Uskoro možda najgledanija serija u povijesti Netflixa, južnokorejska Squid Game – pomalo distopijska priča koja je od prvog emitiranja sredinom rujna postala broj 1 u čak 90 zemalja, prikazuje financijske nevolje 456 igrača koji sudjeluju u jedinstvenom i opasnom natjecanju. Prisiljeni su igrati 6 dječjih igara, poput meni skoro zaboravljene Crvene kraljice 1-2-3 (neki kažu Crne) do povlačenja užeta, gdje pobjednik odnosi milijune dolara u gotovini, dok preostalih 455 gubitnika čeka sigurna smrt.
Financijske okolnosti likova očito su prepoznate širom svijeta pa je tako serija doživjela planetarni uspjeh. Osobni dug je velik problem u Južnoj Koreji, ali i u velikom broju drugih zemalja. Igrači u Squid Game dolaze iz mnogih sfera života, ali svi očajnički žele vratiti dug svojim vjerovnicima. Tu su nezaposleni ovisnik o kocki, sjeverno-korejska izbjeglica, investicijski bankar, migrant iz Pakistana, lokalna bitanga te mnogi drugi.
Tek kad zaigraju prvu igru, Crvenu kraljicu ili kako je u seriji zovu Red Light/Green Light (neki dan skužim klince na igralištu kako viču ‘red light – green light’) – otkrivaju kako su ulozi zapravo njihovi životi. Gotovo polovica igrača gubi život već u toj igri, a preostali se udružuju u zahtjevu za prekidom igara, omogućujući svima da se vrate kući živi, bar na kratko. Ono što ih pak čeka doma je, za mnoge od njih, gore od same smrti pa se velik dio vraća i nastavlja ovu brutalnu igru. Same igre su u organizaciji dokonih milijardera koji se, umjesto klađenja na konje, klade na ljude, svojevrsna alegorija modernog kapitalizma.
Svaki od likova u seriji ima svoju tužnu sudbinu, bilo kao posljedica bolesti, ovisnosti, pohlepe ili čiste životne nesreće. Svi prisiljeni igrati igru koja im daje šansu vratiti izgubljeno dostojanstvo, ali mnogi kroz njih spoznaju i mračnu stranu svog karaktera. Gledajući seriju nisam mogla ne zapitati se kako bi se ponašala da sam i sama žrtva takvih okolnosti.
Serija me podsjetila na korejski film Parazit koji je dobio Oskara 2020. godine, a također se bavi socijalnom nejednakostima, očito vrućom temom u svijetu. Nadam se da ovim tekstom nisam previše otkrila onima koji seriju još nisu pogledali, no obzirom na svoju veliku popularnost u temi koja je suština ovoga bloga, nisam mogla je ne komentirati. Poučna i upozoravajuća priča o dužničkom ropstvu i važnosti financijske neovisnosti u svim fazama života.