Jedno od najčešćih pitanja koje dobivam na svakoj od radionica ili predavanja tiče se knjiga koje bih preporučila. Pa evo konačno neke moje liste. Poredak je proizvoljan, mada ipak one meni ‘bolje’ sam zgurala na početak. Jednu od njih sam morala staviti na listu iako inače ne bih. Razlog tome je to što je ipak ostavila traga na moja razmišljanja o financijama iako se u mnogim dijelovima nisam složila sa stavovima ili preporukama autora. Krenimo redom.
1. “The Millionaire Next Door” (Thomas J. Stanley and William D. Danko)
Knjiga koja je osvijestila moj osobni put ka financijskoj neovisnosti. O tome kako je ona puno važnija od vanjskog dojma kojeg nastoje projicirati mnogi. Život ispod vlastitih mogućnosti, samodostatnost i skromnost, poruke su koje ova knjiga komunicira bolje od svih koje sam na istu temu imala prilike čitati. O njoj sam pisala i u odvojenom postu kojeg možete naći ovdje.
2. “The Richest Man in Babylon” (George S. Clason)
Još jedan ‘klasik’. Odličan poklon za sve generacije. Knjiga puna financijskih mudrosti o važnosti štednje dijela svojih prihoda, života u okviru svojih mogućnosti te zarađivanja kroz investiranje. Također sam o njoj već pisala na blogu, a više detalja možete naći ovdje. Knjigu možete naći i u hrvatskom prijevodu.
3. The Intelligent Investor” (Benjamin Graham)
Poznat kao začetnik takozvanog ‘value’ investiranja te kao mentor i učitelj jednog od najuspješnijih investitora današnjice – Warrena Buffetta. Ideje u ovoj knjizi, napisane još daleke 1949. godine, vrijede i danas. Jedna od, po mom skromnom mišljenju, najboljih knjiga o investiranju. Možda nije najbolja za početnike, ali se sigurno mora naći kad-tad na popisu onih koje morate pročitati u svom investicijskom životu. Dostupna i u hrvatskom prijevodu, a nabaviti je možete OVDJE.
4. “The Simple Path to Wealth” (J.L. Collins)
Jedna od najjednostavnije pisanih, a meni ujedno i najdraža knjiga o investiranju na jednostavan način 😉
Autor je poznati bloger, a lekcije koje ćete ovdje pročitati mogu vam u potpunosti promijeniti način na koji gledate na investiranje. Nakon ove knjige, moj investicijski portfelj doživio je drastičnu promjenu – postao je, vjerujem kako pogađate, puno jednostavniji.
5. “Thinking, Fast and Slow” (Daniel Kahneman)
Dobitnik Nobelove nagrade, kognitivni psiholog Daniel Kahneman daje nam uvid u dva sistema koja nas vode u životu: emotivni (sistem 1) i racionalni (sistem 2).
Boljim razumijevanjem njihova funkcioniranja možemo donijeti razumnije odluke u svom privatnom i poslovnom životu, a naročito u investiranju. Još jedan klasik.
6. “Your Money or Your Life” (Vicki Robin)
Knjiga koja je ‘zapalila’ FIRE (Financial Independence Retire Early) pokret. Autorica donisi program u devet koraka o tome kako upravljati svojim novcem i živjeti svrsishodnije. U knjizi pročitajte kako izračunati vrijednost vlastitog sata rada te, znajući taj podatak, razmisliti isplati li vam se zaista zarađeni novac olako potrošiti na ono do čega vam zapravo uopće nije stalo.
7. “The Automatic Millionaire” (David Bach)
Ključna preporuka autora je kako automatizirati svoje financije. To smatram najboljim načinom upravljanja novcem i zbog toga se ova jednostavna knjiga našla na listi.
U planu koji se sastoji od samo jednog koraka nema budžetiranja niti sofisticiranog planiranja već stavljanja financija i investiranja na svojevrstan auto-pilot.
8. A Random Walk Down Wall Street (B. Malkiel)
Radi se o svjetski poznatoj knjizi o tome kako funkcioniraju tržišta kapitala, odnosno, o tome koliko su nepredvidljiva te kako je takvo tržište praktično nemoguće pobijediti na dugi rok.
O stavovima autora već sam pisala na blogu povodom 50-godišnjice izdanja ove knjige pa pročitajte više ovdje ako vas zanima.
9. “I Will Teach You to Be Rich” Ramit Sethi
Knjiga je namijenjena prvenstveno mlađima, onima koji tek započinju svoju karijeru pa tako i financijski život. Oni o financijama općenito znaju jako malo (ili ništa), a ova knjiga može im pomoći u financijskom osvještavanju, ali ne i bogaćenju (unatoč pretencioznom naslovu). O knjizi sam veći pisala na blogu pa više mojih razmišljanja o njoj možete naći ovdje.
10. Think and Grow Rich” by Napoleon Hill
Knjiga datira još iz daleke 1937. godine i doba Velike depresije u Americi te pripada grupi self-help priručnika. Autor je inspiraciju navodno pronašao u magnatu Andrew Carnegiju, a prodana je u milijunima primjeraka širom svijeta. Naravno, još jedan koji se većinom obogatio pisanjem knjige, a ne primjenom savjeta navedenih u njoj.
11. “The Millionaire Fastlane” by M.J. DeMarco
Iako vrlo problematičnog naslova, meni obično odbojnog, ova knjiga je vrlo praktične naravi i pogađa puno stvari ‘u sridu’. Najbrži, ali ne i najlakši put do bogatstva je kreiranjem proizvoda ili usluge koja će zadovoljiti tuđe potrebe ili riješiti probleme. To nije ono što ti osobno voliš raditi, već ono što drugima treba. Također, bogatstvo svakome znači nešto drugo, no glavna njegova karakteristika je sloboda. Vrijeme koje možeš posvetiti sebi i svojim ciljevima. Ono je i najveći luksuz.
12. Rich Dad, Poor Dad
Radi se o knjizi koju bih rado preskočila jer nisam ljubitelj dotičnog niti dijelim velik broj iznesenih stavova. No, nemoguće je ignorirati njegov utjecaj na tisuće ljudi vezano uz promjenu razmišljanja o novcu i bogaćenju općenito. Bez obzira da li je priča o bogatom i/ili siromašnom ocu izmišljena ili ne, knjiga je vrijedna u onoj mjeri u kojoj shvatimo kako se ne uloviti u takozvani ‘rat race’.
13. The Total Money Makeover
Još jedan kontroverzan autor, voditelj čuvene radio emisije u kojoj se raspravlja o osobnim financijama, a naročito dugovanjima. Ramsey je autor i takozvanih ‘7 baby steps’ koje bih preporučila proučiti svakome tko se ne može izvući iz dugova. O knjizi sam već pisala na blogu, a to možete pronaći ovdje.
14. Psychology of Money
Jedna od boljih knjiga koje sam imala prilike pročitati u zadnje vrijeme. Pisana na vrlo jednostavan način, a govori o našem ponašanju s novcem. Financijske odluke ne donosimo razumom već emocijama, a shvatiti to može nam uštedjeti puno živaca. Oni najvažniji savjeti često su spominjani i na mom blogu: kontinuirano ulažite i nemojte pokušavati pogoditi trenutak ulaska na tržište, okanite se odabira pojedinačnih dionica već radije investirajte u indeksne fondove niskih naknada te živite životnim stilom koji si objektivno možete priuštiti.
15. The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns (John C. Bogle)
Investiranje se svodi na zdravi razum. Ulažite u diverzificirani portfelj i držite ga na dugi rok. U tu svrhu najbolje će poslužiti indeksni fondovi. Za ovaj savjet nema boljeg od Jacka Bogla, osnivača prvog takvog fonda (i Vanguard grupe) na svijetu i osobe koja je najzaslužnija što se velik broj ‘malih’ investitora uopće uključio na tržište kapitala i počeo zarađivati. Ukratko, ne tražite bolje ako ako želite saznati zašto i kako.
Veliki respekt prema ovom velikanu koji nas je napustio prošle godine, no i razlog više za pročitati ovu knjigu (a i pogledati par videa na YouTubeu koji će vam približiti to o kakvoj se snažnoj osobnosti radi).
Naravno kako ova lista nije konačna niti najbolja. No, u svakom slučaju je dobar početak za svakoga koga nešto više ‘zagolica’ tema financijske neovisnosti i investiranja.
Koji su vaši favoriti i da li bi dodali još neku svoju na listu? Ako da, koju?