‘Tetkini’ portfelji na kraju 2020. godine

Tetkini portfelji su već ozbiljni dvogodišnjaci. Podsjećam, početkom 2019. godine napravili smo nekoliko portfelja sastavljenih od ETF-ova (jedan nešto konzervativniji, drugi nešto agresivniji) te domaćih otvorenih investicijskih fondova sličnog sastava (također konzervativni i agresivni). Više o strukturi samih portfelja pročitajte u mojoj objavi ovdje (ETF) i ovdje (IF). Ideja je bila vidjeti kako će se portfelji ponašati u godinama pisanja ovog bloga, a možda dati nekome i ideju kako složiti svoj vlastiti.

Koji ste prinos ostvarili u 2020. godini?

U svaki smo od portfelja početkom 2019. godine uložili 10,000 eura te smo svakoga kvartala dodavali 2,500 u omjerima dionica i obveznica 60/40 (konzervativni) i 80/20 (progresivni) portfelj. Napominjem kako struktura ovih portfelja (odabrani ETF-ovi i IF-ovi) nije preporuka za ulaganje već samo jedan od primjera mogućih izbora za one koje zanima pasivno ulaganje.

2020. godina kao iz filmova

Godina iza nas spada u jednu od najturbulentnijih ikada. Nakon što je S&P 500 spektakularno pao za gotovo 34% u ožujku, do kraja godine ne samo da se oporavio već završio i na ATH vrijednosti od 3.756 boda, odnosno, +16% u odnosu na početak 2020. Paradoksalno, no čini se kako je upravo pandemija bila ta koja je gurnula indeks u pozitivu, obzirom na ne tako pozitivna očekivanja početkom godine. Tehnološke kompanije su imale još jednu sjajnu godinu, Nasdaq čak +47%.

Praktično, osim nafte i nekih roba, nema imovine koja je godinu završila u minusu (zlato +25%, srebro +47%). Ne treba zaboraviti niti Bitcoin koji je rastao +300%, a neke kompanije koje su se ove godine odlučile na IPO udvostručile svoju vrijednost.

No, dolar je također izgubio na vrijednosti oko 7% što također treba uzeti u obzir kada pričamo o realnim prinosima.

Kako su izgledali ‘Tetkini’ portfelji?

Bez dileme, a sukladno gore napisanom, portfelji u kojima su u većoj mjeri bile zastupljene dionice (80/20) bolje su prošle ove godine. Najbolji je ETF-P u kojemu su također povukla emerging tržišta. Ukratko, na 30-tak uloženih tisuća eura (kuna/dolara), zaradili biste, slijedeći neke od gore navedenih portfelja, od 3-6 tisuća.

Portfelj 60/4080/2060/4080/20
NazivETF-KETF- PIF-KIF-P
Prinos %15,0%18,4%9,1%12,1%
PgP %7,5%9,2%4,5%6,1%

I dalje je očita razlika u prinosima između ETF-ova i IF-ova (naknade) pa bar tu nemamo dileme kako investirati. Prinosi ETF-ova od početka se kreću od 15-18% dok su IF 9-12%. To rezultira relativno dobrim prosječnim godišnjim prinosima: od 7,5%-9,2% za ETF-ove, tek 4,5%-6,1% za investicijske fondove. Razlika od 3 posto godišnje nije mala i snažno govori ono o čemu cijelo vrijeme pišem, a to je kako o naknadama treba jako voditi računa.

Prošlog sam kvartala usporedila ove portfelje s svojevrsnim benchmarkom – ETF-om koji prati S&P 500 (CSSPX). Prinos portfelja sastavljen isključivo od njega, odnosu na gore navedene, bio značajno veći i iznosi 24% (prosječan godišnji oko 11%). Moj osobni portfelj u velikoj mjeri sadrži S&P 500 i nisam požalila (bar za sad).

Kako će izgledati 2021. godina, ostaje nam vidjeti. Nekako se ipak ovih posljednjih dana više radujem mirnijim danima i noćima nego prinosima 🙁


TREBAŠ POMOĆ OKO SVOJIH FINANCIJA?

Prijavi se za COACHING!

Ako se mučiš sa svojim financijama i ne znaš odakle krenuti, a naročito ne znaš kako:

  • realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
  • definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
  • izraditi osobni financijski plan
  • definirati koliko je potrebno štedjeti za financijske ciljeve (poput kupnje nekretnine, auta, štednje za djecu, mirovine)
  • početi investirati te
  • definirati optimalnu alokaciju investicijskog portfelja sukladno gore navedenim ciljevima

prijavi se za više informacija (o načinu rada i cijeni) ovdje: ZANIMA ME COACHING.

Ukoliko ste ipak više zainteresirani za jednodnevne edukacije o temama financija i investiranja, pronađite više info OVDJE.

Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top