Koji su rizici ulaganja u ETF-ove?

Kao veliki zagovornik ETF-ova, ponajviše zbog lakoće ulaganja, diverzifikacije te mogućnosti ostvarenja prosječnih tržišnih prinosa bez prevelike muke svjesna sam i rizika koji oni nose, naročito kada su u pitanju ulagači-početnici.

U ovom se postu planiram pozabaviti nekim očitijim koje bi svi, kako oni koji se s njima tek prvi put susreću, tako i veterani ETF investiranja trebali biti svjesni.

Tržišni rizik

Naravno, preočiti rizik kojeg ipak valja spomenuti. Činjenicom kako ulažete u globalno diverzificirane pasivne fondove ne znači kako ćete svake godine biti ‘u plusu’. ETF-ovi dijele sudbinu financijskih instrumenata u koje ulažu pa tako, ukoliko, na primjer, investirate u ETF koji prati S&P 500 indeks (koji je u 2020. godini u jednom trenutku izgubio čak 34% vrijednosti), vaš će portfelj sastavljen od takvog ETF-a (na primjer CSSPX) patiti jednakim intenzitetom.

Rizik izbora

Danas je na tržištu preko sedam tisuća ETF-ova, a svakoga dana niču novi dok se neki postojeći gase. Kao i svugdje drugdje, suočeni sa širinom izbora, investitori ne odabiru ništa, odnosno, često odustaju od ikakvog pokušaja investiranja. S druge strane, raznolikost ETF-ova nosi dodatan rizik lošeg odabira. Na primjer, odabir ETF-ova s ‘polugom’, ETN-ova, sintetskih ili onih jednostavno loše ‘sklepanih’ nije nerijedak. Zato se ipak valja, barem u početku, držati standarda. ETF-ovi koji prate neki globalni tržišni indeks su sigurno manje volatilni od onih koji prate specifičnu industriju ili sektor. Zato je vrlo važno dobro razumjeti u što konkretni ETF ulaže. Posebno riskantni su ETF-ovi koji prate određeni ‘hype’, vjerojatno ne treba objašnjavati zašto 🙂

Rizik zatvaranja

Neki ETF-ovi jednostavno ne ‘zažive’ i ugase se nakon samo koje godine poslovanja. U tom se slučaju fond likvidira i vlasnici se isplaćuju u kešu. Tu, naravno, može nastati neželjena porezna obaveza (u Hrvatskoj sve unutar 2 godine od kupnje) te dodatni troškovi neželjene prodaje.

Rizik likvidnosti

Likvidnost se, ukratko, odnosi na činjenicu da li za određeni ETF postoji dovoljan interes na tržištu što vam omogućava relativno brzi i bezbolan izlazak iz njega ukoliko je potrebno. Jedan od pokazatelja niske likvidnosti fonda je velika razlika između kupovne i prodajne cijene (bid and ask spread). Ponovo, ‘standardni’ ETF-ovi rijetko imaju likvidnosni problem, a volumene trgovanja možete lako provjeriti.

Porezni rizik

Kao i u svim oblicima investiranja, prije ulaganja u određeni ETF važno je razumjeti utjecaj na porezne obaveze. U Hrvatskoj porez na kapitalnu dobit (10% od 2021. godine) plaća se ukoliko se ETF proda uz dobitak u periodu od dvije godine od stjecanja. Ukoliko fond distribuira dividendu, na nju ćete također platiti porez minimalno 10% (no ovisno o ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja). O porezima sam pisala ovdje i ovdje.

Greška u praćenju (tracking error)

Jedan od važnih aspekata investiranja u ETF-ove je razumijevanje s kojom preciznošću prate određeni indeks. Razlika između povrata koje nosi indeks te fonda koji ga prati naziva se ‘tracking error‘. Često su greške vrlo male, no ukoliko se otvori jaz od nekoliko postotaka preporuka je istražiti razlog zašto se takvi slučajevi događaju.

Rizik trgovanja

Lakoća ulaganja u ETF-ove ujedno može biti i njihova mana. Budući se kupuju i prodaju jednako kao dionice mogu vas jednako ‘povući’ u aktivno trgovanje što, dokazano, smanjuje ukupne povrate. Jedan od razloga zašto je čuveni J. Bogle bio protiv ETF-ova (iako je osnovao prvi indeksni fond ikad) bio je upravo ovaj razlog. Aktivno trgovanje ETF-ovima protivi se njihovoj originalnoj svrsi postojanja, a valja znati kako pobijediti tržište ne uspijevaju ni puno sposobniji investitori od ‘običnog Joa’.

Tečajni rizik

Za ulagače iz Hrvatske, tečajni rizik je neizbježan. Važno je razumjeti kako takav rizik primarno dolazi iz valute (tržišta) na kojem se ulaže. Tako je, na primjer, tečajni rizik ulaganja u S&P 500 vezan uz odnos kune i dolara, dok je onaj vezan uz ulaganje u MSCI World ovisan o omjerima koje pojedino tržište (i pripadajuća valuta) čini u pojedinom indeksu. O tečajnim rizicima vezanim uz ETF-ove pisala sam ovdje.

I za kraj, sve navedeno ne bi vas trebalo, ni u kom slučaju, odbiti od ulaganja u ovaj vrlo popularan financijski proizvod. No, kao i u svemu u životu, dobro se informirajte prije, ne kasnije 😉

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top