‘The Millionaire Next Door’

Ova mi je knjiga ‘slučajno‘ dopala u ruke prije par godina. Kažem ‘slučajno’ jer teško da bih odabrala čitati o životnim navikama bogataša, jednostavno me ne zanimaju. No, čini mi se kako je postala presudna u formiranju mog pogleda na osobne financije te stavove o novcu.  Još jedna potvrda ‘kako knjiga odabire tebe, a ne ti nju’.

Nedavno sam ju ponovo čitala (zapravo, slušala) i još jednom se uvjerila u njenu aktualnost (iako je objavljena prije više od 20 godina).

O čemu se radi u ‘Milijunašu iz susjedstva’?  To je, zapravo, opsežno istraživanje dvojice sveučilišnih profesora (Stanley/Danko), koji su si uzeli u zadatak ‘otkriti’ tko su, zapravo, ‘milijunaši’ u Americi, kako su stekli svoje bogatstvo te kakvih su financijskih i drugih životnih navika. U svom su istraživanju intervjuirali preko 500 osoba koje posjeduju neto imovinu (vidi objašnjenje što je to u mom postu ovdje) veću od 1 milijun USD, te obavili više od 1,000 raznoraznih anketa o navikama istih.

Kada su započeli svoje istraživanje (negdje 70-ih godina prošlog stoljeća), krenuli su od luksuznih četvrti. Ono što ih je iznenadilo je činjenica kako su najveći broj američkih bogataša pronašli u ‘običnim’ kvartovima, ljude koji se po svom životnom lajfstajlu nisu ni po čemu razlikovali od svojih susjeda.  To ih je potpuno ‘izbacilo’ jer su očekivali glamur i profinjenost, a pronašli uobičajenost i skromnost

Tko su, prema njihovom istraživanju, tipični američki bogataši?

Obično se radi o poslovnim ljudima, vlasnicima manjih tvrtki, lanca trgovina ili uslužnih djelatnosti koji žive u istom gradu gotovo cijeli svoj odrasli život. U prosjeku su se ženili samo jednom te su još uvijek u braku. Kompulzivni su štediše i investitori, a 80% njih su svoju imovinu ostvarili vlastitim rukama (prva generacija bogataša).

Njihovi ih roditelji nisu financijski pomagali, a takav odnos imaju i prema vlastitoj djeci, odgajaju ih da budu ekonomski neovisna. Žive značajno ispod svojih mogućnosti, te smatraju kako je financijska neovisnost neusporedivo bitnija od ‘imidža‘ (‘big hat, no cattle’).

Nadalje, pravi američki milijunaši nisu nužno oni  koji zarađuju milijune, već oni koji te milijune uspijevaju staviti ‘sa strane’. Oni ne pune naslovnice novina. Skromno žive, jednostavno se odijevaju, većinom kupuju rabljena vozila, fokus im je na vlastitom biznisu i štednji, odnosno, investiranju.

Kada takvi milijunaši troše novac, gledaju ga uložiti u ono što će uvećati njihovu neto imovinu, na primjer u obrazovanje. Spremni su također visoko platiti kvalitetne usluge vanjskih konzultanata, poreznih eksperata i pravnika kako bi minimizirali plaćanja poreza i drugih davanja državi.

Warren Buffett, treći najbogatiji čovjek na svijetu u 2018 (‘težak’ oko 90 milijardi dolara), interesantan je po tome što njeguje životni stil gore opisanih ‘milijunaša iz susjedstva’ – osim što se dvaput ženio 🙂

Knjiga sadrži i puno praktičnih savjeta – o tome kolika treba/može biti vrijednost doma koji kupujete u odnosu na visinu primanja, kako znati kolika je vaša očekivana neto imovina i slično (o čemu ću pisati u nekom od sljedećih postova).  Dijelovi o tome kako milijunaši svoju djecu odgajaju na način koji osigurava njihovu financijsku neovisnost mogao bi biti dobar udžbenik svakom roditelju, neovisno o imovini koju posjeduje.

Iako najveći dio nas nikada neće dosegnuti ‘milijunske’ iznose neto imovine, to zapravo uopće nije bitno za razumijevanje ove knjige. Ona daje jedan zdrav i jednostavan pogled na pitanja novca i bogatstva, mijenja percepciju te pruža bezbroj korisnih savjeta o životu koji mogu koristiti svakome, kako blagajnici u Konzumu tako i bahatim balkanskim tajkunima.

Napomena: Ako nekoga zanima detaljnije, knjigu je najbolje (u skladu s mantrom skromnosti) posuditi u knjižnicama Grada Zagreba (vidi ovdje), ili (ako baš želite trošiti) kupiti u nekoj od on-line knjižara.  Ja sam oba puta čitala englesku verziju tako da mi je hrvatski prijevod nepoznat, nadam se kako je ok.  Evo i linka na Amazonu.

Ili me kontaktirajte ovdje pa vam mogu posuditi svoju.

Konačna ocjena: 4.0/5*

*Isključivo zbog nekih ponavljajućih dijelova koji su slobodno mogli biti izostavljeni.  Naročito poglavlje oko odabira auta 🙂

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top