonomski razvoj koji nas, bar do sad, nije iznevjerio.


Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top