Financije budućnosti skrivene su u vašem mobitelu

Ant Grupa, kineski gigant koji se za par dana sprema na najveći IPO (Initial Public Offering) u povijesti, u kojem planira prikupiti preko oko 30 milijardi dolara i tako nadmašiti onaj Saudi Aramca i te sestrinske kompanije Alibaba (kineskog Amazona). Tim bi potezom Ant Grupa postala kompanija vrjednija od JPMorgan Chasea, najveće banke u SAD-u, te ukupno četvrta financijska kompanija po veličini nakon Berkshire Hathawaya, Vise i Mastercarda.

Edit: 2 dana nakon objave ovog posta, kineske vlasti zaustavile su najavljeni IPO i postavile nove zahtjeve pred Ant Grupu. Nova runda mogla bi se (ako) dogoditi za otprilike 6 mjeseci.

Ono što nalazim interesantnim u ovoj priči nije IPO, već širina usluga koje Ant pruža, a koje oslikava budućnost našeg financijskog života. Ili, zapravo, vrlo izvjesnu sadašnjost.

Ant (bivši Alipay) je, bez dileme, dalekosežno utjecao na kineski financijski sustav te promijenio način na koji ljudi upravljaju svojim novcem. Trenutno ima oko milijardu aktivnih korisnika, a broj transakcija koje obavlja nadmašuje gotovo 25x one PayPal-a, najvećeg rivala van Kine.

To je, bez izuzetka, fintech platforma s najširim rasponom usluga na svijetu. Kombinira usluge digitalnih plaćanja s investiranjem, kreditiranjem, prodajom osiguranja te brokerskih poslova, sve u jednoj mobilnoj aplikaciji. Njegov automatiziran model ocjene kreditnog rizika u stanju je odlučiti o kreditnoj sposobnosti tražitelja u manje od tri minute.

Digitalna plaćanja

Ant je osnovan kao rješenje problema povjerenja u prodajnim transakcijama između prodavatelja i kupaca na Alibabi. Funkcionirao je kao privremeni (Ecrow) račun na kojem bi novci čekali potvrdu kupca o preuzimanju robe. Najveći uzlet doživio je uvođenjem QR kodova gdje je vlasnik dućana samo trebao izložiti svoj kod i zaprimiti novac na račun.

U međuvremenu se kao konkurent pojavio Tencent koji je istu funkcionalnost uveo putem aplikacije WeChat. Provizije koje ove kompanije uzimaju na transakcije kreću se oko 0,1% (za razliku od kartičara koji znaju uzeti 3-5%). Digitalna plaćanja i dalje čine najveći udio u ukupnim prihodima kompanije.

Kreditiranje

S uslugama kreditiranja Ant Grupa počela se baviti 2014. godine kada je pokrenut Huabei, svojevrsna virtualna kreditna kartica (kreditne kartice kakve mi poznamo nikada nisu zaživjele u Kini). Korištenjem ove usluge korisnici su mogli odgoditi plaćanja na mjesec dana ili ih ‘razvući’ kroz nekoliko mjeseci ‘na rate’ (poznato na Balkanu).

To je uskoro dovelo i do usluga kreditiranja manjih tvrtki, a vrlo skoro je Ant preuzeo gotovo 15% ukupnog kineskog potrošačkog kreditiranja. Jedna od posljednjih inovacija je suradnja s bankama gdje Ant na sebe preuzima posao ocjene kreditne sposobnosti tražioca kredita (za što dobiva proviziju), a banke odobravaju kredite. Korisnik ove usluge ne vidi što se u pozadini procesa odvija jer sve informacije ima dostupne putem mobitela kroz par klikova.

Upravljanje imovinom i osiguranje

S kamatnim stopama na depozite višim od onih u bankama, Ant uspijeva privući i one s viškom novaca. Kroz platformu se također danas trguje dionicama. Ant skenira svoje klijente i preporuča im investicijske proizvode za što, naravno, uzima proviziju.

Usluge osiguranja potekle su iz potrebe za osiguranjem robe koja je putovala od prodavatelja prema kupcu, no danas u suradnji s velikim osiguravajućim kućama nudi gotovo sve vrste – životno, auto, zdravstveno osiguranje.

Snaga kompanije je u broju njenih korisnika. Što više njih koristi bilo koju od njenih usluga, to je ona privlačnija svima u lancu. Najveća prijetnja dolazi od konkurencije, i to ponajviše Tencenta i njegove WeChat aplikacije koja je, po svom pojavljivanju na tržištu uzela 40%. Ali tu se javljaju i druge kompanije koje nude kreditiranje ili upravljanje imovinom u paketu s drugim uslugama (naručivanje hrane, prijevoz i slično).

Činjenica je kako, u skoroj budućnosti, nećemo morati napuštati svoju sobu ako želimo bilo što od gore navedenih financijskih usluga. No isto tako, dobrovoljno ćemo podijeliti velik dio svoje privatnosti (navike potrošnje, štednje, odnosa prema novcu) ako i kada budemo trebali bilo kakav oblik financiranja. Profiliranje koje Ant radi je budućnost osobnih financija, s jedne strane velika pomoć u odlučivanju, no s druge strane i zavirivanje u ‘novčanik’ koji je, bar do sada, bio skriven od očiju javnosti. I, ono što je najvažnije, nećemo imati izbora.


TREBAŠ POMOĆ OKO SVOJIH FINANCIJA?

Prijavi se za COACHING!

Ako se mučiš sa svojim financijama i ne znaš odakle krenuti, a naročito ne znaš kako:

  • realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
  • definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
  • izraditi osobni financijski plan
  • definirati koliko je potrebno štedjeti za financijske ciljeve (poput kupnje nekretnine, auta, mirovine)
  • početi investirati te
  • definirati optimalan investicijski portfelj

prijavi se za više informacija (o načinu rada i cijeni) ovdje: ZANIMA ME COACHING.

Ukoliko ste ipak više zainteresirani za jednodnevne edukacije o temama financija i investiranja, provjerite OVDJE.

Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top