U trenutku kad ovo pišem, u Hrvatskoj zabilježeno oko 1,100 slučajeva oboljelih od COVID-19. Brojke se kreću eksponencijalno pa je to jedinstvena prilika shvatiti i mnogima nerazumljiv princip složenog ukamaćivanja 🙂
Naravno kako su posljedice za zdravlje u prvom planu, no kako nas COVID-19 udara po džepu pitanje je kojim se bavi ovaj moj post.
Ovdje pišem isključivo o prolaznim posljedicama vezanima uz oboljenje, one dugoročne po zdravlje i financije danas nitko ne zna pa nema smisla niti nagađati.
Za one koji žele znati manje
Ukratko, ukoliko obolite od korona virusa i propisana vam je mjera izolacije, a nemate mogućnosti rada od kuće (ili ste prebolesni za takvo nešto), naknadu će vam isplaćivati HZZO i ona neće prijeći iznos od 4,258 kuna mjesečno.
U slučaju da vam je propisana mjera samoizolacije (vidi dolje koja je razlika), a ne možete raditi od kuće, također ćete primiti gore naveden iznos naknade. Međutim, ako se mjera samoizolacije propiše vašem djetetu, a vi ne možete raditi od kuće, morate ćete otvoriti bolovanje za njegu djeteta u kom slučaju će visina naknade ovisiti o njegovoj ili njezinoj dobi, no opet neće prijeći gore navedeni iznos.
Uglavnom, ukoliko se vama osobno ili vašim ukućanima propišu mjere izolacije ili samoizolacije, vaše bi financije mogle značajno patiti. Pri čemu najlošije (po mom sudu) prolaze roditelji (pogotovo samohrani) čijoj se djeci propišu mjere samoizolacije.
Obzirom kako tu ima još dosta ‘caka’, preporučam čitati dalje.
Znate li razliku između izolacije i samoizolacije?
Ukratko, izolacija i samoizolacija se praktično svode na isto, osim što se jedan pojam koristi za oboljele, a drugi za zdrave osobe.
Izolacija je mjera izdvajanja osobe od drugih ljudi koja se primjenjuje prilikom liječenja osoba koje su bolesne i imaju neke simptome bolesti kao što su:
- povišena tjelesna temperatura
- kašalj
- kratak dah odnosno poteškoće s disanjem
uz ispunjene epidemiološke kriterije kao što su:
- boravak u zemljama koje su zahvaćene epidemijom ili
- bliski kontakt s osobom koja je vjerojatan ili potvrđen slučaj.
Oboljele osobe liječe se uz mjere izolacije u bolnici ili u kućnoj izolaciji, ovisno o težini bolesti. Osoba koja oboli od COVID-19 smatra se zaraznom od pojave prvih simptoma te 1-2 dana prije početka bolesti.
Samoizolacija je posebna mjera koja se primjenjuje se na zdrave osobe (bez simptoma) koje su bile u bliskom kontaktu s oboljelim osobama COVID-19 u trajanju od 14 dana od napuštanja zahvaćenog područja ili doticaja s oboljelom osobom. Osnovno pravilo je kako treba ostati kod kuće (u kućnoj karanteni / samoizolaciji) te izbjegavati bliski fizički kontakt.
Kome se propisuje samoizolacija?
Mjera samoizolacije izriče se samo onoj osobi koja je osobno bila u kontaktu s pozitivnom osobom. U tom se slučaju osobe koje žive u kućanstvu s osobom u samoizolaciji nisu u samoizolaciji i na njih se mjere ne primjenjuju tj. ne moraju se javljati liječniku, niti će im biti određena mjera samoizolacije.
Kao i osoba u samoizolaciji, ostali ukućani također trebaju provoditi pojačanu osobnu higijenu i higijenu prostora te ograničiti svoja kretanja i socijalne kontakte tako da njihove radne i druge neodgodive obveze nisu narušene.
Što ako vam se propiše izolacija?
Naknada plaće za vrijeme izolacije isplaćuje se na teret HZZO-a od prvog dana zaraze, a ne kao kod standardnog bolovanja.
Za vrijeme trajanja privremene nesposobnosti zbog izolacije pripada vam pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće, s time da mjesečni iznos naknade plaće ne može za puno radno vrijeme iznositi više od proračunske osnovice (koja za 2020. godinu iznosi 3.326 kuna) uvećane za 28%, odnosno, ne može iznositi više od 4.258 kuna.
Potrebno je napomenuti kako vam taj iznos pripada samo pod uvjetom da ste radili najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine. U suprotnom, moguća je naknada plaće u iznosu od 25% proračunske osnovice za puno radno vrijeme, što iznosi tek oko 830 kuna.
Osoba kojem je od strane nadležnog epidemiologa utvrđena potreba izolacije se odmah upućuje u izolaciju te će se o tome obavijestiti HZZO, a sama osoba je dužna o tome obavijestiti izabranog doktora putem telefona ili e-maila.
Što ako radite od kuće?
Ako ste u izolaciji i u dogovoru s poslodavcem možete raditi od kuće ili na neki drugi način, ne ostvarujete pravo na naknadu plaće na teret HZZO-a. O tome se trebate izjasniti izabranom doktoru koji tada ne utvrđuje nesposobnost za rad.
Gdje se prijavljuje?
E-mail adresa određena isključivo za podnošenje zahtjeva za naknadu plaće osiguranika kojima je utvrđena privremena nesposobnost zbog izolacije je izolacija@hzzo.hr. Zahtjev možete predati i elektronski obzirom na nemogućnost kretanja. Ako ni u mogućnosti priložiti niti Potvrdu o plaći izdanu od poslodavca istu će HZZO od poslodavca zatražiti službenim putem.
Što ako se djetetu propiše izolacija?
Ukoliko je dijete školske ili vrtićke dobi pozitivno na COVID-19 i propisana mu/joj je mjera izolacije, s njim u kućnu karantenu (samoizolaciju) moraju i članovi njegovog kućanstva, čitaj roditelji.
U slučaju da roditelji svoje poslove mogu obavljati od kuće u dogovoru s poslodavcem tada nemaju pravo na naknadu HZZO, ali moraju o tome obavijestiti liječnika.
No, ukoliko su roditelji zaposleni na poslovima koji se ne mogu obavljati od kuće, moraju otvoriti bolovanje. U tom slučaju, naknada plaće za vrijeme samoizolacije se isplaćuje u 100% iznosu od osnovice za naknadu plaće s time da mjesečni iznos ne može iznositi više od 4.258 kuna.
Što ako se djetetu propiše samoizolacija?
Ako je djetetu školske dobi ili vrtićke dobi propisana samoizolacija jer je bio u kontaktu sa zaraženom osobom, članovi njegova kućanstva u ovom primjeru roditelji koji su oboje u radnom odnosu ne moraju u samoizolaciju.
Djetetu je propisana mjera samoizolacije, no sve do trenutka kada (i ako) dijete ne razvije znakove bolesti i nakon testiranja bude pozitivan na koronavirus roditelji ne moraju u samoizolaciju, a samim time niti nemaju pravo na ostvarivanje naknade plaće za vrijeme samoizolacije.
Ukoliko se radi o maloljetnoj djeci rano školske ili vrtićke dobi koja tijekom samoizolacije ne mogu sama biti doma u kućnoj karanteni, a roditelji obavljaju posao kod kojeg nije moguće raditi od kuće, izgledno je da će morati otvarati bolovanje radi njege člana obitelji (gdje naknadu isplaćuje poslodavac, ali na teret HZZO), a iznos naknade koju mogu ostvariti ovisit će o dobi djeteta no maksimalno 4,258 kuna.
Trošak testiranja (više) nije plaća
Od negdje sredine rujna država je propisala kako se u u uvjetima posebnih okolnosti trošak laboratorijskog ispitivanja uzročnika zarazne bolesti koji poslodavac omogućuje radnicima koji ostvaruju plaću, a u interesu obavljanja djelatnosti poslodavca, ne smatra više plaćom. Obzirom kako nije propisana retroaktivna primjena, sva prijašnja plaćena testiranja poslodavci bi trebali oporezivati kao plaću u naravi radnika.
Cijepljenje ipak (ni)je plaća
Cijepljenje koje se može obaviti protiv virusa COVID-19 nakon pronalaska cjepiva kao ni cijepljenje protiv gripe, smatra se plaćom zaposlenika (vidi nadopunu dolje) na koju će vaš poslodavac obračunati sve pripadajuće poreze i doprinose. Svjesna sam kako ovo više brine poslodavce nego vas (a i dodatno komplicira obračune plaća), no vrijedno je znati.
Edit: u dopuni Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona koji je stupio na snagu 20.10.2020. godine, propisano je kako se u uvjetima posebnih okolnosti trošak cijepljenja protiv zaraznih bolesti (ipak) smatra neoporezivim primitkom ako je u interesu obavljanja djelatnosti poslodavca (ali se mora obaviti do 31. prosinca 2020. godine)
Dakle, ova je nebuloza ipak promijenjena i poslodavci će moći ovakav trošak si porezno priznati u svojim knjigama te se cijepljenje neće smatrati ‘povlasticom’ zbog kojeg bi vam se trebala dodatno oporezivati plaća.
I na kraju, osim što trebate čuvati sebe i svoje bližnje od zaraze, obratite pozornost i na činjenicu kako bi vas oboljenje moglo (nadam se kratkotrajno) udaljiti s radnog mjesta, a time i utjecati na vašu sposobnost zarađivanja. Nosite maske, držite distancu i čuvajte se.
Tetka
TREBAŠ POMOĆ OKO SVOJIH FINANCIJA?
Prijavi se za COACHING!
Za sve one koji se muče s financijama i pri tome ne znaju odakle krenuti, pokrenula sam (online) osobne edukacije (coaching):
Stoga, ako vas zanima kako:
- realno ocijeniti svoju trenutnu financijsku situaciju
- definirati svoje kratkoročne i dugoročne financijske ciljeve
- izraditi osobni financijski plan
- definirati koliko je potrebno štedjeti za navedene ciljeve
- početi investirati te
- definirati optimalan investicijski portfelj
ne oklijevajte nego se prijavite za više informacija o tome:
Ukoliko ste ipak više zainteresirani za jednodnevne edukacije o temama financija i investiranja, pogledajte OVDJE.
Iz dosadašnjeg iskustva shvaćam kako je većini samo malo financijskog znanja potrebno za ogromne pomake financijskom životu. Nemojte oklijevati saznati kako.