U prvom sam dijelu teksta o financijskoj pismenosti žena (vidi ovdje) komentirala različitosti u financijskom znanju između žena i muškaraca. Međutim, postoje značajne razlike i u financijskom ponašanju. U ovom segmentu ipak, čini se, žene nisu toliko inferiorne muškarcima. Čak dapače, u nekim dijelovima, poput vođenja budžeta i praćenja financija su naprednije. Na žalost, u područjima kao što su štednja, odnosno, pokriće osnovnih troškova života te izbor adekvatnih financijskih proizvoda, žene su i dalje u lošijem položaju. Ukratko, nepovoljan socio-ekonomski položaj ima značajan utjecaj na razinu njihove financijske pismenosti. No, krenimo redom.
Podsjećam kako se navodi iz ovog teksta oslanjaju na istraživanje OECD-a o financijskoj pismenosti žena koje možete pronaći ovdje.
Žene češće planiraju i prate svoje financije
U pitanjima kratkoročnog upravljanja novcem, žene imaju važnu ulogu u svojim kućanstvima. U brojnim zemljama to je čak primarno ženska uloga. Dobar nadzor nad troškovima je ključan korak u izgradnji financijske stabilnosti i izbjegavanja neodrživog nivoa dugovanja. Međutim, žene se ponekad pretjerano fokusiraju na taj dio, žrtvujući vrijeme kojega nemaju za unaprjeđenje ostalih segmenata svog financijskog života.
Žene se više fokusiraju na štednju, a muškarci na zarađivanje
U situacijama u kojima svojim primanjima ne mogu pokriti životne troškove, čini se kako žene i muškarci koriste različite strategije. Žene češće pribjegavaju rezanju troškova čime se pak izlažu drugim nevoljama poput nekvalitetnije prehrane i, posljedično, lošijeg zdravlja. One se često, zbog neimaštine, odriču troškova osiguranja i štednje za mirovinu što ima značajan utjecaj na kvalitetu života kasnije u starosti.
S druge strane, muškarci će češće raditi prekovremeno, pokušati zaraditi ekstra novac ili raditi još jedan posao. Važan razlog zbog kojeg žene često nisu u mogućnosti koristiti iste strategije je činjenica kako se u većoj mjeri od muškaraca bave djecom te kako nemaju jednake mogućnosti zapošljavanja.
Žene manje investiraju
I muškarci i žene općenito malo investiraju tako da razlike u promatranim zemljama nisu značajne. Međutim, muškarci u razvijenim zemljama češće posjeduju dionice, obveznice i investicijske fondove nego žene. No, i jedni i drugi u najvećoj mjeri investiraju u niskorizične investicije niskih prinosa s malom razlikom gdje su muškarci ipak skloniji nešto rizičnijim proizvodima kao što su dionice, u odnosu na žene.
Žene manje štede
U apsolutnim iznosima, žene manje štede nego muškarci. Razlog je više no očit – prosječno manje zarađuju. Posljedično, ne uspijevaju dovoljno uštedjeti za mirnu mirovinu. Tipično, one manje akumuliraju štednje u svom radnom vijeku iz razloga kao što su:
- niža primanja
- niža stopa zaposlenosti
- porodiljni dopust (i niža primanja uz izostanak promocije)
- izbor zanimanja (obično niže plaćenih)
- veća vjerojatnost zaposlenja na određeno
Žene su u većini kućanstava zadužene za neplaćeni rad koji uključuje brigu za djecu i starije članove obitelji. Sve je više i samohranih majki kojima je posebno teško štedjeti, naročito za mirovinu. Kako se žene obično ranije umirovljuju, a dulje žive, manjak štednje ih često vodi u siromaštvo, ovisnost o članovima obitelji ili socijalnoj pomoći u starijoj dobi.
Važno je istaknuti i nesklonost žena ka riziku zbog čega često drže vrlo konzervativne portfelje s niskim stopama povrata. O tome u sljedećoj točki.
Žene biraju lošije financijske proizvode
Odabir adekvatnih financijskih proizvoda u snažnoj je vezi s financijskom pismenosti. Kada pojedinci provode vrijeme analizirajući financijske proizvode i tražeći neovisne savjete, veća je vjerojatnost kako će odabrati primjerene instrumente. Također, manja je šansa kako će nasjesti na prijevare.
Na žalost, u odnosu na muškarce, žene manje uspoređuju ponude te su sklone vjerovati neformalnim izvorima kao što su obitelj, rođaci i prijatelji. Isto tako, dugoročna veza s financijskom institucijom (čitaj bankom) je jedan od presudnih faktora. Također, analize pokazuju da se žene puno rjeđe informiraju o financijskim proizvodima i uslugama u novinama ili portalima. Ukupno gledano, žene koriste manje izvora informacija za donošenje svojih odluka čime, objektivno, ne dobivaju najbolje što mogu za svoj novac.
Zaključno
Kao što sam već navela u prethodnom tekstu, financijsko opismenjavanje žena kritično je za poboljšanje njihove ekonomske situacije. U prvom koraku radi se o stjecanju potrebnih financijskih znanja, a nakon toga, i promjena ustaljenih obrazaca ponašanja i odnosa prema novcu. Žene se primarno moraju odvažiti više zarađivati (tražiti povišice ili bonuse, promjeniti posao ako treba) te rizičnije ulagati (promijeniti strukturu portfelja).
Najveći problem i dalje će ostati neplaćeni rad zbog kojega često ne mogu ili ne stignu ostvariti ništa od gore navedenog. To je borba koja će dugo trajati jer mijenja stoljetne obrasce ponašanja cijelog društva. U tome trebamo pomoć muškaraca koji shvaćaju neravnopravnost položaja u kojemu se žene nalaze.
U sljedećem tekstu na ovu temu pozabavit ću se ključnim barijerama za unaprjeđenje financijske pismenosti žena i kako ih prebroditi. Vjerujem da je i ovaj blog dobar pokazatelj kako žene mogu igrati zapaženu ulogu u dominantno muškom svijetu osobnih financija i investiranja.
TREBAŠ POMOĆ OKO SVOJIH FINANCIJA?
Prijavi se za COACHING!
Ako se mučiš sa svojim financijama i ne znaš odakle krenuti, a naročito ne znaš kako:
- realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
- definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
- izraditi osobni financijski plan
- definirati koliko je potrebno štedjeti za financijske ciljeve (poput kupnje nekretnine, auta, štednje za djecu, mirovine)
- početi investirati te
- definirati optimalan investicijski portfelj
prijavi se za više informacija (o načinu rada i cijeni) ovdje: ZANIMA ME COACHING.
Ukoliko ste ipak više zainteresirani za jednodnevne edukacije o temama financija i investiranja, pronađite više info OVDJE.
Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.