Imaš kunski i devizni račun (u eurima) u istoj banci? Izbjegni naknade.

Sitno brojimo do trenutka uvođenja eura. Dvojno iskazivanje cijena (iako obvezno tek od 5. rujna) već imamo prilike vidjeti u nekim prodajnim mjestima, a od nedavno i na bankomatima. No što će se dogoditi s našim bankovnim računima i kako izbjeći plaćanje naknada nakon uvođenja eura? Čitaj dalje.

Imaš li kunski i devizni (u eurima) račun u istoj banci?

Kunski tekući i žiro račun (ne diraj ništa)

Kunski računi postat će automatski računi u eurima od 1. siječnja 2023. godine. Ukratko, nećemo morati zatvarati postojeće kunske i otvarati račune u euru. Konverzija će biti provedena sukladno fiksnom tečaju koji iznosi 7,53450 i bez naknade.

Devizni račun (jedan zatvoriti)

Devizni račun u euru više se neće smatrati deviznim računom već tekućim računom u domaćoj valuti, odnosno euru, novoj službenoj valuti. Novac na tom računu moći ćemo koristiti za transakcije u euru prema fizičkim i pravnim osobama u Hrvatskoj i izvan nje. No, ako prije uvođenja eura u istoj banci posjedujemo i kunski i devizni račun u euru, morat ćemo u roku od 60 dana od uvođenja eura zatvoriti jedan i prenijeti sredstva na drugi račun ukoliko to želimo učiniti bez naknade. Postojeći IBAN se neće mijenjati, kao ni kartice koje pripadaju tom računu. Naravno, ukoliko je račun multivalutni, pa se na njemu nalaze i druge valute osim eura, nemojte ga zatvarati.

Testirajte svoje znanje o uvođenju eura kroz ovaj Kviz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top