eToro – cool ideja ili nesreća koja se tek treba dogoditi?

eToro, izralsko-engleska platforma za investiranje, koja se hvali s 15 milijuna korisnika, navodno ‘vreba’ ugroziti američki Robinhood. Potreban vam je samo internet, pametni telefon te ova investicijsko-socijalna mreža i spremni ste investirati. Možete o tome znati apsolutno ništa, jednostavno trebate ‘pratiti’ nekoga koji o tome bar nešto zna. Michael Batnick kaže – ‘eToro je nesreća koja se tek treba dogoditi’.

Jay Smith nije profesionalni investitor. On je tek 32-godišnjak koji živi u južnoj Engleskoj i svoje dane provodi igrajući se na tržištu kapitala.

Ali Smith, kojeg online zovu Jaynemesis, upravlja investicijskim odlukama više od 21 tisuću ljudi s 40 milijuna dolara aktivne imovine koji kopiraju njegove poteze na platformi eToro. Kada se on ‘nakrca’ dionicama FedExa, to naprave i oni, kad on ‘shorta’ Nasdaq, naprave to i oni.

Izvor: Bloomberg
Jeste čuli za eToro do sad?

Jaynemsis to sve ne radi za džabe. eToro mu plaća oko 2,5% na imovinu onih koji prate njegove investicijske poteze. A to mu godišnje nosi oko 1 miijun dolara zarade.

Ono po čemu se eToro razlikuje od drugih platformi je CopyTrading. Jednim klikom možete odlučiti koga ćete ‘pratiti’ od takozvanih popularnih investitora kako ih platforma naziva. Oni su zapravo fond menadžeri amateri, a za takvima nije dopušten rad na tržištima poput američkog. Bar za sad.

Ako je tržište ove godine više sličilo na kockarnicu nego ikad, eToro od toga dobro živi. Primarno privlači novajlije u investiranju od kojih se mnogi čak otvoreno hvale kako o svemu tome ne znaju puno ili čak ništa.

Na platformi se može trgovati dionicama i ETF-ovima, opcijama i CFD-ovima (koji, na primjer, nisu dopušteni u Americi) te koristiti polugu od čak 5:1 (trgovati posuđenim novcem). Neki kažu kako ova platforma zapravo potiče kockanje. No, prema riječima vlasnika, radi se o tome kako današnje financijske institucije ne nude adekvatne proizvode za nove generacije koje žele sve ‘online, u realnom vremenu i preko društvenih mreža’.

Nisam ulazila u analizu ponude (bar za sad) i teško mogu dati svoj sud. Za manekena su odabrali Aleca Baldwina kojeg ćete prvo vidjeti kad otvorite web stranice. Je li copytrading prolazna stvar ili jedan novi način trgovanja, ostaje za vidjeti. Za sada mi se opcija kopiranja poteza amatera čini riskantnijim nego vlastite odluke. Treba reći kako eToro nudi i klasične brokerske usluge tako da ne trebate kopirati nikoga već osloniti se na svoju pamet i sreću. Bez daljenjeg, vrijedi pogledati njihovu cjelokupnu ponudu da bi donijeli neutralno mišljenje.

Što vi mislite? Jeste li već trgovali ‘preko’ te platforme?


Za sve one koji se muče s financijama i pri tome ne znaju odakle krenuti, pokrenula sam (online) osobne edukacije (coaching):

Stoga, ako vas zanima kako:

  • realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
  • definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
  • izraditi osobni financijski plan
  • definirati koliko je potrebno štedjeti za navedene ciljeve
  • početi investirati te
  • definirati optimalan investicijski portfelj

ne oklijevajte nego se prijavite (bez ikakvih daljnjih obaveza) za više informacija OVDJE.

Ukoliko ste više zainteresirani za jednodnevnu edukaciju o temama financija i investiranja, pogledajte više OVDJE.

Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top