Glas naroda: U kojoj valuti štedjeti?

Nakon nešto dulje vremena, evo nove ankete i pitanja za vas.

Rusk invazija na Ukrajinu dovela je, očekivano, do snažnih oscilacija na valutnim tržištima. Stradao je euro i ostale europske valute, a vrijednosti je skočila dolaru, jenu i švicarskom franku. Naravno, ruski rubalj je potonuo.

U kojoj valuti smatrate je najbolje držati ušteđevinu sljedećih 10 godina?

Naravno, ovdje ne govorimo o tome kako je štednju pametnije investirati, to je ipak tema za neki drugi put.

Nakon ankete koja je trajala nešto više od 24 sata na koju je u trenutku pisanja ovog posta odgovorilo 152 osobe, najveći broj glasova dobilo je euro (41%), zatim švicarski franak (26%) te na trećem mjestu američki dolar (22%). Zato je interesantno vidjeti kako bi izgledala naša ušteđevina da smo, umjesto u kunama, držali ju u nekoj od svjetskih valuta od početka 2022. godine, te zadnjih 10 i 20 godina.

Kuna u odnosu na svjetske valute od početka 2022. godine

Evo kako je sve izgledalo od početka ove godine pa sve do današnjeg dana (11. ožujka 2022.):

Izvor: fxtop.com

Ukratko, kuna je od početka godine oslabila u odnosu na sve promatrane valute, a najviše u donosu na američki dolar (3,82%), japanski jen (2,25%) švicarski franak (1,74%). Kad bismo gledali samo ovaj period, vjerojatno bismo trebali glasati za dolar. No, pogledajmo i nešto dalje u prošlost.

Kuna u odnosu na svjetske valute u zadnjih 10 godina

Ako uzmemo desetogodišnji period od 11. ožujka 2012. godine do današnjeg dana, evo kako su se kretali odnosi:

Izvor: fxtop.com

Ukratko, opet bi najbolje prošli s američkim dolarom (20,38%), zatim švicarskim frankom (18,17%), a najgore s japanskim jenom (-15,73%) koji je ujedno imao i najveće oscilacije u vrijednosti (50,96%). Kako je kuna vezana uz euro, tu i nismo očekivali velike oscilacije.

Kuna u odnosu na svjetske valute u zadnjih 20 godina

U dvadesetogodišnjem periodu počevši od 11. ožujka 2002. godine do danas, evo kako su se kretali odnosi:

Izvor: fxtop.com

U ovom, nešto duljem periodu, situacija se značajno mijenja u odnosu na prethodnu. Najbolje bismo prošli držeći švicarski franak (48,79%), a najlošije s američkim dolarom (-17,73%).

Kako bi izgledala naša štednja od 10.000 kuna

Kad bismo rezimirali gornje tablice te ove postotke pretvorili u kune, dobili bismo sljedeću sliku:

Kao zaključak na pitanje u kojoj valuti je najbolje držati ušteđevinu sljedećih 10 godina, mogu samo reći – ne znam. Brojke kažu kako se kretanja tečaja teško mogu predvidjeti, stoga je vjerojatno to uzaludno i pokušavati. Jedino na što možemo utjecati je – gledati zaraditi tih 10.000 kuna, eura ili dolara. Slažete se?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top