Koji je tvoj investitorski profil (dio 2)?

U prethodnom postu trebali ste, temeljem ankete, izračunati svoje bodove vezane uz vremenski horizont te sklonost riziku. Dobivene zbrojeve koristit ćete u nastavku ovoga posta kako biste definirali svoj investitorski profil.

S lijeve strane tablice nalaze se bodovi za vremenski horizont, a na gornjoj sklonost riziku. Iz nje lako možete odrediti u koju skupinu investitora, temeljem danih odgovora, pripadate.

Primijetit ćete kako vremenski horizont započinje od brojke 3 pa naviše. Svi oni kojima je zbroj odgovora niži od 3 nisu uključeni u ovaj pregled jer se radi o prekratkom vremenskom periodu ulaganja. Za takav tip investitora predlaže se jednostavan portfelj sastavljen od 40% kratkoročnih instrumenata (do pet godina) obveznica ili obvezničkih fondova te ostatak od 60% u novcu ili novčanim fondovima. Dionice ovdje nisu opcija jer to može biti vrlo rizično zbog njihove visoke volatilnosti. Kada spominjem dionice ili obveznice, govorim o stranim tržištima, konkretno, kasnije u tekstu, ETF-ovima.

Ukoliko ne spadate u skupinu kojoj je vremenski horizont ulaganja kraći od 3 godine, čitajte dalje.

Cilj identifikacije investitorskog profila je definirati primjerenu alokaciju imovine. Nakon odluke o alokaciji imovine slijedi plan investiranja, a i on se vremenom treba revidirati ukoliko se neke od preferencija analiziranih gore promijene.

U nastavku dajem pregled potencijalnih investicijskih strategija (alokacija) koje vam mogu pomoći u kreiranju vlastitog investicijskog portfelja. Također, u primjerima ću koristiti ETF-ove koji čine Tetkin progresivan ili konzervativan portfelj, a čiju sam strukturu već objasnila u postu ovdje.

U navedenim primjerima govorimo isključivo o portfeljima sastavljenima od dionica i obveznica. Sve drugo (kriptovalute, P2P i slično) za mene predstavljaju ‘play money’, odnosno, investiranje radi učenja / igre o čemu ne razmišljam previše kada kreiram svoju dugoročnu investicijsku strategiju.

Konzervativni

Namijenjen investitorima koji primarno preferiraju očuvati vrijednost investiranog, nemaju velik fokus na rast vrijednosti već na stabilan izvor prihoda (kamatu) i ne toleriraju volatilnost značajnijeg ulaganja u dionice.

Predložena alokacija: 20% dionice, 50% obveznice, 30% novac

Umjereno konzervativni

Namijenjen investitorima koji preferiraju očuvati vrijednost investiranog, očekuju stabilne prihode, no imaju određeni fokus na rast vrijednosti i skloni su podnijeti umjerenu volatilnost dionica.

Predložena alokacija: 30% dionice, 50% obveznice, 10% novac

Umjereni

Za one investitore kojima stabilni prihodi nisu u fokusu već preferiraju rast i spremni su prihvatiti značajniju volatilnost.

Predložena alokacija: 60% dionice, 35% obveznice, 5% novac

Umjereno-agresivni

Agresivnija alokacija od prethodne, investitor dugoročno ulaže i očekuje rast vrijednosti, redovni prihodi nisu za njih važni.

Predložena alokacija: 80% dionice, 15% obveznice, 5% novac

Agresivni

Investitori s dugoročnim horizontom ulaganja, ali vrlo agresivnog profila. Ne brinu ih kratkoročne oscilacije na tržištu jer očekuju dugoročni porast vrijednosti.

Predložena alokacija: 95% dionice, 5% novac

Ponavljam, gore predložene alokacije samo su okvirnoga tipa. Svakako u obzir trebate uzeti dob, odnosno, dobro procijeniti kada će vam sredstva zatrebati. Sklonost riziku se često potcjenjuje tako da trebate biti jako oprezni u tome. Često na papiru izgleda sve jasno i racionalno, no kada nastupi panika, samo rijetki se odupru emocijama. To obično završava slijeđenjem ‘čopora’. Također, investicijske odluke treba donositi u kontekstu ukupne vlastite financijske slike o čemu sam već pisala u više postova, a najviše ovdje.

U sljedećem ću postu komenirati vaše odgovore, do sada ih je prikupljeno oko 80 te dati profil tipičnog investitora, čitatelja ovoga bloga.

Oni koji nisu još popunili anketu, još stignu prije no što sve pošaljem u tisak 😉

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top