Alati za planiranje 2019

Kao što obećah u zadnjem postu na ovu temu (vidi ovdje), u ovom ću s vama podijeliti dva jednostavna alata koja bi vam trebala pomoći u planiranju i praćenju svojih financija u sljedećoj godini.

Nikako ne mogu dovoljno napomenuti važnost dugoročnog planiranja čiji je godišnji financijski plan samo nastavak. O tome sam pisala ovdje. Vrlo je bitno znati kamo idemo puno prije no što se tamo uputimo.

Tekst u nastavku je za one koji se prijave (vidi dolje) na listu zainteresiranih (te, naravno, stalne pretplatnike bloga koji se ne trebaju prijavljivati opet) budući sadrži upute o korištenju koje možda drugima neće biti od koristi, ali neće ni naškoditi 🙂Godišnji financijski plan

a) unos početnih stanja – na prvoj stranici unosimo početno stanje sredstava na svim računima te planski tečaj za 2019 (ako imate devizne račune). Ako imate obveze po kreditnim karticama, unesite i to u početno stanje.

b) unos troškova – unosite sve planske troškove po mjesecima i grupama. Nazive grupa možete slobodno mijenjati, kao i pojedinačne linije troškova unutar njih. U potpunosti ju prilagodite svojim potrebama. Bitno je dobro ih isplanirati, zato dobro pogledajte koliko ste prosječno trošili u 2018. godini. Ako takvu analizu niste prije radili, imate dva mjeseca vremena za to. Predlažem da prvo krenete od najvećih i najvažnijih kategorija (onih neizbježnih), a onda ka manje važnim.

c) unos prihoda – kao i kod troškova, unosite odvojeno redovne (plaću i slično) te ostale prihode. Kategorije također možete mijenjati kao i linije unutar njih.

d) ulaganja – unosite sve ono što planirate staviti ‘sa strane’. Također mijenjate, brišite ili dodajte pojedinačne linije

d) sažetak – ovdje više nemate što raditi. To je mjesto koje vam omogućava pregled svega unešenog, zato nemojte mijenjati ništa u ćelijama jer se formule automatski ažuriraju.

Nakon što sve podatke popunite, grafički će vam se pokazati vaša ‘krvna slika’.

Moj prijedlog je da, ukoliko ovako nešto prvi put radite, unesete sve poznate prihode i troškove sukladno onome što se događalo u 2018 ili što znate da se promijenilo. Kod primanja budite maksimalno konzervativni, tj. nemojte planirati nešto ukoliko niste sigurni da će se ostvariti. Kod troškova opet obratan proces, pretpostavite kako će se sigurno dogoditi.

Nakon što dobijete prvu verziju plana, napravite ponovnu analizu. Pogledajte što se može promijeniti, gdje se može uštedjeti. Pogotovo je to bitno ako ne uspijevate ništa uštedjeti ili ste u ‘crvenom’. Vraćajte se nekoliko puta ukoliko je potrebno dok plan ne bude realan, no ambiciozan. To je individualna stvar, sami znate koliko ‘prostora’ imate.  Bitno je odrediti cilj koji želite ostvariti sa svojim budžetom. Bilo da je izlazak iz duga ili egzotični godišnji odmor, pridržavanje plana bit će utoliko lakše ako znate što je ‘nagrada’ u cilju.

Nakon što ‘zacementirate’ konačnu verziju plana, predlažem da ju takvu sačuvate. Otvorite kopiju istoga fajla te, mjesec za mjesec, popunite kolone stvarnim troškovima i prihodima, a ostale mjesece korigirajte kako biste, unatoč promijenjenim brojkama, ostvarili svoj inicijalni plan. Konkretno, ako pretjerate s potrošnjom u jednoj kategoriji, morat ćete se ‘stisnuti’ do kraja godine na toj istoj ili nekoj drugoj. Originalni fajl neka vam ostane kao podsjetnik gdje ste ‘fulali’. Svake godine ćete u ovome biti sve bolji.

To je samo jedan od prijedloga, na vama je upravljati time kako god smatrate potrebnim.

MJESEČNI PLAN

Mjesečni plan je produžetak godišnjeg financijskog plana. Služi onima koji nemaju nikakve alate za praćenje svojih troškova. Kategorije su iste kao u godišnjem planu, pa ako ih tamo mijenjate, promijenite ih i ovdje.

a) početno stanje – ovdje unesite početno stanje kao i kod godišnjeg plana (u totalu).  Ono što možete mijenjati su nazivi kategorija (ako ste ih mijenjali u godišnjem planu) te unijeti mjesečne planske vrijednosti iz godišnjeg plana kako biste imali pregled između planiranog i ostvarenog. Ostale ćelije nemojte dirati jer su povezane formulama.

b) transakcije – ovdje unosite redom transakcije kako su se događale kroz mjesec. Predlažem korištenje debitnih kartica za sve veće troškove što će vam omogućiti da kroz pregled transakcija u vašoj banci vrlo brzo popunite ovu tablicu. Gotovinske troškove morat ćete evidentirati negdje ‘sa strane’. Najbolje bi bilo ažurirati je tjedno, no može i dnevno ako za to imate energije.  Ulaganja ovdje nisam uključivala, možete ako želite.

Ukoliko koristite mjesečni plan, svakoga mjeseca imat ćete jasan pregled razlika u odnosu na plan.

Kao što sam navela, neke banke (npr ZABA) imaju aplikacije za praćenje troškova koje gledajte svakako iskoristiti.  Također možete koristiti i neke od smartphone aplikacija. Sve one trebaju imati za cilj ubrzati ovaj proces kako bi od njega imali maksimalne koristi.

Ne zaboravimo, cilj ove ‘vježbe’ nije biti dobar u excelu 🙂

Cilj je biti dobar u upravljanju svojim financijskim životom. Preuzeti odgovornost za svoje odluke.

Kako vam izgledaju tablice? Jesu li vam od pomoći te hoćete li se, ove godine, stvarno pridržavati zacrtanih ciljeva?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top