‘Najbogatiji čovjek u Babilonu’

U originalu: The Richest Man in Babylon (George C. Clason)

Ako se pitate što kupiti za Božić svojoj već odrasloj djeci, kao i svim vama dragim ljudima kojima želite dobro – ne tražite više. Posebno korisna onima u financijskim dugovima, no neće odmoći ni pojedincima koje takve brige ne muče. Dapače, može osvijestiti nekakve zdrave stavove o novcu i životnim vrijednostima, naučiti nas samopoštovanju i povećati vjeru u sebe i svoje sposobnosti.

Dugo je ova knjiga, čak godinama, stajala na popisu onih koje želim pročitati. Konačno, nakon nekoliko mjeseci čekanja u gradskim knjižnicama (knjige više ne kupujem ako ne ‘moram’, vidi – Zašto gomilamo stvari koje ne trebamo?), ipak sam pribavila audio izdanje.  Iako je pisana arhaičnim engleskim, odslušala sam ju u jednom danu (i dahu). 

Nastala je kao serija pamfleta o osobnim financijama koje su američke banke dijelile 20-tih godina prošlog stoljeća. Oni najbolji dijelovi završili su u ovoj knjizi koja je izdana davne 1926. godine. Do današnjeg dana prodana je u nekoliko milijuna primjeraka. Priča o novcu ispričana je u vidu parabola smještenih u drevni antički grad Babilon. 

Babilon je, prema autoru, izabran kao najbogatiji grad staroga svijeta te činjenice da su njegovi građani bili najbogatiji ljudi onoga vremena. Znali su cijenu novca, kako razumno njime raspolagati, te kako ga očuvati i multiplicirati.

Knjiga je poznata po 7 pravila novca (ili, u mom slobodnom prijevodu):

  • Prvo plati sebi – štedi 10% od svega što zaradiš (čak i ako si u dugu)
  • Kontroliraj svoju potrošnju, ne troši iznad svojih mogućnosti
  • Mudro investiraj onih 10%
  • Izbjegavaj investicije koje zvuče predobro da bi bile istinite
  • Posjeduj vlastiti dom
  • Osiguraj se
  • Unaprijedi svoju sposobnost zarađivanja

Jednostavne životne i financijske mudrosti, očito bezvremenske, ispričane na simpatičan, pomalo biblijski način. Knjiga koja bi se mogla svidjeti mnogima čak i ako ih priče o novcu nužno ne zanimaju.  Ne odmaže ni to što broji nešto više od stotinjak stranica pa može privući i one manje sklone čitanju. 

U svjetlu nadolazećeg Interlibera, a i činjenice kako mi uvijek nedostaju ideje za poklone, čini mi se kako će ovog Božića moje nećakinje iznimno ‘oduševiti’ Tetkin poklon – kao što je i mene svojevremeno ‘Čuvaj se senjske ruke’ dobivena od ujaka za 7-mi rođendan 🙂

Moja ocjena 4.0/5

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top