Kada treba promijeniti posao?

U proteklih nekoliko dana pitala sam ekipu na Tetkinoj Facebook grupi (vidi ovdje) koji su to bili razlozi zbog kojih su, u prošlosti, mijenjali posao. Dolje ponuđeni odgovori su njihova lista, a koliko vas dijeli iste razloge, označite u odgovorima (anonimnim) dolje:

Koji su sve bili razlozi zbog kojih ste, u prošlosti, mijenjali posao ili poslodavca?

(označite one najvažnije)

Osobno, u svojih gotovo 25 godina karijere, iskusila sam većinu. Neki su u cijeloj priči imali veći, a neki manji značaj, no obično bi dolazili ‘u paketu’. Trenutno sam kod četvrtog poslodavca, ne planiram otići (nikad se ne zna), mada kažu kako ćemo ih u karijerama promijeniti bar 6 ili 7. No, bez obzira što već jako dugo nisam mijenjala poslodavca, mijenjala sam pozicije (ukupno tri) pa bih rekla kako sam svoju životnu ‘kvotu’ zapravo ispunila.

Kako je izgledao moj poslovni put i koji su bili razlozi promjena možeš, ako te zanima, pročitati dolje.

Moj put

Prvi posao sam dobila kao stipendist jedne velike osječke firme, u vrijeme stare Juge među jačim kompanijama. Međutim, rat je učinio svoje, firma je značajno usporila razvoj zbog gubitka velikog dijela tržišta, a kako sam bila željna učenja i napredovanja, odlučila sam potražiti nove izazove. Tome je u velikoj mjeri pridonijela činjenica kako sam, za vrijeme staža u kompaniji, provela gotovo 8 mjeseci u Italiji na poslijediplomskom studiju bankarstva i financija te mi je kontrast (kratkog) života vani s ratom razorenim Osijekom postao nepremostiv. Nakon tri godine boravka u kompaniji, odlučila sam napustiti posao i krenula u nove avanture.

Promjena 1: Želja za promjenom okruženja, želja za učenjem

Nakon što sam ‘zatvorila’ ovo osječko poglavlje, put me odveo u jednu od takozvanih Big 4 kompanija (‘velika četvorka’). Doduše, u doba mog studija bilo ih je 6, u vrijeme zaposlenja 5, vrlo brzo su se još dvije spojile, a jedna ubrzo propala u aferi Enron. Tko god je bio dijelom velike četvorke zna kako se radi o ubojitom tempu rada i učenja, bez vikenda i slobodnih trenutaka. Iako sam već imala radnog iskustva, morala sam startati od ‘nule’. Ipak, taj period života držim ključnim u svemu što sam kasnije radila, jer znanje i iskustvo koje sam tamo stekla bilo je neusporedivo s ičim do tad. Kao što to obično biva, karijeru sam nastavila u jednom od tadašnjih klijenata, start-up kompaniji u to doba, koji su me za posao ‘vrbovali’ gotovo 2 godine koliko sam vodila reviziju. Na drugom sam poslu provela gotovo 5 godina.

Promjena 2: Više slobodnog vremena, visina primanja i ukupni paket, novi izazovi

Prvi šok koji sam doživjela u novom okruženju bili su slobodni vikendi. Nakon gotovo 5 godina našla sam se u situaciji kako konačno znam što ‘normalni’ ljude rade vikendima obzirom sam ih većim dijelom provodila na poslu. To je bio stvarno dobar osjećaj. Osim njega, razlika između biti konzultant, odnosno govoriti ljudima što bi bilo dobro napraviti u odnosu s imati priliku stvarno to i provesti u djelo je ogromna. Htjela sam, kao i svi kolege tamo, firmu ‘podići na noge’ te od nje napraviti jakog konkurenta tadašnjim (a i sadašnjim) monopolistima. Izazova je bilo na pretek po svim točkama, više nisam bila samo financijaš već sve drugo što se tražilo. Ovo vrijeme također pamtim po odličnoj suradnji sa šefom Amerikancem koji je, po mom mišljenju, bio nešto najbolje što se mladoj osobi može dogoditi u ranoj fazi karijere. Mentor, učitelj, kolega i prijatelj, sve u jednom.

Vrlo brzo je tempo u firmi postao ponovo jak, kupovali smo manje firme u okruženju, radilo se sve više prekovremeno, a i sami smo postali ciljem nekolicine velikih igrača. Procesi kupnji/prodaja postali su svakodnevica, sve manje sam se mogla baviti operativnim poslovima, počela opet ‘noćiti’ u uredu, a i šef kojeg sam spomenula vratio se u svoj rodni kraj. Ubrzo smo promijenili vlasnike koji objektivno nisu znali što znači upravljati ovakvom firmom te su međuljudski odnosi, nakon što su godinama bili fenomenalni, postali prilično narušeni. Nije pomogao ni nekvalitetan odnos s novom šeficom, pa sam, nakon gotovo šest godina, odlučila otići.

Promjena 3: Loši međuljudski odnosi, stres, šef, želja za promjenom okruženja

Kod današnjeg poslodavca brojim već gotovo 12-tu godinu. Počela sam na jednoj poziciji, trebala sam oformiti potpuno novi tim, a istovremeno sam pomagala na bezbroj novih i velikih projekata u firmi. Imala sam sreće jer je firma prolazila kroz svoje možda najznačajnije razdoblje razvoja, a ja sam bila blizu ‘vatri’. Nakon burnih 6 godina, promijenila sam poziciju i postala odgovorna za financije internacionalnih tržišta. Taj je period bio pun uspona i bolnih padova, ali i neprocjenjivih iskustava. Nakon turbulentnih 3 godine, eto me ponovo na novom radnom mjestu, ovaj put izvan bazične struke. Više nisam u financijama iako su ostale moja ljubav (čemu svjedoči i ovaj blog), ali imam priliku upoznati se s drugim dijelovima firme na jedan sasvim nov način. Hoće li me za neko vrijeme opet zasvrbjeti pete, možda, ali mi se čini kako bi sljedeća promjena mogla biti samo ona, financijski neovisna rana penzija. Uostalom, nitko mi ne brani maštati o tome 🙂

Promjena 4: FIRE@50

Kakav je bio vaš karijerni put? Podijelite u komentarima kao želite.

P.S. svratite slobodno i na moj Linkedin profil te se svakako ‘povežimo’ ako želite.


TREBAŠ POMOĆ OKO SVOJIH FINANCIJA?

Prijavi se za COACHING!

Za sve one koji se muče s financijama i pri tome ne znaju odakle krenuti, pokrenula sam (online) osobne edukacije (coaching):

Stoga, ako vas zanima kako:

  • realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
  • definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
  • izraditi osobni financijski plan
  • definirati koliko je potrebno štedjeti za navedene ciljeve
  • početi investirati te
  • definirati optimalan investicijski portfelj

ne oklijevajte nego se prijavite za više informacija o tome:

Ukoliko ste ipak više zainteresirani za jednodnevne edukacije o temama financija i investiranja, pogledajte OVDJE.

Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top