Ako ste čitali moj tekst o tome kako samostalno složiti svoj portfelj na vrlo jednostavan način (vidi ovdje), treba znati kako od jednostavnog postoji još jednostavnije. Krajem 2020. godine Vanguard je u Irskoj registrirao svoje LifeStrategy fondove čime su postali dostupni i ulagačima iz EU. Radi se o ETF-ovima s predefiniranim omjerima globalnih dionica i obveznica koji mogu poslužiti kao odlična alternativa robo-savjetnicima dostupnima u Hrvatskoj o kojima sam nedavno pisala ovdje.
O čemu se radi?
Navodno, alokacija imovine (ovdje se misli na odnos obveznica i dionica u portfelju) ima značajno veći utjecaj na naše prinose od samih instrumenata koje odabiremo. Na toj pretpostavci se temelji logika ovih fondova budući oni u sebi već sadržavaju ciljanu alokaciju.
Vanguardovi LifeStrategy fondovi su fondovi sastavljeni od fondova (funds of funds) te pružaju vrlo jednostavan model ulaganja svima koji se ne žele ‘zamarati’ gore spomenutim alokacijama te posljedičnim rebalansiranjem.
Prednosti ulaganja u ovakve fondove:
- radi se o ETF-ovima pouzdanog izdavatelja (Vanguard)
- (relativno) niska upravljačka naknada (0,25%)
- automatsko rebalansiranje (to fond radi za vas)
- postoje akumulirajuće i distribuirajuće verzije fondova ovisno o preferencijama
Nedostaci ulaganja u ove fondove:
- ne možete birati ETF-ove unutar odabranog fonda
- možete proći i jeftinije: Vanguardovi fondovi računaju 0,25% u odnosu na 0,22% koliko bi platili za dioničke ili 0,10% za obvezničke fondove
- ne želite fiksnu alokaciju već ju mijenjati kroz vrijeme
- ne želite obvezničke ETF-ove u svom portfelju
Kako izgledaju fondovi
Ukupno je 4 fonda koje možete naći u dvije verzije – akumulirajućoj i distribuirajućoj. Naravno, kao što sam već puno puta pisala, akumulirajuća je ona za nas porezno optimalna.
Ukratko, fondovi variraju od onih najmanje rizičnih sa samo 20% dioničkih do onih s 80% dioničkih ETF-ova koje ćete birati ovisno o sklonosti riziku te vremenskom horizontu ulaganja.
Iako ne postoji fond sa 100% dioničkih fondova, tako nešto možete ostvariti investiranjem u čuveni Vanguard FTSE All-World ETF (VWCE).
Kada sam ove fondove proučavala početkom 2021. godine, imovina pod upravljanjem iznosila im je oko maksimalnih 15-tak milijuna eura. Danas je to značajno više, naročito kod onih fondova s većim udjelom dionica (stanje 18. studenoga 2022.):
Sve ćete fondove naći primjerice na njemačkoj burzi pod tickerima V80A, V60A, V40A i V20A ako govorimo o akumulirajućim varijantama, te V80D, V60D, V40D i V20D u distribuirajućim varijantama.
Struktura fondova
Kao što je vidljivo iz tablice dolje, fondovi su strukturirani sukladno EU regulativi u kojoj pojedinačni ETF ne može prijeći 20% ukupnog portfelja. Iz tog je razloga mix ETF-ova je okvirno dolje prikazan (s određenim preklapanjima), ali to ionako nije previše za zabrinjavati običnog investitora budući se trgovanje i rebalansiranje odvija unutar fonda bez našeg aktivnog sudjelovanja.
Naravno, nitko vas ne sprječava investirati u samostalno u neke od gore navedenih ETF-ova pa tako ostvariti željenu kombinaciju dionica i obveznica. No, dobro je znati kako, onima manje zainteresiranima za samostalno definiranje portfelja od vas i mene, ovi fondovi u velikoj mjeri olakšavaju investiranje apsolutnim početnicima.