Wall Street umjesto Las Vegasa

Nešto je više od tri mjesece od najniže točke koju je zabilježio indeks S&P 500 (-34%). U međuvremenu, tržište se gotovo oporavilo, a rast od preko 40% od dna na kojem se nalazio doveo ga je na razinu od otprilike -6% od početka godine. Znajući što se sve događalo u zadnjih nekoliko mjeseci, uz činjenicu kako je SAD zabilježio gubitak od preko 40 milijuna radnih mjesta (nezabilježenih do sad) te službenu recesiju, ove brojke zvuče gotovo nestvarno. Tržište nije ekonomija i to se zadnjih nekoliko mjeseci potvrđuje iz dana u dan. Svaka nova loša vijest paradoksalno diže vrijednost dionica, a poneka dobra ih spušta. Volatilnost na dnevnoj osnovi je ogromna, a u njoj, poput igrača u kockarnicama, pokušavaju profitirati oni iskusni, ali i vrlo neiskusni igrači.

Robinhood, aplikacija za trgovanje (bez provizija), povećao je broj korisnika za 3 milijuna u prvom kvartalu 2020. godine. Gotovo polovica njih su potpuno novi investitori, nikad do sada nisu sudjelovali na tržištu u bilo kojem obliku. Dnevno trgovanje je uzelo maha, a portali i online grupe pune su priča o ogromnim zaradama, ‘provjerenim’ sistemima trgovanja, teorijama i ‘vrućim’ dojavama.

Vrlo slična atmosfera oko trgovanja prethodila je čuvenom dot.com balonu, no današnji investitori u njemu, tek rođeni, nisu niti mogli sudjelovati. Iz tog razloga i ne poznaju kako bolne mogu biti posljedice. Prije samo nekoliko dana jedan od njih je, pogrešno protumačivši ‘saldo’ na svom računu, počinio samoubojstvo. Imao je tek 20-tak godina. Posljedično, Robinhood uvodi restrikcije u trgovanju opcijama te planira više uložiti u edukaciju mladih investitora kako se ovakve stvari ne bi ponovile. No, pitanje je koliko takve mjere mogu pomoći jer pohlepa je obično jača od razuma.

Manija trgovanja, pogotovo putem aplikacija poput Robinhooda (gdje je moguće investirati s vrlo malim iznosima), dijelom je i posljedica činjenice kako se, u nedostatku bolje zabave (sporta, izlazaka) uslijed COVID-19, velik broj investitora (naročito mlađih) zabavlja kupujući i prodajući dionice. Još gore, obzirom kako same dionice nisu dovoljno ‘sexy’, veći se broj takvih, priučenih investitora, upušta u trgovanje kompleksnim financijskim instrumentima koji imaju potencijal multiplicirati zaradu, ali i gubitak. Kao i 2000-te godine, to za njih teško da može završiti dobro.

Postoji određeni broj iskusnih investitora koji točno znaju što rade i takvi će, ako već nisu, dobro profitirati od ovoga što se događa. No, velika većina (prema nekim ranijim istraživanjima oko 80%), izgubit će novac. Koliko, to je pitanje. Ovih su dana neki investitori ulagali svoje životne ušteđevine u kompanije koje su dan-dva ranije objavile bankrot. Rizik se nekima isplatio pa su odlučili udvostručiti ili utrostručiti svoje uloge. Tipično kockarski, to ide sve dok ne izgube sve što imaju jer ‘get-rich-quick’ sheme završe dobro samo za njihove organizatore.

Pasivno investirati je dosadno. Svakoga mjeseca, kvartala ili godine ulažete isti iznos i čekate 10, 20 i više godina na rezultate. Mlađi (i ne samo oni) preferiraju brzinu, često na račun pameti. Nemaju vremena niti volje čekati pa često u tome izgore. Za educirati se o tome kako tržišta funkcioniraju nemaju strpljenja, a štednja za mirovinu im je predalek i nepoznat pojam. Ne treba ih osuđivati jer smo i sami bili takvi. Na žalost, sve nas to dočeka kasnije u životu.

Ne kaže se bez razloga kako je ‘najgora stvar koja ti se može dogoditi u životu je ući u kockarnicu po prvi put i zaraditi’.

Kakva su vaša iskustva investiranja zadnjih nekoliko mjeseci? Jeste špekulirali?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top