Mars i Venera investiraju – rezultati ankete i još ponešto

Muškarci su, bez dileme, skloniji riziku u odnosu na žene. To je evidentno u svim segmentima života, pa tako i po pitanju novca. Prihvaćaju rizičnije poslove pa su skloniji ozljedama na radu, u prosjeku brže voze te često preferiraju po život prijeteće hobije. Samom tom činjenicom plaćaju skuplje premije životnog osiguranja. Ili bi trebali 😉

Po pitanju investiranja, situacija nije značajno različita. Skloniji su samostalno investirati, ‘trejdati’ i općenito, promatrati tržišta kapitala poput sportskih utakmica, često kao poligone za dokazivanje. S druge strane, žene su sklonije pasivnom investiranju, rijetko mijenjaju investicijske strategije i, posljedično, plaćaju manje naknade pa time, ukupno gledano, bolje prolaze.

Zanimljivo je i kako muškarci, suprotno uvjerenjima, više troše po kreditnim karticama i općenito, imaju veća dugovanja. Često ih motivira brza zarada i teško mijenjaju stav kad su uvjereni kako neko ulaganje donosi čisti dobitak.

Ovo su, naravno, rezultati istraživanja iz SAD-a gdje se tako nešto može i provesti. Kod nas, šačica investitora od kojih je većina i čitatelja ovog bloga, teško se može smatrati dovoljno dobrim uzorkom za iscrpna istraživanja. Pa ipak, zahvaljujući dvjema anketama koje sam provela na blogu, pokušat ću usporediti naše rezultate s onim što su zaključili Amerikanci.

Treba odmah reći kako su u obje ankete otprilike jednako sudjelovali žene i muškarci, no ipak u nešto značajnijoj mjeri ‘jači spol’. Primijetila sam kako su kod tema investiranja općenito žene manje aktivne što donekle možda i potvrđuje kako, općenito gledaju, manje i investiraju.

Većina anketiranih je u dobi od 25-45 godina (gotovo 80%) što nije iznenađujuće, a i 85% je visokog obrazovanja (od čega oko 15% završenih poslijediplomskih studija ili doktorata) te je oko 85% zaposleno.

Znanje o investiranju

Ovako je izgledala vaša samo-procjena znanja o investiranju ovisno o spolu:

Kako ocjenjujete svoje znanje o investiranju na skali od 1-10?MŽ
Manje od 545%55%
Više od 572%28%
Ukupno56%44%

Kao i u nekim anketama ‘vani’, samopouzdanje muškaraca u investiranju (u odnosu na žene) je više no izraženo. Iako je općenito razina znanja svih ispitanika procijenjena niskom (gotovo 60% anketiranih je to izjavilo), većina tog ‘neznanja’ dolazi od žena, dok su se muškarci većinom svrstali u one višeg i visokog znanja.

Bez dileme, samopouzdanje utemeljeno na znanju u investiranju je neprocjenjivo važno. No stvarni uspjeh možemo ocijeniti tek pregledom dugoročnih rezultata individualnih portfelja. Do tada, možemo samo nagađati.

Kako donosimo investicijske odluke?

Čitatelji ovog bloga investicijske odluke većinom donose samostalno, bez obzira radi li se o ženama ili muškarcima.

Kada počinjemo s investiranjem?

Većina ispitanika (73%) počela je investirati u periodu do 35-te godine života. Međutim, taj je udio značajno veći kada su u pitanju muškarci (90%) nego žene (56%). Žene, osim što kasnije počinju, čine većinu onih koji još uvijek nisu započeli investirati.

S koliko godina ste počeli investirati?MŽTotal
< 20 godine14%7%
od 20 do 25 godine28%19%23%
od 25 do 30 godine24%19%21%
od 30 do 35 godine24%19%21%
od 35 do 40 godine19%9%
> 40 godina7%4%5%
nisam još počeo/la investirati3%22%13%
Total100%100%100%

Na pitanje o tome kada su trebali početi investirati, čak 38% muških ispitanika smatra kako je trebalo početi prije 20-te godine života, dok je žena tek 11%. Međutim, ukupno gledano, žene su značajno povećale udio (na oko 93% kao i muškarci) kada se promatra životni period do 35-te godine života.

Na koji način investirate?

Kada pričamo o navikama investiranja, nema velikih razlika između muškaraca i žena. Općenito, većina prvo podmiruje životne troškove, a tek nakon toga investira višak. Plana investiranja nema značajan broj anketiranih, bez obzira radi li se o ženama ili muškarcima.

Koji su vam primarni životni ciljevi?

Ispitanici su mogli odabrati 3 važna cilja. Bez dileme, i to za obje skupine, štednja za mirovinu, kupnja stana ili kuće te život bez dugovanja / poboljšanje životnog standarda činili su top 3 odgovora.

S čim najviše povezujete novac?

Isto tako, bez obzira na spol, novac vas najviše asocira na slobodu, sigurnost i bolji život.

Gdje investirate?

Kao što smo gore već mogli zamijetiti, žene pripadaju skupini koja općenito manje investira, a kada to radi, onda se većinom radi o novčanim depozitima i mirovinskoj štednji. Muškarci ulažu nešto raznovrsnije, no većinom u istim kategorijama kao i žene (novčani depoziti, mirovinska štednja, investicijski fondovi i nekretnine).

Obje grupe ispitanika nemaju preferencija oko izbora spola financijskog savjetnika (80%), a na investiranje su se odlučili samostalno (63%).

Na pitanje o tome o kojim tipovima investiranja anketirani smatraju kako nemaju dovoljno znanja samostalno investirati, najviše su se istaknuli: financijski derivati, kriptovalute, ETF-ovi i dionice. Na štednju, investiranje i putovanja (pretpostavljam prije COVID-19 krize) odlazi najviše vašeg viška novaca.

Djeca

Oko 40% ispitanih ima djecu pa sam za njih pripremila jedan poseban set pitanja iz tog područja.

Na pitanje do kada financijski trebaju potpomagati svoju djecu, većina roditelja smatra kako je to potrebno dok ne završe školovanje (uostalom, tako kaže i zakon), dok velik dio također smatra kako je to potrebno i dok se financijski ne osamostale. Nema velikih razlika u odgovorima između žena i muškaraca.

Kada štede za financijske potrebe svoje djece, većinom se radi o financiranju školovanja, kupnji kuće ili stana te pokrića raznih nepredviđenih troškova.

Smatrate kako djeca trebaju početi s investiranjem još za vrijeme školovanja / studiranja ili najkasnije čim se zaposle.

I za kraj, smatrate kako nema potrebe za različitim pristupom u odgoju muške ili ženske djece po pitanju odnosa prema novcu.

Ostaje zaključiti kako se žene svugdje u svijetu, a tako i u nas, trebaju ohrabriti više i češće investirati, dok bi muškarcima dobro bilo ponekad ‘stati na loptu’ i poslušati stručan savjet. Nije nepoznato kako žene u prosjeku manje zarađuju od muškaraca, ali i dulje žive, te su manje sklone riziku izgubiti stečeno. Time se, u velikoj mjeri, uskraćuju za potencijalnu zaradu koja bi im dobro mogla doći u budućnosti.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Scroll to Top