Znaš li koliko rizika možeš tolerirati?

Naša osobna sklonost riziku mijenja se vremenom. Kada tržišta rastu, često postajemo sve hrabriji, a zaradu pripisujemo svojoj umješnosti i pameti. Posljednjih godina očit je porast investicijskih ‘stručnjaka’, osoba koje nisu iskusile bolne padove s početka 2000-tih ili onih 2008/2009. Praktično niste mogli pogriješiti s bilo kojom klasom imovine u koju ste  investirali zadnjih 10-tak godina. Što ne znači kako nećete.

Jedan od načina procjene sklonosti riziku onih nešto starijih je prisjetiti se svojih reakcija u navedenim godinama. Jeste li panično prodavali, mirovali ili kupovali više? Jeste li odlučili trajno sudjelovati na tržištima ili ih konačno napustiti?

Za one mlađe među nama, nije potrebno ići dalje od ožujka prošle godine. Za one koji su investirali u dionice, što ste napravili kada je tržište palo za gotovo 35%? Što biste napravili da se pad nastavio? I koliko bi vam bolan bio gubitak portfelja da se stvari nisu odigrale kako jesu?

Činjenicu kako sam, ‘nešto’ starija i značajno manje sklona riziku, prošlu godinu pametnije dočekala nego 2008. godine pripisujem većem znanju o tržištima. To mi se danas vraća, sada kada je S&P 500 gotovo udvostručio svoju vrijednost od najniže točke prošle godine. No situacija se mogla i drugačije odigrati.

Pitanje je kako procijeniti svoje reakcije u budućnosti? I koliko rizika svatko od nas može podnijeti?

Jedan od grubljih načina procjene je utvrditi maksimalan iznos koji možemo otrpjeti izgubiti. Ako povijest kaže kako tržišta medvjeda imaju prosječan pad oko 35%, možete li zamisliti izgubiti takav iznos? Na primjer, imate investiranih 50 tisuća eura, kako biste spavali znajući da ste (moguće u samo par tjedana kao što je to bio slučaj prošle godine) ‘izgubili’ oko 18 tisuća? Ako je odgovor -nikako, to je očiti znak kako ste previše izloženi dionicama. Isto vrijedi i za druge klase imovine (koliki gubitak možete očekivati na kriptu)?

Jedan meni zanimljiv način procjene izloženosti daje Financial Samurai koji rizik definira kao broj mjeseci rada potrebnih za nadoknaditi gubitak na investiciji. Ukratko, on koristi sljedeću formulu:

(ukupna vrijednost dionica u portfelju x 35%) / mjesečna primanja

U gornjem primjeru, ukoliko je vrijednost vašeg portfelja 50 tisuća eura, a mjesečno zarađujete 1.500 eura neto, broj mjeseci za nadoknaditi gubitak iznosio bi (50.000 x 35%)/1.500 = 11,7 mjeseci. Dakle, trebali biste raditi gotovo cijelu godinu za nadoknaditi taj gubitak. To ne uključuje činjenicu kako od svoje zarade morate pokriti i životne troškove, što praktično može značiti i dvostruki broj mjeseci (ako vam, na primjer, osnovni troškovi života iznose 50% primanja).  Naravno, kako tržišta medvjeda u prosjeku traju oko 10-tak mjeseci, toliko bi zapravo trebalo ‘izdržati’. 

Svatko od nas bi trebao procijeniti svoju osobnu izloženost jer nema univerzalnog broja koji bi svima odgovarao. Što smo bliži mirovini i /ili naša primanja nisu tako pouzdana, trebali bismo preuzeti manji rizik. 

Koliko iznosi vaša izloženost dionicama (ili nekoj drugoj sličnoj rizičnoj imovini) te kako ste procijenili jeste li moguće previše ‘izloženi’?

Želim znati kolika će mi biti mirovina

Prijavi se na donji link te zatraži Analizu i procjenu mirovine (temeljem štednje u prvom, drugom i trećem mirovinskom stupu) te izračun potrebne stope štednje i prinosa za ostvarenje mirovine koju želiš jednoga dana htjeti uživati.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top